Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 11.2.2008 do 17.3.2008


zpět na aktuální články

17.3.2008
Ish Buckingham, generální ředitel firmy Elevation

Co mají společného rodiny ředitele Louis Vuittona, ředitele firmy Esprit Michaela Yinga a zastupujícího ředitele firmy Goldman Sachs Securities Asia Sung Hsueh-jen? Kromě toho, že jsou dobře známé a to i ve světě, všichni vlastní něco zvláštního vyrobeného na Taiwanu, především jachty. Taiwanští výrobci staví nyní jachty pro nejbohatší zákazníky na světě a každá z jachet je dokonalé překvapení.

17.3.2008
Ing.Petr Kotek, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Jak ovlivní geometrie objektu energetickou náročnost? Existuje jiný ukazatel (koeficient) geometrie stavby, než je současně používaný faktor tvaru FT=A/V?

10.3.2008
doc. Ing. Tomáš Dlouhý, Ing. Vladimír Valenta

Seriál je určen pro pracovníky v oboru tepelné techniky, zejména pro topenáře projektanty, provozní a servisní techniky. V článcích budou uvedeny potřebné informace o této důležité činnosti, kterou je prokazována účinnost při výrobě tepla. Budou uvedeny obecné pohledy na tepelnou účinnost, dále způsoby jejího stanovení a v závěru budou komentovány související legislativní a technické předpisy.

10.3.2008
Ing. Jakub Vrána, Ph.D. Ústav ZTB, Fakulta stavební VUT v Brně

Dimenzování potrubí vnitřního vodovodu vychází z výpočtových průtoků, průtočných rychlostí a tlakových ztrát v potrubí a zařízeních. Protože norma ČSN EN 806-3 platí pro dimenzování potrubí jen v některých budovách a nevylučuje dimenzování podle národních norem, byla v roce 2007 revidována ČSN 73 6655.

10.3.2008
Ing. Petr Klimek, Czech RE Agency, o.p.s.

Po letech pomalého rozvoje fotovoltaiky v ČR se zdá, že se i v tomto odvětví blýská na lepší časy. Zatímco v předchozích letech se instalovaný výkon pohyboval v řádech několika stovek kWp, v současnosti již překonal hranici 5 MWp a další projekty v řádu desítek megawatt se v ČR chystají.

3.3.2008
redakce dle firemních materiálů,

Bezbariérové vany s dveřmi jsou určeny především pro domácnosti, ošetřovatelské vany ulehčují hygienu nejen imobilním, ale i těm, kteří o ně pečují. U obou typů výrobků je možno vybírat z řady variant.

3.3.2008
David Cooper

Nerozčiluje vás, když tu jedno z vašich dětí stojí a ptá se: "Proč?", řeknete pokaždé něco? Je to podobné jako při jízdě autem "Už tam budeme?" Obávám se, že bych se vracel. V jednom z vydání EW v minulém roce (EW, březen 2006) byla uvedena část mých zjištění při mých zkoumání o přepadání a pádech ze stran pohyblivých schodů. Čím hlouběji toto zkoumání jde, tím více se ptám sám sebe, "Proč dělá náš průmysl takové věci?".

3.3.2008

Developerská společnost zaměřující se na nízkoenergetickou výstavbu zahájila v lednu 2008 stavbu největšího nízkoenergetického bytového areálu v České republice. Komplex, který bude stát v ulici Na návsi v Dolních Měcholupech, nabídne 43 bytových jednotek ve velikosti 1 + kk až 4 + kk. Plánované dokončení stavby je na jaře roku 2009.

25.2.2008
redakce

Recenzovaný Podlahové vytápění je jednou z možností jak dosáhnout tepelného komfortu ve vytápěném prostoru. Přehled trhu uvádí značky a systémy dostupné na českém trhu.

25.2.2008
Ing. Juraj Šmelík, recenzoval: prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Pri stále rastúcich nákladoch na prvotné energie (plyn, elektrinu) a vodu je racionalizácia výroby, transportu a spotreby tepla prvoradou podmienkou na udržanie konkurencieschopnosti systémov CZT. Za ostatné roky sa v tomto zmysle urobilo vo vykurovacích systémoch mnoho - či už zo strany dodávateľa tepla, alebo jeho odberateľov, problematika týkajúca sa teplej vody však zostala nedotknutá.

25.2.2008
Ing. Josef Zbořil - člen Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu

Přejdeme na nové zdroje energie? Jsou navrhovány grandiózní plány na instalace lesů gigantických větrných elektráren, přeměnu úrody a slámy na kapalná paliva (etanol a bionaftu), na využití slunečního záření na polích fotovoltaických panelů a podobně. Tak, jako u většiny inovací existuje velké vzrušení a velká očekávání, je tomu i u obnovitelných zdrojů energie.

25.2.2008
Martin Mrštný, BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o.

Potravinářský provoz patří z hlediska zatížení podlahy k těm nejtěžším. Na povrch podlahy působí mnoho vlivů ovlivňujících životnost podlahy a bezpečnost pro uživatele. Správnou volbou povrchu podlahy si investor předurčuje její funkčnost po dlouhá léta a podlaha je také důležitým architektonickým prvkem celého výrobního prostředí.

18.2.2008
Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž

Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

18.2.2008
Ing. Peter Lukáč, PhD., Ing. Eva Schvarzbacherová, PhD.

V súčasnosti je už technológia čerpadiel využívajúcich plynulú zmenu otáčok dostatočne známa a pomerne rozšírená aj v našich prevádzkach. Je to aj vďaka čoraz menšej investičnej náročnosti na frekvenčné meniče, ktoré sa stávajú najmä pri menších čerpadlách ich integrovanou súčasťou. Hlavným motívom na využívanie takýchto čerpadiel je úspora energie a pružná reakcia na zmenené podmienky v danej sústave. Čerpadlá so zmenou otáčok sa úspešne využívajú v oblasti chladenia, vykurovania a prípravy teplej vody.

11.2.2008
prof. Ing. František Hrdlička, CSc.

Od listopadu 2007 je v platnosti vyhláška č. 276/2007 Sb. o kontrole účinnosti kotlů. Na doprovodném programu veletrhu Aqua-therm Praha 2007 byla této problematice věnována samostatná přednáška prof. Františka Hrdličky, kterou nyní uveřejňujeme jako samostatný článek.

11.2.2008
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze

Cílem počítačové simulace bylo prověřit tepelný stav prostředí v zasklených lodžiích. Větrání lodžií je přirozené neupraveným venkovním vzduchem. Průtok větracího vzduchu závisí na účinku větru a rozdílu hustot vzduchu. V článku jsou presentovány výsledky a analýzy simulačních výpočtů v letním období.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama