Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 26.5.2020 do 22.3.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.3.2021
Ing. Libor Šteffek, Ph.D., Ing. Jiří Kalánek, Ph.D., prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.

11.1.2021
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Na vyhlášku č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, která nabyla účinnosti 1. září 2020, navazuje řada technických norem, které jsou postupně novelizovány. Článek informuje o změnách ČSN 730331-1 Energetická náročnost budov – Typické hodnoty pro výpočet – Část 1: Obecná část a měsíční výpočtová data.

6.12.2020
UCEEB, ČVUT v Praze

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) na základě své studie navrhlo změny kritérií pro podporu novostaveb s vysokou konstrukční výškou v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

28.11.2020
Marcela Musílková, manažer konference Energetický management pro veřejnou správu, B.I.D. services s.r.o.

U energeticky úsporných řešení je vždycky přínos v podobě snížení provozních nákladů a zhodnocení budovy. U současných dotací ale příliš často není zájem zjistit, jak dobře to lze udělat, takže se ani nedozvíme, že by se jiná kombinace energeticky úsporných opatření vyplatila více.

26.10.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Se snížením spotřeby energie v budovách souvisí i snížení emisí CO2. Realita nekopíruje přání politiků a je otázkou, zda návrh na 60% snížení emisí CO2 do roku 2030 v celé EU navržené evropským parlamentem nebude jen velkým plácnutím do vody.

prof. Dušan Petráš, prezident Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností
19.10.2020
Ing. Jozef Krajčovič, CSc., EUR ING, Zväz slovenských vedeckotechnických spoločnosti (ZSVTS)

FEANI ochraňuje a podporuje profesionálne záujmy inžinierov, zabezpečuje lepšiu spoluprácu medzi inžinierskymi zväzmi, zabezpečuje výmenu informácií.

18.10.2020
Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Panasonic Heating & Cooling rozšířil řadu svých nízkoenergetických tepelných čerpadel typu vzduch/voda o model Aquarea All-in-One Compact R32. Čerpadlo nabízí nejvyšší možnou účinnost A+++ při vytápění a během přípravy teplé vody dosahuje účinnosti A+. Toto vše v designu, který maximálně šetří místem v domácnosti zákazníka, protože rozměry vnitřní jednotky jsou pouhých 598 × 600 × 1 650 mm.

6.10.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V článku je odhad dopadu elektromobilů na dostatek elektrické energie. V porovnání energetické náročnosti aut se spalovacími motory a elektromobilů z hlediska neobnovitelné primární energie nejsou elektromobily zásadně lepší. Řešením může být využití principů, které se vztahují na budovy.

Koleje Strahov největší koleje v ČR jsou součástí největšího projektu EPC (ČVUT), foto ČEZ, a.s.
7.7.2020
ČEZ, a. s.

Probíhají práce na zateplení, výměnách oken a svítidel. Dodavatelem úsporného projektu v 9 objektech menz a kolejí ČVUT je společnost ENESA, dcera ČEZ ESCO. Konkrétně jde o Koleje Strahov, Hlávkovu kolej, Koleje Podolí, Masarykovu kolej, Sinkuleho kolej, Dejvickou kolej, Kolej Orlík a Kolej Bubeneč.

© johannesspreter - Fotolia.com
10.6.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Novela vyhlášky o energetické náročnosti (nově vyhláška č. 264/2020 Sb.) mění požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. NZEBy). Od roku 2022 se zvyšuje důraz na koncepční přístup architekta či projektanta. Ke splnění nových požadavků vede cesta přes kvalitnější obálku budovy, instalaci úsporných technologií či využití obnovitelných zdrojů nebo jejich vzájemnou kombinaci. Reálný dopad změn je nezbytné posuzovat v kontextu návrhu energeticky úsporných opatření na skutečném rodinném domě.

© johannesspreter - Fotolia.com
8.6.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Novela vyhlášky o energetické náročnosti (nově vyhláška č. 264/2020 Sb.) mění požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. NZEBy). Od roku 2022 se zvyšuje důraz na koncepční přístup architekta či projektanta i důraz na využití obnovitelných zdrojů energie. Zpřísnění požadavků zasáhne především rozlehlé, nekompaktní a nevhodně orientované budovy. Ty svůj „energetický handicap“ budou muset dohnat realizací úspornějších technologií nebo obnovitelných zdrojů energie. Budovy s kvalitním energetickým konceptem naopak změny požadavků zasáhnou jen okrajově. Nově tak budou investiční náklady novostavby více závislé na šikovnosti a kvalifikaci projekčního týmu.

4.6.2020
BELIMO CZ spol. s r.o.

Díky kompletnímu sortimentu čidel může firma Belimo nabídnout všechny přístroje na provozní úrovni TVK společně. Pohony a ventily jsou doplněny rozsáhlým sortimentem čidel pro teplotu, vlhkost, kvalitu vzduchu a tlak.

28.5.2020
BELIMO CZ spol. s r.o.

Nová nabídka čidel vychází z dlouholetých zkušeností a odborných znalostí firmy Belimo v odvětví TVK a je projevem naší snahy nabídnout zákazníkům vždy přidanou hodnotu. Inovativní design umožňuje jednoduchou montáž a bezproblémovou integraci pro zajištění optimálního systémového řešení.

26.5.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný TZB-info doporučuje Mezi odbornou veřejností probíhá již léta diskuse ohledně smysluplnosti a nastavení hodnocení budovy na úrovni primární energie z neobnovitelných zdrojů, která je často chybně interpretována jako environmentální hodnocení PENB. Tento způsob hodnocení je však založen na širším úhlu pohledu – vyjádření budovy v kontextu efektivity využití primárních zdrojů energie ČR. V rámci změn evropské legislativy se tento ukazatel stává oprávněně základní srovnávací rovinou hodnocení energetické náročnosti budov, a proto je mu věnována i významná část novely vyhlášky č.78/2013 Sb.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama