Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 25.11.2019 do 4.4.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.3.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný TZB-info doporučuje Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.

Michal Čejka
18.3.2020
redakce

Novela vyhlášky č. 78 o energetické náročnosti budov má vypořádané připomínky z meziresortního řízení. V současné době se připravuje její vydání a rozhoduje se o datu její účinnosti. V rozhovoru na otázky ohledně vyhlášky odpovídá Michal Čejka z Šance pro budovy.

16.3.2020
Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.

Recenzovaný První část seriálu se věnovala environmentálnímu vyhodnocení předmětného bytového domu (BD) z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledné emise byly porovnány s emisním požadavkem stanoveným na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. Výsledky ukázaly, že roční produkce emisí skleníkových plynů BD dosahují 41,8 t CO2,ekv./a, přičemž emisní požadavek pro klimatický cíl 1,5 °C činí 17,0 t CO2,ekv./a. Druhá část příspěvku se věnuje sestavení variant kombinující emisně úsporná opatření za účelem dosažení hranice emisního požadavku pro klimatický cíl 1,5 °C.

9.3.2020
Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.

Recenzovaný Dvoudílný seriál se věnuje případové studii bytového domu (BD), který byl environmentálně vyhodnocen z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledky celkových emisí BD byly porovnány s hodnotou emisního limitu, který byl stanoven na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. V reakci na značné překročení emisního limitu byla navržena řada emisně úsporných opatření, která byla vhodně sestavena do variant splňujících emisní požadavek.

4.3.2020
ABF, a.s.

31. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH se bude odehrávat od 22. do 26. září 2020 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Konat se bude i TECHNOLOGICKÉ FÓRUM a další odborné konference, prezentace Stavby roku, kontraktační den pro odborníky, techniky, řemeslníky a architekty. Návštěvníci poznají nejnovější technologie a trendy oboru.

Výstavní stánek Zehnder na odborných výstavách v roce 2020
13.2.2020
Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Odpověď můžete najít na odborných školeních společnosti Zehnder, které budou probíhat po celý rok 2020 a na kterých odborníci vysvětlí, jak systém komfortního řízeného větrání s rekuperací tepla Zehnder pomůže postavit dům odpovídající novým předpisům. Zpřísnění pravidel pro výstavbu rodinných domů bude také jedním z hlavních témat odborných výstav, kterých se Zehnder bude v roce 2020 účastnit.

© Fotolia.com
10.2.2020
Ing. Radoslav Ponechal, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, katedra Pozemného staviteľstva a urbanizmu

Recenzovaný Zhoršenie tepelného komfortu počas horúcich letných dní sužuje obyvateľov bytových domov už niekoľko rokov a podľa prognóz vývoja globálnej klímy sa to tak skoro nezlepší. V článku je uvedený príklad rozvrhu pre modelový bytový dom, zostavený na základe doterajších zvyklostí ako aj novších štatistických štúdií zo zahraničia. Poukazuje tiež na rozdiely vo výsledkoch simulácie pri rôznych spôsoboch aplikácie rozvrhu vnútorných tepelných ziskov v byte.

17.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stavba, užívání i demolice budov má dopady na životní prostředí. Na ČVUT zkoumají, jak je lze snadno měřit a tedy i minimalizovat už ve fázi přípravy stavby.

7.1.2020
Enerfis, s.r.o.

I v letošním roce se vývoj služby Enectiva Facility Management posunul dál. Energetický management a správa budov se spojily do jednoho místa v aplikaci Enectiva. Poskytuje evidenci zařízení, plánování úsporných opatření a upozorňuje na termíny blížících se servisních povinností.

25.11.2019
Ing. Jan Široký, Ph.D., Energocentrum Plus, s.r.o.

Recenzovaný V posledních letech můžeme sledovat setrvalý nárůst množství dat, která jsou měřena a zaznamenávána systémy měření a regulace. Typicky se jedná o stovky až desetitisíce měřených hodnot na jednu budovu. Vyvstává otázka, zda jsou tato data náležitě zužitkována, vytěžena. Cílem příspěvku je představit možnosti, které poskytují současné technologie a analytické softwarové nástroje pro vyhodnocení měření dat týkajících se provozu systémů vytápění.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama