Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 29.1.2007 do 19.2.2007


zpět na aktuální články

19.2.2007
Ing. Ondřej Hojer

Návrh rozmítění světlých plynových zářičů se liší pro střed haly a prostory u ochlazovaných stěn. Návrhu infrazářičových soustav je nutné přizpůsobit rozmístění a výkony jednotlivých zářičů vnějším vlivům působícím na jednotlivé části objektu.

19.2.2007
Ing. Miloš Lain

Evropská směrnice 2002/91/ES zavazuje Českou republiku k provádění inspekcí klimatizačních zařízení. Energii spotřebovanou na chlazení a klimatizaci budov nebyla doposud v naší republice věnována pozornost. Bohužel příprava legislativních i technických podkladů pro realizace inspekcí naráží ve většině zemí na značné technické problémy.

19.2.2007
Ing. Denisa Dvořáková

Při stanovení velikosti znečištění v dešťovém odtoku je významná délka bezdeštného období, intenzita atmosférických srážek a objem dešťového odtoku. Oddělení prvních cca 1-3 mm deště vede zpravidla k podstatnému snížení látkového zatížení v zachycené dešťové vodě.

19.2.2007
Armin Braunwalder, přeložil a upravil Edvard Sequens

Přečerpávací vodní elektrárny nejen v Alpách mají svůj význam. Jejich úlohou je akumulace energie a pokrytí špiček její vysoké spotřeby. Jejich hlavním partnerem jsou velké tepelné nebo jaderné elektrárny. Dle názoru autorů se, ale v dnešní době staly pouze nástrojem k realizaci miliardových zisků.

19.2.2007
Ing. Jiří Vlček

Druhý díl k části o elektrotechnické výrobě se věnuje oživení, nastavení a výstupní kontrole. Zajištění jakosti výroby systémem norem ISO může vést dle autora ke zkvalitnění výroby, ovšem také k jejímu podstatnému zbyrokratizování. Dle názoru autora není jeho zavádění u malých firem opodstatněné.

12.2.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Článek například uvádí, na čem záleží, zda platit za dešťové vody z garáží, jaký je rozdíl plateb u bytových a nebytových prostor objektů využívaných k trvalému bydlení a jaký význam mají pojmy trvalé bydlení, domácnost, součást a příslušenství stavby a jak platit v případě pronájmů nemovitostí.

12.2.2007
Ing. David Tauchman

Při volbě zdroje tepla jsou pro konkurenceschopnost rozhodující především ekonomické parametry. Nejdůležitějším kritériem se současně největší vypovídající schopností je výsledná cena za jednotku získané energie. V článku jsou uvedeny dva odlišné příklady využití biomasy. CZT a bodové zdroje.

12.2.2007
Ing. Jiří Vlček

Vývoj elektrotechnických zařízení a základní schéma výroby plošného spoje jsou témata, na která se autor zaměřil v prvním článku k elektrotechnické výrobě.

12.2.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Revitalizace domů panelové výstavby zajímá mnoho odborníků i laiků. První specializovaná výstava PANELOVÝ DŮM A BYT a odborná konference CEEERES konaná na výstavišti v Praze - Holešovicích ve dnech 22. až 24. února 2007 se bude věnovat právě tomuto tématu.

5.2.2007
Ing. Jaroslav Bambous

Na doprovodném programu Provozu a údržbě bytových domů AQ 2006 byl přednesem příspěvek Ing. Bambouse. Článek uvádí výčet činností, které zahrnuje pojem facility management a jeho aplikaci při správě bytových domů.

5.2.2007
Ing. Zdeněk Kodytek

Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetické náročnosti budov zavedla k datu 8. ledna 2006 pro všechny členské státy Evropské unie některé nové povinnosti. Jednou z těchto povinností, která musí být zavedena do našeho právního řádu, je i kontrola klimatizačních systémů v budovách.

5.2.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Pro výběr zařizovacích předmětů by kromě vkusu měly být dalším kritériem vlastnosti, které jsou označovány celou řadou odborných termínů a mnohdy jsou pro další spokojenost s výrobkem velmi důležité. Článek přináší vysvětlení některých termínů, které se pro označování vlastností a novinek používají.

5.2.2007
Ing. David Tauchman

Biomasa se u nás za posledních deset let stala základním zdrojem tepla v řadě měst a obcí. V následujícím seriálu se podíváme na několik významných projektů centrálního zásobování teplem či zajímavý projekt decentralizovaného zásobování biomasou. Úvod do problematiky a CZT v Kašperských Horách.

5.2.2007
Ing. Jiří Vlček

Pokračování článku o technickém kreslení se zaměřením na tvorbu elektrotechnické dokumentace se zabývá zjednodušováním schémat, jejich využitím a osvojením si určitých zásad.

29.1.2007
Ing. Radka Weiszová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Ukázka vyhodnocení monitoringu spotřeb energií a venkovních teplot na panelových bytových domech v Brně Novém Lískovci. Jedná se o objekty, které spravuje městská část a postupně tyto domy "regeneruje", to znamená, že mimo jiné realizuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energie.

29.1.2007
Ing. Dagmar Kopačková

V médiích proběhla zpráva, že pitná voda ve veřejně přístupných barelech většinou nevyhovuje normám. Článek uvádí doporučení péče o watercoolery a upozorňuje na skutečnost, že je zbytečně opomíjena voda ve vodovodech. Je až na výjimky velmi kvalitní, pod permanentní kontrolou a v potrubí i optimálně "skladována".

29.1.2007
Kees Kwant (expert agentury SenterNovem) ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze

V Nizozemí je stejně tak jako u nás skryt nejdůležitější potenciál ve využívání obnovitelncýh zdrojů v bioenergii. Díky vhodně uskutečněnému akčnímu plánu, který podpouje spoluspalování v uhlených či plynových elektrárnách jsou dle autora cíle výroby energie z obnovitelných zdrojů reálně splnitelné.

29.1.2007
Ing. Jiří Vlček

Následující článek autora je zaměřen na tvorbu elektrotechnické dokumentace. Poukazuje na různé zásady technického kreslení a zabývá se praktickými radami a doporučeními při jeho používání. V článku je shrnut základní přehled vhodný nejen pro jeho výuku, ale svým pojetím je oživením i pro letité matadory.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama