Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 21.4.2008 do 26.5.2008


zpět na aktuální články

26.5.2008
Olga Rubinová, Ing.Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Vzduchotechnika patří mezi systémy TZB, které významným způsobem přispívají ke zdravému bydlení. Její životnost je nižší než životnost budovy, proto jako u jiných systémů TZB je nutné přistupovat po dobu její životnosti k její renovaci. V článku jsou shrnuty požadavky, které jsou dnes kladeny na moderní zařízení pro bytové větrání, a nastíněny aktuální větrací systémy, které lze v bytových objektech aplikovat, včetně přestavby systémů stávajících.

26.5.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Renovace zdravotně technických instalací je v tomto příspěvku rozdělena na renovaci ve zděných domech stavěných před druhou světovou válkou a domech panelových stavěných v rámci komplexní bytové výstavby.

26.5.2008

Odborné veřejnosti je předkládána zpráva z diskuze, která se konala na téma "Přístupnost budov pro osoby s omezenou schopností pohybu". V České republice je toto téma také velmi důležité, zvláště pak možná řešení pro takovéto osoby. Zcela jistě není vše ani v oboru výtahy v pořádku. Povšimněte si cílů, kterých by Evropa chtěla dosáhnout a časového horizontu.

19.5.2008
H. J. Roebers, Kiwa Gastec Certification

Nové instalační materiály, jako jsou vícevrstvá potrubí jsou atraktivní, konkurenceschopnou alternativou k tradičním potrubním systémům z mědi a oceli. Díky zvyšujícím se cenám kovových materiálů se plastová potrubí stávají stále atraktivnějšími. Od 1. února 2008 nabyla účinnosti nová norma ČSN EN 1775, která již plně akceptuje používání vícevrstvého potrubí pro domovní plynovody do 5 bar.

19.5.2008
RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková

Stavba rodinného pasivního domu je hledání nových řešení jak z hlediska použitého materiálu, tak z hlediska montáže.

12.5.2008
Olga Rubinová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Cílem příspěvku je analýza tepelného chování půdní vestavby s důrazem na letní tepelné podmínky. V současné době je v rámci výzkumného záměru IEA BCS Annex 50 - Prefabrikace systémů pro nízkoenergetickou renovaci obytných obudov, který řeší možnosti prefabrikace střešních nástaveb s obytnou funkcí zpracována analýza 9 variant systémů větrání a vytápění, z nichž samozřejmě pouze některé obsahují systém umožňující aktivní chlazení v letním období, přičemž je všeobecně známo, že právě letní období je z hlediska komfortu bydlení pod střechou kritické.

12.5.2008
Ing. Zdeněk Žabička

Zvětšováním zpevněných ploch na úkor zeleně se zabraňuje vsakování dešťové vody a zvyšuje se teplota v okolí zastavěných částí sídel. Drenážní systémy vysušují krajinu, špatně orané brázdy zrychlují odtok vody. Zkusme se zamyslet nad tím, co může udělat stavebník pro snížení odtoku vody z území, aby přitom zabránil ohrožení vlastní stavby vodou.

12.5.2008
Ing. Libor Novák

Recenzovaný Topení kusovým dřevem patří u nás k nejlevnějším zdrojům energie pro vytápění především rodinných domů. Nové spotřební daně a nižší sazba DPH měly toto vytápění ještě více zvýhodnit. Jeho cena ale stále roste. Jaký trend lze očekávat? Podle čeho volit optimální zdroj energie pro vytápění rodinného domu?

12.5.2008
Václav Vaněk

Protože nepanuje shoda při určování termínu první Inspekční prohlídky výtahu po provedení podstatné změny podle ČSN 27 4011, je níže uvedeno, jak je možno v těchto případech postupovat.

