Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 21.11.2022 do 21.5.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.5.2023
Guardian Glass

Řady výrobků Guardian Glass z plaveného, pokoveného a vrstveného skla vyrobené v Evropě získaly recertifikaci Cradle to Cradle na bronzové úrovni. Jonathan Brunette vysvětluje, co se očekává od společností, které žádají o certifikaci, s jakými problémy se potýkají a jaké jsou výhody používání produktů s označením Cradle to Cradle v budovách.

20.5.2023
redakce

Ing. Renata Straková, energetický specialista, hovoří o zkušenostech s dotacemi pro rodinné a bytové domy i o hledání úspor ve firmách. Jaký je ideální postup k úspoře energie s využitím dotací?

26.4.2023
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

TZB-info doporučuje Účinnost a hlučnost jsou klíčové parametry ventilátorů. Při modernizaci vzduchotechnických zařízení nejde jen o výměnu kus za kus, ale i o zhodnocení, jak celý systém funguje. Pokud je na systému regulace zapnout/vypnout, tak až 50% úsporu může přidat nová plynulá regulace, a v tomto případě nový účinnější ventilátor přidá další procenta. V rozhovoru odpovídá Ing. Aleš Jakubec, jednatel ebm-papst CZ.

27.2.2023
ENBRA, a.s.

Lepší kontrola spotřeby energií, včasné odhalení závad či příležitost výrazně ušetřit – to jsou jen některé z benefitů, které spotřebitelům přináší nová pravidla vázaná na směrnici o energetické účinnosti. Prostřednictvím té se státy sedmadvacítky zavázaly ke snížení energetické spotřeby nemovitostí, což je v souladu se snahou Evropské unie o budoucí uhlíkovou neutralitu. Ačkoli je tak dané nařízení někdy vnímáno jakožto nadbytečná legislativní povinnost, jde mnohem spíše o příležitost, jak zefektivnit své nakládání s vodou a teplem. Další podrobnosti přidává ve svém komentáři Petr Holyszewski ze společnosti Enbra.

Novinky v programu Energie 2023
31.1.2023
doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb

Nová verze programu Energie pro hodnocení energetické náročnosti budov podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. umožňuje provést výpočet s hodinovým krokem v souladu s ČSN EN ISO 52016-1. Přednáška doc. Dr. Ing. Zbyňka Svobody zazněla na konferenci Energetická náročnost budov 2022.

23.1.2023
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., Ing. Josef Plášek

Recenzovaný TZB-info doporučuje Ve zkoumaném nezatepleném domě se šetří cca 8 % tepla při 8hodinovém nočním útlumu o 2 stupně. O úspoře tepla a udržení přijatelného komfortu rozhoduje stupeň zateplení, regulace, chování obyvatel a jiné.

18.1.2023
redakce

Výpočet dodané energie pro hodnocení energetické náročnosti budovy s intervalem jedné hodiny bylo hlavní téma 6. ročníku konference Energetická náročnost budov, kterou pořádal portál TZB-info.

7.1.2023
redakce

Odborný TZB-info doporučuje Energetická náročnost budov se hodnotila ve 12 měsíčních krocích jednoduchou bilancí zisků a ztrát s přibližným odhadem vlivu akumulace. Přednáška Vás provede principem výpočetního algoritmu s hodinovým krokem, který platí od 1.1.2023.

6.1.2023
redakce

Odborný TZB-info doporučuje Od 1. 1. 2023 se výpočet dodané energie pro hodnocení energetické náročnosti budovy provádí s intervalem jedné hodiny, a to v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

Průkaz energetické náročnosti © Silvano Rebai – Fotolia.com
21.11.2022
redakce

Konference se koná 1. prosince v Praze. Hovořit budeme v celém bloku o výpočtu energetické náročnosti v hodinovém kroku, dále o hodnocení systémů klimatizace, novém programu NZÚ Light, realizacích fotovoltaiky a první uhlíkově a energeticky pozitivní škole v ČR.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama