Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 10.4.2017 do 19.12.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.12.2017
Ing. Petr Zahradník, Česká rada pro šetrné budovy

Energetická náročnost budov je v současnosti skloňované téma nejen díky možnému získání dotací například z Operačního programu životní prostředí, ale také v souvislosti s povinností stavět nové budovy s tzv. téměř nulovou spotřebou energie.

7.12.2017
DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.

Novostavbu administrativního objektu a přístavby parkovacího domu začala DELTA koncepčně řešit architektonickou studií po zpracování zastavovací studie vypracované na základě návrhu rozvoje celého výrobního areálu investora společnosti EKOM spol. s.r.o. Realizace tohoto projektu projektovaného ve standardu BIM, byla zahájena v dubnu letošního roku.

3.12.2017
Šetrné budovy

Nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby, uvažování o životním cyklu budov primárně s ohledem na člověka a jeho měnící se potřeby, nutnost ochlazování měst, potřeba revitalizací staveb a využívání brownfieldů v rámci smart cities – nejen k těmto závěrům dospěl v pořadí již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 pod taktovkou České rady pro šetrné budovy. Více než dvacítka významných zahraničních a domácích řečníků se za účasti téměř tří stovek hostů zaměřila na vize a trendy budoucího vývoje ve vztahu k architektuře, udržitelnosti a automatizaci budov, hospodaření s vodou, cirkulární ekonomice, využívání brownfieldů, problematice chytrých měst či tvorbě zdravého a komfortního vnitřního prostředí.

22.11.2017
Domat Control System s.r.o.

Nad každým řídicím systémem by měla být ovládací nadstavba, která poskytuje rychlý přehled o řízených procesech a pohodlné nastavování parametrů. Při jeho výběru bychom si měli především položit otázku, kdo bude se systémem pracovat.

30.10.2017
Ing. Jiří Novotný, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Hodnocení energetické náročnosti budovy se provádí také z pohledu potřeby neobnovitelné primární energie. Běžný laik pravděpodobně vůbec netuší, co tento údaj znamená. Přitom potřeba neobnovitelné primární energie zásadně ovlivňuje projekční návrh zdrojů energie pro vytápění, chlazení, přípravu teplé vody apod. pro danou konkrétní budovu. Potřeba neobnovitelné primární energie je jedním ze tří hlavních ukazatelů energetické náročnosti budovy, a pokud je vyhodnocena jako příliš velká, tak budova nemůže být zkolaudována.

26.10.2017
Asociace pro využití tepelných čerpadel

Asociace pro využití tepelných čerpadel vás zve na jedinečnou odbornou akci, věnovanou těm nejaktuálnějším tématům, která využijete pro správné návrhy a instalace tepelných čerpadel.

21.10.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Špičkovací stanice založená na akumulaci elektrické energie pomůže se snížením připojovacího výkonu a s hlídáním čtvrthodinového odběrového limitu. Nikoliv jen se zvýšeným využitím elektrické energie vyrobené fotovoltaicky. Změny v konstrukci elektrických otopných těles vynucuje energetická legislativa. Platit budou od 1. ledna 2018.

20.10.2017
redakce

Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je publikace Energeticky vědomá rekonstrukce soustav TZB s obsahem 200 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.

13.10.2017
redakce

V redakci finišujeme s odbornou publikací o téměř 200 stranách. Publikace obsahuje řadu unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz soustav. Publikace je určena pro účastníky konference, kterou pořádáme 15.11.2017 v Praze.

12.10.2017
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Majitelé a provozovatelé budov musí plnit nové předpisy vyžadující snížení spotřeby energie. Naštěstí existuje řešení. Nejen, že mohou uspořit energii, mohou také sledovat elektrické parametry svých zařízení a díky emailovému upozornění řešit malé problémy dříve, než se stanou velkými.

26.9.2017
ASIO

Cirkulární ekonomika. Všichni o ní vykládají, ale málokdo ví, co si přesně pod tímto pojmem má představit. Přihlaste se na semináře ASIO a budete vědět víc než ostatní. Představíme principy cirkulární ekonomiky jasně, prakticky a se zaměřením na udržitelné příležitosti na lokální úrovni. Část seminářů bude vyčleněna na novinky v legislativě pro vodní hospodářství.

30.5.2017
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Při návrhu osvětlení musí projektant zohlednit mnoho aspektů. Charakter daného prostoru, jeho využití, velikost počáteční investice, životnost instalace nebo její údržbu. Stále větší zastoupení mají ve svítidlech světelné zdroje typu LED.

25.5.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese probíhá již 19. ročník konference Tepelná ochrana budov, letos s podtitulem Quo Vadis. Úvodní klíčové příspěvky kriticky hodnotily mimo jiné stav navrhování opatření tepelné ochrany v praxi a upozornily na důležité změny, které nás brzy čekají.

23.5.2017
Michal Randa, redakce

Dne 18. 5. 2017 se na výstavišti PVA v Letňanech uskutečnila „pražská zastávka“ letošního ročníku ADI EXPO. Cílem této každoroční akce pořádané ADI Global Distribution (součást skupiny ADI), je možnost odborných konzultací a obchodních setkání zástupců firem zabývajících se realizací poplachových systémů přímo se zástupci jednotlivých světových výrobců.

22.5.2017
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Pro srovnání výrobků z pohledu výkonu a účinnosti se používají parametry a charakteristiky získané ze zkoušky v laboratoři. Výsledky slouží i pro správný návrh a vyhodnocení celoročního chování prvku zabudovaného v celé tepelné soustavě.

Industrial building, průmyslová budova
24.4.2017
Ing. Jiří Cihlář, CEVRE Consultants s.r.o.

Recenzovaný Povinný standard budovy s tzv. nulovou spotřebou energie startuje pro větší průmyslové budovy od 1. ledna 2018. To bude mít zásadní dopad zejména do návrhu obálky budovy. Článek analyzuje, zda jsou současně nastavené podmínky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie vůbec technicky a zejména ekonomicky dosažitelné. Analýza je prováděna na typické průmyslové budově.

průmyslová budova s téměř nulovou spotřebou energie
17.4.2017
Ing. Jiří Cihlář, CEVRE Consultants s.r.o.

Recenzovaný Návrh obálky budovy, tedy skladby konstrukcí, které jsou v terminologii technických norem nazývány ochlazované nebo také hraniční, je klíčovou fází projektové přípravy. Mohlo by se zdát, že zásadní význam má pouze v případě, že má průmyslový objekt ambice dosáhnout velmi nízké energetické náročnosti nebo se uchází například o některou ze světově uznávaných certifikací šetrných budov. Článek se zaměřuje na související současné podmínky českých právních předpisů a příchod standardu budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

10.4.2017
Ing. Jiří Cihlář, CEVRE Consultants s.r.o.

Recenzovaný Téma energeticky úsporných průmyslových budov není příliš časté. Kvalita návrhu je však zakotvena v platné české legislativě a technických normách. Požadavek na dosažení co nejnižší energetické náročnosti je stále častěji kladen na projektanta a energetického specialistu přímo od investora – stavebníka, developera.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama