Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 14.11.2024 do 19.12.2024


zpět na aktuální články

17.12.2024
Vladimír Baletka, jednatel společnosti eFACILITY consulting s.r.o.

Recenzovaný Článek se zaměřuje na důležitost pravidelných kontrol a údržby ocelových konstrukcí menšího rozsahu, jako jsou střešní lávky, požární schodiště nebo zábradlí, z pohledu platných právních předpisů a technických norem. Upozorňuje na klíčové požadavky právních předpisů a norem, jako je ČSN 73 2604, a dalších legislativních opatření, která zajišťují bezpečnost a dlouhodobou spolehlivost těchto konstrukcí, a poskytuje praktické rady ohledně inspekčních postupů, frekvence kontrol a kvalifikace inspektorů. Text je užitečným průvodcem pro vlastníky objektů i odborníky z oblasti BOZP a facility managementu.

17.12.2024
Ing. Jakub Diviš, Ph.D., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Pavla Novotná, Kamila Novotná, MBA, Ing. Jan Pešta, Ph.D.

Recenzovaný S cílem dosáhnout co největší míry opětovného použití výrobků a materiálů byl navržen modulární systém složený z prefabrikovaných dílů z překližky. V tomto článku je popsán potenciál pro opětovné použití nosných prvků tohoto systému, který může dosáhnout až 100 % hmotnosti materiálů tohoto konstrukčního systému.

16.12.2024
Ing. Jan Müller, Ph.D., Mgr. Martin Novotný, Ph.D.

Recenzovaný Historické hliněné stavby se vyznačují mnohými specifiky. Mezi hlavní patří složitá geometrie nosných konstrukcí a postupná degradace po opuštění objektu či zanedbání údržby. V případě renovace tyto objekty potřebují projektovou dokumentaci na vyšší úrovni, než jaká je běžně zpracovávaná obvyklými zaměřovacími metodami. Metody 3D laserového skenování při vhodném použití mohou zpřístupnit projektantům maximum prostorových informací o objektu. Vytvořené virtuální dvojče umožní zájemcům podívat se na detaily stavby, které jsou mnohem přesnější a přehlednější než standardní fotodokumentace či zaměření objektu klasickými metodami. Toto má velký přínos i v případě, pokud se nepodaří objekt zachovat ve fyzické podobě. Virtuální dvojče objektu umožňuje stavbu studovat i po zániku původního objektu, uchovat její geometrické charakteristiky a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

15.12.2024
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Dřevo je běžnou součástí kulturních památek; je ovšem materiálem přírodním, a proto disponuje velkou mnohotvárností danou růstovými podmínkami, prostředím a dědičnými dispozicemi. Kvůli svému rostlinnému původu je dřevo trvale vystaveno degradačním procesům zejména biotické, ale i environmentální povahy, jež způsobují významné změny fyzikálních, mechanických a chemických vlastností. Jaké jsou nejčastější poruchy dřevěných konstrukcí, jak je rozdělit do kategorií podle vlivů zapříčiňujících jejich vznik a jak provádět údržbu dřeva?

12.12.2024
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Bárta

Recenzovaný Každá lokalita je specifická, a tak abychom našli nejvhodnější řešení, tak je obvykle nutné zvážit více variant. Přičemž cílem by mělo být najít variantu, která bude udržitelná – tj. nejlepší po stránce ekologické, ekonomické a sociální, odolná vůči možným rizikům a akceptovatelná obyvateli, a i dalšími stakeholdery. Ideální je se tak na objekt nebo celou lokalitu dívat jako na systém se vstupy (zdroji), procesy zahrnujícími úpravu a spotřebu a úpravu před výstupem a výstupy, a takto holisticky variantu posuzovat. Nově by součástí ekologického hodnocení vhodnosti měla být i uhlíková neutralita nebo schopnost adaptace na sucho.

Trubicové solární kolektory, foto © TZB-info
11.12.2024
Ing. Lukáš Skalík, PhD., EUR ING, Stavebná fakulta STU Bratislava

Recenzovaný Navrhnúť slnečné energetické systémy (SES) so slnečnými kolektormi možno viacerými spôsobmi: ručne – výpočtom; pomocou softvéru – existuje viacero výpočtových programov pre návrh SES, napr. T*Sol od renomovanej nemeckej spoločnosti Valentin software na výpočet termálnych tepelných kolektorov, alebo PV*Sol na návrh a simuláciu fotovoltických elektrární akejkoľvek veľkosti; alebo podľa pokynov výrobcu – ak pri návrhu SES vieme výrobcu/dodávateľa zariadení, môžeme použiť odporúčané postupy výpočtu z projekčných podkladov danej spoločnosti za predpokladu, že takými disponuje.

10.12.2024
Ing. Zuzana Veverková, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Recenzovaný Fyzikální faktory tepelného komfortu (teplota, vlhkost, rychlost proudění) ovlivňují jak fyziologické stavy člověka, tak i subjektivní pocity pohody či nepohody. V současné době jsou doporučené návrhové parametry tepelného komfortu založeny zejména na normách ČSN EN ISO 7730 (2006), ČSN EN 16798-1(2020), ASHRAE 55 (2010). Výsledkem aplikace těchto hodnot v praxi se zohledněním požadavků uživatelů jsou víceméně jednotné teploty vnitřního vzduchu v průběhu celého roku s minimálními odchylkami (v obytném a pobytovém prostředí budov) a tyto budovy jsou navržené víceméně pro homogenní uživatele se srovnatelnými preferencemi. Nabízí se tedy otázka, jestli tento přístup k zajištění tepelného komfortu je i nadále vhodný a zda zajišťuje zdravé vnitřní prostředí pro uživatele.

9.12.2024
Ing. Martin Benýšek, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný Článek se věnuje analýze modelů požáru při posouzení požární odolnosti betonových prvků. Jsou zde popsány základní principy modelování požáru. V rámci ilustrativního příkladu stanovení rozvoje teplot ve vybraném požárním úseku je použito několik modelů požáru. Některé požární modely jsou implementovány do vlastního kódu MATLAB. Pro sofistikovanější modely požáru jsou použity externí softwarové nástroje, konkrétně CFAST – zónový model a FDS – CFD model (z angl. computational fluid dynamics).

8.12.2024
Ing. Jan Vespalec, Mgr. Martina Repková, Ph.D., doc. Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D.

Recenzovaný Nedostatek vody je považován za jedno z nejvážnějších ohrožení udržitelného rozvoje společnosti; aby se zmírnil její nedostatek, používají se k pokrytí potřeby stále více zdroje recyklované vody, čímž se šetří cenné zdroje pitné vody. Jaké jsou platné normy a možná rizika?

Foto: Next2Sun
5.12.2024
Mgr. Oldřich Sklenář

Odborný Od letošního roku umožňuje česká legislativa vznik agrovoltaických instalací. Následující text pojednává o principu jejich fungování, provozních parametrech i potenciálu uplatnění této technologie v podmínkách České republiky.

Ocelová konstrukce © Fotolia.com
2.12.2024
doc. Ing. Magdaléna Štujberová, PhD., Stavebna fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a dřevených konštrukcií

Recenzovaný Zabezpečenie protipožiarnej odolnosti oceľových konštrukcií má väčšinou za následok zvýšenie ich ceny. V článku sú ukázané možnosti, ako dosiahnuť požadovanú krátkodobú požiarnu odolnosť bez protipožiarnej ochrany.

28.11.2024
Uri Sadot, SolarEdge

Odborný Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.

beton © Fotolia.com
25.11.2024
prof. RNDr. Adriana Eštoková, PhD., Ing. Miriama Čambál Hološová, Ing. Martin Jaš, prof. Ing. Alena Sičáková, PhD.

Odborný Betón ako cementový kompozit je jedným z najbežnejších stavebných materiálov, ktorý sa používa na výstavbu budov, ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Jeho výroba je však spojená s významným negatívnym vplyvom na životné prostredie a vyčerpávaním prírodných zdrojov. V súčasnej dobe je čoraz viac snáh o udržateľnosť a zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe betónu.

20.11.2024
Ing. Ilona Koubková, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra technických zařízení budov

Recenzovaný Příspěvek řeší využití šedé vody v objektech pro bydlení a ubytování. Tyto objekty patří mezi škálu objektů vhodných pro využití šedých vod. Lidská civilizace čelí patrně jedné z největších klimatických krizí ve své historii. Růst světové populace a nestřídmé konzumní chování k přírodním zdrojům a životnímu prostředí má zásadní vliv na její průběh. Ačkoliv se může optikou českého obyvatele zdát, že vody máme dostatek, není to tak zcela pravda. Tímto příspěvkem bych ráda ukázala, jaké máme možnosti ve využití šedé vody, kterou v běžném procesu vypouštíme jako vodu splaškovou.

17.11.2024
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Příspěvek pojednává o historii zdravotně technických instalací, tedy vnitřních vodovodů, kanalizací a odběrných plynových zařízení od nejstarších dob do roku 1948 a je zaměřen především na historii tohoto oboru na území bývalého Československa. Zabývá se také historií instalatérského řemesla, dobovými právními předpisy, technickými normami a odbornou literaturou na území bývalého Československa.

14.11.2024
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Recenzovaný Příspěvek popisuje proces rozhodování při výběru vhodné varianty řešení vodního hospodářství na konkrétní lokalitě Chytré Líchy v Židlochovicích. Cílem řešení je návrh, který bude co nejudržitelnější z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního. Z hlediska cirkulární ekonomiky je cílem dosažení 50% úspory pitné vody, minimalizace uhlíkové stopy a zvýšení odolnosti lokality z hlediska dostatku vody i v letních měsících, kdy je vydáván zákaz použití vody např. na zálivku zeleně. V průběhu řešení byly identifikovány možné zdroje, vstupy a výstupy a posouzena jejich vhodnost. Následně byly navrženy kombinace jako variantní řešení a nejprve posouzeny orientačně, a pak i podrobněji na základě ekonomických podkladů. Zajímavé jsou i zkušenosti z projednávání řešení s dotčenými subjekty a občany.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama