Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 10.3.2025 do 14.4.2025


zpět na aktuální články

14.4.2025
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Výběr postřehů z konference Vykurovanie 2025 podle jednotlivých odborných sekcí. Kogenerační zdroje energie, soustavy CZT, energetické zhodnocení odpadu, sluneční energie a tepelná čerpadla. Konferenci tradičně organizuje Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia.

11.4.2025
Ing. Martin Sokol, doc. Ing. Jana Peráčková, PhD.

Recenzovaný Vytvoriť dobrý BIM model predstavuje pre projektantov TZB dlhý a náročný proces. V súčasnej dobe sa vyvíjajú a inovujú rôzne pluginy (nadstavby) pre BIM programy, ktoré sa snažia projektantom uľahčiť prácu a eliminovať duplicitnú prácu. Príspevok sa zaoberá preskúmaním návrhu kanalizačného systému budovy v BIM programe Autodesk Revit, ktorý bol rozšírený o plugin MagiCad 2024.

10.4.2025
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Základní okrajové podmínky ovlivňují návrh zásobníku teplé vody a stanovený jmenovitý tepelný výkon zdroje tepla pro přípravu teplé vody. Ukazujeme možné řešení společného zdroje tepla pro přípravu teplé vody a další technologie v budově (např. vytápění, klimatizace, technologický ohřev výroby, apod.), tak i samostatného ohřívače teplé vody.

10.4.2025
Ing. Peter Juráš, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity, Katedra pozemného stavite

Recenzovaný Známe strechárske príslovie hovorí o delení striech na strechy čo tečú a strechy čo budú tiecť. Keď príde na vypracovanie projektu rekonštrukcie a obnovy takejto strechy, často sa práca projektanta končí odovzdaním projektu správcovi bytovému domu. Následne je na pováženie, že ani samotní vlastníci bytov nemajú záujem o autorsky dozor realizácie. Často sa projektant ani nedozvie, že sa obnova realizuje. Článok sa zaoberá skúsenosťou s projektom, kde je realizácia v príkrom rozpore s projektom. Zmena stavebného zákona na Slovensku, ktorá začala platiť príznačne v prvý aprílový deň tohto roka, prináša zmenu – povinnosť projektanta zúčastniť sa na obhliadke v prípade návrhu na zmeny v projekte.

9.4.2025
Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Nasazení nadřazené regulace rezidenčních tepelných čerpadel bývá většinou motivováno úsporami. Využití této regulace umožňuje optimalizovat provoz tepelného čerpadla podle aktuálních cen, provozních podmínek a případně dalších faktorů, což může přinést výrazné úspory nákladů. Ale…

7.4.2025
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Výběr postřehů z konference Vykurovanie 2025 podle jednotlivých odborných sekcí. Energetická legislativa, politika, energetická náročnost budov a zdroje tepla. Konferenci tradičně organizuje Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia.

7.4.2025
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Recenzovaný Sluneční záření je nedílnou součástí kvality bytů, působí na jejich uživatele opakovaně po dlouhou dobu, podporuje veřejné zdraví a v dlouhodobém výhledu má tak vliv na budoucnost státu. Oprávněnost požadavků na proslunění vyplývá ze zkušenosti se závažnými zdravotními problémy obyvatel velkoměst vznikajících spekulativní výstavbou v době průmyslové revoluce. V technických normách se požadavky na proslunění bytů objevují nejpozději od poloviny minulého století. Proto architekti, městské i státní orgány v minulosti vždy věnovali přístupu slunce do bytů patřičnou pozornost. Méně však dnes v České republice. Z loňských novelizací vyhlášek a nařízení náhle a záhadně zmizely požadavky na proslunění. Namísto věrohodného odborného zdůvodnění takové změny se v mediálním prostoru objevila argumentace čtyřmi budovami, které jsou předmětem tohoto článku.

3.4.2025
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., Ing. Erika Langerová, Ing. Jindřich Boháč, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek přibližuje možnosti současného využití přímo ohřívaného plynového zásobníku teplé vody v budově pro pokrytí potřeby tepla na přípravu teplé vody a současně také pro potřebu tepla na vytápění. Na základě hydraulického schématu zapojení takového systému byl samostatně zpracován matematický model ohřívače, který byl následně použit v programu TRNSYS pro simulaci typického odběru pro roční bilanci budovy. Matematický model byl pak následně verifikován experimentálním měřením.

Střídače SMA, foto © TZB-info
1.4.2025
Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Stovky tisíc domácností a firem v Evropě provozují solární elektrárny připojené k internetu – často s minimálními bezpečnostními opatřeními. Většina střídačů je připojena do cloudových platforem, které umožňují vzdálené řízení, aktualizace firmwaru nebo monitoring přes mobilní aplikaci. Otázkou je: jsou tyto systémy dostatečně zabezpečeny?

28.3.2025
Ing. Žaneta Ťopková, Ing. Jana Křivánková, Ph.D.

Recenzovaný Metodika hodnocení využívání vody na úrovni podniků, takzvaný vodní audit (VA), je určena pro hodnocení vodního hospodářství průmyslových podniků. Definuje, kdo ji zpracovává, a zpracovateli určuje minimální rozsah hodnocení a strukturu výsledné zprávy. Rovněž popisuje minimální a doporučený rozsah použitých postupů a metod. Cílem metodiky je hledat místa úspory vody a snižovat rizika ohrožení podniků nedostatkem kvalitní vody. Navržená opatření v definovaných oblastech by měla být reálná a zpracovatel by měl být odborně kvalifikovaný k tvorbě jejich návrhů. Uvedeme některé příklady zpracování vodního auditu a výsledky z praxe.

27.3.2025
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Odborný TZB-info doporučuje Směrnice EPBD IV zavádí pojem budovy s nulovými emisemi, aneb s velmi nízkou energetickou náročností a nulovými nebo velmi nízkými emisemi uhlíku z fosilních paliv. Ke splnění požadavků směrnice vede více způsobů.

24.3.2025
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Čtvrtá a zároveň poslední část cyklu článků o problematice zděných staveb situovaných na povodňovém území pojednává o problematice zatížení objektů při průchodu povodňové vlny. Konkrétně o výpočtu zatížení svislým vztlakem vody z povodňové vlny, zatížení dynamickým tlakem a zatížení dynamickým účinkem plovoucího předmětu.

19.3.2025
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Třetí část cyklu článků o problematice zděných staveb situovaných na povodňovém území pojednává o možnostech sanace vlhkého zdiva příček po zásahu vodou z povodňové vlny. Dále o problematice podzemních konstrukcí a povodňového území, které je zároveň poddolovaným územím. Závěr třetí části patří úvodu do problematiky zatížení objektů při průchodu povodňové vlny.

18.3.2025
Ing. Vojtěch Štrba, Ing. Miroslav Mynarz, Ph.D.

Recenzovaný Výbuchy v obytných budovách, případně i v průmyslových objektech nejsou naštěstí příliš časté, nicméně k nim dochází. Důležitý je proto návrh opatření protivýbuchové ochrany jakožto analýzy rizik, která má za úkol stanovit parametry výbuchu, k němuž může v konstrukci nebo mimo ni dojít, a v jakém časovém intervalu. To znamená stanovit uniklé množství hořlavých výbušných látek, jejichž limit může být z nejrůznějších důvodů překročen, případně stanovit množství výbušniny, se kterou se v daném provozu pracuje. Je mezi statiky dostatečně znám způsob, jak posoudit účinky výbuchů na stavební konstrukce?

12.3.2025
prof. Ing. Danka Barloková, PhD., prof. Ing. Ján Ilavský, PhD.

Recenzovaný Prvé úpravne vody na Slovensku boli vybudované v tridsiatych rokoch minulého storočia za účelom získania kvalitnej pitnej vody. V článku je uvedený prehľad úpravní vôd, technológií použitých v úprave vody v priebehu ich existencie. Celkový počet úpravní, ktoré boli dané do prevádzky, je 138, s výkonom od 1 l/s do 1000 l/s upravenej vody. V súčasnosti je z tohto počtu v prevádzke 80 úpravní vôd, 14 z nich bolo zrekonštruovaných, nielen stavebná časť, ale aj technologické zariadenia boli nahradené novšími, účinnejšími tak, aby upravená voda spĺňala požiadavky kladené na pitnú vodu dané Vyhláškou MZ SR č. 91/2023 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.

Domácí fotovoltaická elektrárna, foto © TZB-info
11.3.2025
Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Kybernetickou bezpečnost domácností zatím nikdo nehlídá. Přitom domácnosti dnes běžně do soustavy dodávají elektřinu a začínají poskytovat flexibilitu. Jaká rizika to přináší?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama