Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 27.11.2006 do 1.1.2007


zpět na aktuální články

1.1.2007
překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

Zástupci časopisu Elevator World navštívili našeho souseda – Spolkovou zemi Německo, kde firma ThysennKrupp dodává výtahy zvláštních konstrukcí - v popisovaném případě ve Frankfurtu. Jedná se o výtahy, které mají dvě klece nad sebou v jedné šachtě, přičemž každá z nich pojíždí jinou rychlostí. Efektního pohledu je dosaženo i tím, že výtahy jsou panoramatické.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

18.12.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Druhá část článku se věnuje problematice ventilátoru v potrubní síti. Tlaková ztráta potrubní sítě je dána součtem tlakových ztrát třením a místními odpory. Článek uvádí výpočtové vztahy, obecnou charakteristiku ventilátoru a potrubní sítě, užívané řazení ventilátorů a možnosti regulace.

18.12.2006
Redakce, Grada Publishing, a.s.

Trápí vás stoupající ceny energií? Chcete výrazně ušetřit za vytápění rodinného domu či chalupy? Využijte možností tradičního paliva - dřeva - v jeho moderní a efektivní formě. I těmito otázkami se zabývá kniha TOPÍME DŘEVĚNÝMI PELETAMI. Následující článek přináší několik postřehů z této publikace.

18.12.2006
Máriusz Makovsky, překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

Článek popisuje situaci v Maďarsku a očekávaný vývoj v dodávkách výtahů a pohyblivých schodů.

11.12.2006
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, Katedra technických zařízení budov, Fakulta stavební, ČVUT v Praze

Platná evropská směrnice 2002/91 mimo jiné požaduje, aby byla v jednotlivých členských státech vytvořena zákonem podpořená metodika pro hodnocení celkové energetické náročnosti budov. K tomu je připraven software, který bude k dispozici v průběhu 1. pololetí 2007 všem osobám provádějícím průkazy energetické náročnosti budov.

11.12.2006
Ing. Ivan Sklenář

Společnost Ideal Standard uvedla na trh řadu sprchových panelů s moderním, minimalistickým vzhledem, s možností volby materiálu i výběru umístění na stěnu, do rohu nebo k vaně pro její napouštění.

11.12.2006
Ing. Pavel Zámyslický, Ministerstvo životního prostředí ČR

Ve dnech 6. - 17. listopadu 2006 proběhla v keňském Nairobi dvanáctá konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP-12) a 2. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu (MOP-2). Co tato jednání přinesla a jaký bude další vývoj v boji s oteplováním modré planety?

11.12.2006
Ing. Libor Novák

Začala česká veřejnost vnímat nový trend energeticky úsporné výstavby? Jaké poznatky a zkušenosti mají odborníci s trendem současnosti - nízkoenergetickou výstavbou? Jsou připravena a vyzkoušena typová řešení? Těmito otázkami se zabýval seminář na téma KMB Sendwix - Nízkoenergetický dům.

4.12.2006
Doc. Ing. Peter Horbaj, PhD., Technická univerzita v Košiciach Strojnícka fakulta, Katedra energetickej techniky

Pre rýchly výpočet účinnosti kotlov na pevné palivá bol vypracovaný zjednodušený program na počítače PC na základe nepriamej metódy.Umožňuje simulovať rôzne podmienky spaľovania v kotloch na pevné palivá vo všeobecnej úrovni a zároveň ho je možné využiť pre rýchle určovanie účinnosti spaľovania v kotloch na základe ľahko dostupných prevádzkových údajov.

4.12.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jedním ze základních prvků prakticky každého větracího a klimatizačního systému je ventilátor. Základní informace o typech, rozdělení a charakteristikách jsou uvedeny v I. díle seriálu Prvky větracích a klimatizačních zařízení.

4.12.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

V úvodu dnešního pokračování seriálu o vrtech do horninového masivu dokončíme "Určení vodivosti vrtů". Dále se pak seriál zabývá realizací vrtů. Ty lze pro TČ realizovat např. technologií založenou na rotačně příklepném vrtání, která je detailně popsáno ve druhé části tohoto dílu.

4.12.2006
překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

V Číně se nejen vyrábí dokonalé kopie výrobků, ale dochází i k vývoji výrobků nových s lepšími výkonovými parametry. Pohyblivé schody pro větší zdvihy jsou toho důkazem.

4.12.2006
Ing. Dušan Kubíček - Servisní manažer, VELUX Česká republika, s. r. o.

V současné době nabízejí výrobci materiálů pro stavbu a rekonstrukci plášťů šikmých střech také systémy s izolací, která je umístěna na vnější straně nosné konstrukce, tedy krovu. Přestože se nejedná o příliš rozšířený způsob realizace obytných prostor v podkroví, rádi bychom se v následujícím článku podrobněji zabývali montáží střešních oken do této skladby střechy.

27.11.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý, Ing. Ivana Schůrková

Infrazářiče - technické, konstrukční přednosti i nedostatky a rozdílné funkční vlastnosti světlých a tmavých sálavých zářičů jako zdrojů tepla. Projektování resp. rozmísťování zářičů ve vytápěném prostoru.

27.11.2006
redakce

Kapotovaný sloup k umyvadlu zlepšuje vzhled a významně usnadňuje údržbu, designovaný set stavebnicovým řešením umožňuje sestavit koupelnu "na míru", držáky ručníků přímo na umyvadle, uchycení sedátka "click". Věnovat pozornost detailům se vyplatí.

27.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Pro dimenzování vrtů vytvořila skupina švédských a německých výzkumných a univerzitních pracovníků software Earth Energy Designer. Jeden ze vstupních parametrů pro tento software je tepelná vodivost hornin. Jejím určením se zabývá tato část seriálu o vrtech do horninového masivu.

27.11.2006
RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková, RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, PdF MU, Poříčí 7, Brno - FA VUT, Poříčí 5, Brno - ÚFM AVČR, Žižkova 22, Brno

Desítky pasivních domů stavěných díky nadšení projektantů a investorů nemohou vyvážit desetitisíce komerčně stavěných tepelně-technicky špatných domů, které zcela zbytečně dlouhodobě zatíží naše životní prostředí i peněženky bydlících nadměrnou spotřebou energie. Říkají v závěru článku jeho autoři.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama