Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 26.6.2006 do 24.7.2006


zpět na aktuální články

24.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Volba podlahového vytápění, jako prostředníka k zajištění tepelné pohody, je dána objektem samým. Ten musí splňovat tepelnětechnické vlastnosti tak, že průměrná tepelná ztráta by měla být menší jak 20 W/m3 eventuálně průměrná roční spotřeba tepla nižší než 70 až 80 kWh/m2.

24.7.2006
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, Bc. Hana Svobodová, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

Dodatečné instalace klimatizačních jednotek jsou většinou poplatné dispozici prostoru a často také uspořádání nábytku. V příspěvku je provedeno komplexní zhodnocení parametrů tepelné pohody v místnosti s osazenou klimatizační jednotkou.

24.7.2006
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Užívání předpony "bio-"; je v zahraničí velmi přísně sledováno např. v potravinářství a neoprávněné užití bylo v minulosti sankcionováno a soudně omezeno jako klamání veřejnosti. Tento termín je u solárií užíván pouze v českém a slovenském jazyce bez jasného zdůvodnění.

17.7.2006
z tiskové zprávy SAPHO koupelny

Článek přináší odpovědi na otázky, které je třeba si položit při úvaze o pořízení tohoto zařízení: co je hydromasáž, do jakých van se hodí, kolik stojí, jaká je životnost, jakou variantu si vybrat, zásady provozu, jaký je rozdíl mezi vanou plechovou, akrylátovou a laminátovou a další.

17.7.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Prvky solárních soustav jsou letošním tématem pro letní seriál článků z dílny Tomáše Matušky. První díl se zabývá teplonosnou látkou, která je pro solární soustavu stejně důležitá jako krev pro lidský organismus. Nejrozšířenější jsou nemrznoucí směsi a je jim proto věnováno nejvíce prostoru.

10.7.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

První díl se věnuje základnímu rozdělení indikátorů vytápění. Požaduje-li se pouze podklad pro rozdělení nákladů na ústřední vytápění dané nemovitosti (zúčtovací jednotky), postačí použít k tomuto účelu indikátorů vytápění, které jsou někdy ne zcela správně také nazývány jako poměrová měřidla nebo rozdělovače topných nákladů.

10.7.2006
redakce

Následující text je ukázkou z knihy Vzduchotechnika, autorů Ing. G. Gebauera, CSc., Ing. O. Rubinové PhD. a Ing. H. Horké. Tuto knihu vydalo Era vydavatelství a vybraný text je jen malou ukázkou z této kvalitní knihy. Kniha na 262 stranách přináší odbornou problematiku přehledně a srozumitelně. Kniha je doplněna celou řadou grafů a kvalitních obrázků.

10.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

Modernizace bytových jader a její vazba na architekturu, konstrukci a instalaci hraje v profesi architekta významnou roli. Článek nabízí příklady modernizace bytového jádra B10 a navazuje na obecnou problematiku modernizací zveřejněnou v předchozím článku.

10.7.2006
Ing. Miroslav Štěrba

Ve vodovodním řádu je skryta energie, kterou je vhodné využít jako doplněk současných záložních zdrojů, na které jsou při výpadku el. energie kladeny stále větší nároky. Druhý díl pojednává o výhodách a výsledcích z praktických zkoušek bezlopatkových turbín.

10.7.2006
Ing. Jan Dvořák, Václav Vaněk

Informační dokument vysvětlující současný stav v hodnocení požární odolnosti šachetních dveří výtahů v České republice v kontextu s postupy využívanými v členských státech EU.

10.7.2006
Jan Rypl

Na stavebním trhu se vyskytuje veliké množství různých typů pojistných podstřešních hydroizolací a parozábran. Ze stavebního hlediska jsou pro jejich konkrétní využití směrodatná technická data a rozdílná možnost uplatnění do různých skladeb střešních či stěnových konstrukcí.

3.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Třetí díl seriálu o velkoplošném vytápění - teorie se věnuje stropním otopným plochám. Základní rozdělení dle provedení s průvodními obrázky a výpočtovým postupem návrhu otopné plochy u konkrétního příkladu.

3.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

V současnosti naše sídliště neslouží jako sociální bydlení a doposud se i přes jisté posuny v sociální struktuře jejich obyvatel nestávají bydlením jen pro některé sociální vrstvy. Vznikají tak rozdílné požadavky na kvalitu svého obytného i hygienického prostředí.

3.7.2006
překlad Václav Vaněk, František Jaroš

Průjezd Alpami bude možné nově uskutečnit horizontální železniční tratí s nejdelším tunelem na světě - 57 km dlouhým Gotthardským tunelem. Článek uvádí zajímavá fakta o atypických výtazích.

26.6.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Velkoplošné vytápění, ať už v podobě podlahy, stěny či stropu, umožňuje sdílet teplo do vytápěného prostoru převážně sáláním, vnitřní povrchové teploty stavebních konstrukcí jsou pak vyšší než je teplota vzduchu. Seriál článků v rámci projektu teorie na webu je určen pro studenty vysokých škol, nebo jako pomůcka na zkoušky pro autorizované inženýry v oboru TECHNIKY PROSTŘEDÍ.

26.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková, Adéla Bystřická

I v letošním roce se jistě během léta odehrají plánované odstávky krytých bazénů, které provozovatelé využijí k údržbě zařízení a modernizaci stavby a provozu. V článku se vracíme k odstávce bazénu v Rokycanech, tak jak se konala v loňském roce a ukazuje na jednotlivé kroky prací.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama