zákon upravuje práva a povinnosti fyzických a právnických osob v oblasti ochrany a podpory veřejného zdraví a soustavu orgánů ochrany veřejného zdraví, jejich působnost a pravomoc
9.9.2024 | Vlastimil Růžička, redakceStátní zdravotní ústav (SZÚ) vydal několik metodických doporučení týkajících se kvality vody. Netýkají se pouze stavu pitné vody, ale například i vody na koupalištích či hodnot přípustného znečištění odpadních vod. Společně se zástupci SZÚ provedeme krátkou letní rekapitulaci a podíváme se do nově otevřené laboratoře.
29.8.2024 | Vlastimil Růžička, redakceVeřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
24.8.2024 | Vlastimil Růžička, redakceStátní zdravotní ústav společně s ministerstvy zdravotnictví, životního prostředí a dalšími subjekty zhodnotil současnou situaci a vydal nová doporučení, jak postupovat při sanacích zaplavených objektů. Nabízíme malou rekapitulaci.
4.8.2024 | Cech topenářů a instalatérů ČRKonference se koná 3. září 2024 v Brně, pořadatelem je Cech topenářů a instalatérů ČR. Plynová, tlaková zařízení a spalinové cesty v praxi dle platné legislativy přednáší TI ČR, Společenstvo kominíků, Státní úřad inspekce práce, HZS Jihomoravského kraje a GasNet.
11.5.2024 | redakcePražské vodovody a kanalizace (PVK) doporučují majitelům soukromých studní jejich pravidelnou kontrolu. Ta by měla proběhnout minimálně jednou za rok.
18.7.2023 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakceV navrhované podobě by o kapacitě školy od října rozhodovala kvalita vzduchu ve třídách, počet záchodků bude na zřizovateli a nové požadavky budou na osvětlení.
18.7.2021 | redakcePitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem.
30.6.2021 | Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.Ačkoliv naše předpisy nepožadují měření radonu v pitné vodě pro individuální zásobování a nestanoví pro ně žádný limit, lze měření občanům doporučit alespoň v oblastech s vysokým radonovým rizikem z geologického podloží.
8.5.2020 | redakceVýzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) se řídí podle evropské normy. Ta předně hodnotí kvalitu materiálu, ne těsnost. Norma není napsaná tak, aby test ochranných pomůcek prokázal průnik částic viru jako je covid. Ale norma neodpovídá ani materiálům, jako jsou nanočástice.
27.4.2020 | doc. Dr. Ing. Zdeněk PospíchalV době odstávky či omezení provozu objektů docházelo v rozvodech vody ke stagnaci a vhodným podmínkám pro rozvoj legionel. Provozovatel je zodpovědný za to, že voda odpovídá hygienickým požadavkům. Předejít zbytečným nákazám, znamená vnitřní vodovod řádně sanovat.
diskuse: 1 příspěvek, 28.04.2020 08:22 26.3.2020 | redakceDle charakteru mikrobiální virové struktury není potřeba se bát přirozeného větrání okny. Systémy VZT by měly dodávat co nejvíce venkovního vzduchu, jednotky fan coil s místní recirkulací by měly být vypnuty. Výhodou deskových rekuperačních výměníků je zachování 100 % přívodu čerstvého vzduchu.
25.10.2019 | redakce ze stanoviska SZÚKurzy by však měly probíhat jen v takových zařízeních, která jsou k tomuto účelu skutečně vhodná a splňují hygienické podmínky kladené na jejich provoz. Novela vyhlášky v roce 2013 také zpřísnila limitní hodnotu pro vázaný chlor, který je zde klíčovým z používaných ukazatelů pro kontrolu chemického rizika, když jí přiřadila statut nejvyšší mezní hodnoty.
10.12.2018 | prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Stavebná fakulta TUKE KošiceAplikáciou preventívnych opatrení a využitím riadenia rizík možno dosiahnuť bezpečného systému aj eliminácie finančne náročných riešení. Poradie nebezpečnosti zdrojov infekcie je veľmi ťažké určiť jednoznačne.
25.10.2018 | redakce dle podkladů společnosti EurocleanKoliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. Způsobují běžné střevní potíže, nebo i koliku.
10.9.2018 | Ing. Petr Bohuslávek, redakceExperiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.
diskuse: 8 příspěvků, poslední 03.02.2020 14:43 7.5.2018 | Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v BrněMnozí instalatéři i projektanti nebezpečí zpětného průtoku podceňují. Provozovatelé vodovodu zase spoléhají na zpětnou armaturu ve vodoměrové sestavě, ta ale nemusí být spolehlivá. Přitom nedávno došlo v některých městech a obcích ke krátkodobému zhoršení jakosti pitné vody ve vodovodech.
29.3.2018 | Ing. Lenka Husáková, redakcePrvní den výstavy Aquatherm Praha 2018 se konal blok přednášek na téma „Větrání škol“ pod záštitou České rady pro šetrné budovy (CZGBC). Volně navazoval na Den starostů, jelikož právě radnice jako častí zřizovatelé škol mají důležité slovo při plánování investic.
11.1.2018 | redakce dle zdrojeNa základě podnětu od provozovatelů bazénů vydal SZÚ – Národní referenční centrum pro pitnou vodu metodické stanovisko k otázce sledování obsahu trichloraminu ve vnitřním ovzduší bazénové haly a okolí.
30.10.2017 | Ing. Jindřich Kotas, technolog a chemik ve společnosti Euroclean, VŠCHT Praha – FTOP – Ústav technologie vody a prostředíOd 1.1.2017 je účinná nová verze Atomového zákona. Starý zákon 18/1997 byl nahrazen novým zákonem 263/2016. Důvodem vzniku nové verze je sjednocení s legislativou Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii, konkrétně se směrnicemi rady 2013/51 a 2013/59. Kromě vlastního Atomového zákona vznikly také nové verze prováděcích předpisů (17 vyhlášek a 2 nařízení vlády) a zavedly se změny ve 13 jiných zákonech.
11.9.2017 | doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředíNa začátku nového školního roku bychom rádi upozornili na knihu Větrání škol v souvislostech. Všichni rodiče si přejí, aby jejich děti byly ve škole úspěšné. Roli hraje řada faktorů, ale pro mnohé možná překvapivě - záleží i na větrání tříd. Přinášíme výběr z kapitol nové publikace.