5.5.2008
Břetislav Koč

Větrná energetika zaznamenala v Evropě v uplynulém roce nejvyšší růst instalovaného výkonu zdrojů elektrické energie. Přibylo více než 8 tis. MW instalovaného výkonu. Naopak bylo odstaveno téměř 2 tis. MW výkonu uhelných a jaderných elektráren.

28.4.2008
doc. Ing. Tomáš Dlouhý, CSc., Ing. Vladimír Valenta

Cílem prvních tří dílů seriálu bylo poskytnout zjednodušený návod, jak správně vyjadřovat účinnost kotlů a kotelen, a to i v případě, že jsou osazeny kondenzačními kotli. Je třeba zdůraznit, že účinnost kotle i kotelny není parametr fixní nýbrž proměnný závislý na celé řadě konkrétních podmínek.

28.4.2008
Ing. Olga Rubinová PhD., ing. Aleš Rubina

Příspěvek byl presentován na letošní konferenci Klimatizace a větrání 2008 ,zabývá se možnostmi matematického modelování vnitřního prostředí polní nemocnice. Matematický model musí zohlednit minimální tepelnou akumulaci, určitou průvzdušnost obálky, významný vliv podloží a také netypický tvar sledovaného objektu. Cílem modelu je prognóza tepelného chování stanové konstrukce za různých klimatických podmínek a různé zeměpisné polohy.

28.4.2008
Ing. Daniela Očipová, Katedra teórie a techniky prostredia budov, Ústav budov a prostredia, SvF TU v Košiciach

Pri návrhu je treba rešpektovať schválenú STN EN 806 – 2 Vnútorný vodovod pre rozvod pitnej vody. Časť 2 - Navrhovanie a v blízkej budúcnosti aj Technickú správu TC 164 WI 164353 - Recommendations for prevention of Legionella growth for installations inside buildings conveying water for human consumption, ktorá upresňuje normu s ohľadom na výskyt Legionelly.

28.4.2008
Břetislav Koč

Co mohou mít společného známé a malebné (a památkově chráněné) jihočeské Holašovice s jednou z nejvýznamnějších památek celé lidské civilizace, místem kontaktu tří světových náboženství - Jeruzalémem? A také s Betlémem, Nazaretem a dalšími místy ve svaté zemi?

28.4.2008
Ing. Jan Dvořák, Unie výtahového průmyslu ČR

Níže uvedený článek přichází ke čtenářům právě včas, protože řada provozovatelů/majitelů je před rozhodnutím, zda a jak velké podstatné změny na svých výtazích budou provádět. Rozhodně mohu jen doporučit, aby rozsah a výběr proběhl co nejzodpovědněji - je to přeci jen investice na mnoho let. O určitých problémech svědčí i dotazy, které do sekce výtahy přicházejí.

28.4.2008
Prof. Dr.h.c. Ing. Milan Bielek, DrSc., Doc. Ing. Boris Bielek, PhD., Mgr. Daniel Szabó, STU - Stavebná fakulta Bratislava

Dvojitá transparentná fasáda budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave. Prirodzený fyzikálny medzipriestor a kvantifikácia jeho parametrov metódou experiment in-situ. Meracia technika. Ukážka spracovania klimaticky závislých výsledkov experimentu. Dokumentovanie čiastkových výsledkov experimentu z kritického letného obdobia.

21.4.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin, předseda sekce plyn ČSTZ soudní znalec - technické obory různé se specializací plynové zařízení (topné a technické plyny), CTI ČR

Recenzovaný Kniha PLYNOVÁ ZAŘÍZENÍ V BUDOVÁCH řeší problematiku odběrných plynových zařízení formou otázek a odpovědí. Ve spolupráci s autorty knihy byl sestaven výběr témat, která budou uveřejněna na našem internetovém portále. Z diskuzních příspěvků a případných dotazů na tomto foru, bude nasledně zajištěno případné doplnění či zpracování nových otázek. Jednotlivé články s touto tématikou budou vycházet pod názvem "Plynová zařízení v budovách" v periodě 1x za měsíc.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama