Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ceny energií a paliv
Archiv článků od 7.12.2000 do 23.8.2001

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.8.2001
pozvánka

úterý a středa, 2. a 3. října 2001, hotel Radisson SAS, Praha
Privatizace a liberalizace trhu • Nový vývoj v regulační oblasti a požadavcích Evropské Unie • Příprava na konkurenci a očekávání zákazníků

3.7.2001
Petr Kramoliš, Projekce obnovitelných zdrojů

Příspěvek upozorňuje na to, co všechno bychom měli zahrnovat do objektivního hodnocení zdroje energie. Nová metodika, vypracovaná CityPlan s.r.o., poskytuje jako prvá svého druhu podklad pro reálné srovnání různých zdrojů tepla. Objasňuje a započítává externality, které nelze dále přehlížet.

8.6.2001
Petr Babiš

Energetický regulační úřad rozhodl v minulých dnech o zdražení zemního plynu od 1.července. Nemilou zprávou pro všechny, kteří používají zemní plyn pro vytápění, je zdražení o téměř třináct procent. Ve srovnání s rokem 2000 jde dokonce o celkové zdražení o více než 42 procent - letos se totiž zdražovalo již v lednu.

18.5.2001
Petr Babiš

Nové tarify elektřiny pro domácnosti, jejichž předběžný návrh jsme zveřejnili již loni v prosinci, budou platit od 1.července. Pro mnoho domácností bude znamenat přechod na novou sazbu zlevnění, již v lednu příštího roku však má přijít opět zdražení. Kompletní tabulku cen nových sazeb pro domácnosti najdete v článku.

3.4.2001
Ing. Jan Bena, Ing. Miroslav Hořejší

Stejné srovnání cen, jako před týdnem pro zemní plyn, najdete v dnešním článku pro elektrickou energii. I u elektřiny se ze srovnání s významnými státy Evropské unie dá odhadovat vývoj cen u nás.

27.3.2001
Ing. Jan Bena, Ing. Miroslav Hořejší

Kolik stojí zemní plyn ve státech EU? A kolik bude stát za několik let u nás? Přehledné srovnání najdete v dnešním článku. Přesně za týden zveřejníme obdobné srovnání pro elektřinu.

28.2.2001
Ing. Jan Bena

Dnes přehledně uvádíme vývoj regulovaných cen zemního plynu od 1.1.1995 zpracovaný podle výměrů Ministerstva financí ČR. Doplňujeme již dříve zveřejněný přehled regulovaných cen elektrické energie a chceme tak poskytnout čtenářům celkový přehled o vývoji cen energií.

24.2.2001

Domácnosti v evropských státech platí za metr krychlový zemního plynu zhruba o 100 procent více než v ČR. Nejnižší rozdíl - zhruba 20procentní - mají britské domácnosti s vysokou spotřebou plynu. O 200 procent mají plyn dražší některé domácnosti v Itálii.

24.1.2001
Zdeněk Černý

Zajímají vás ceny tepla v Praze? Pražská teplárenská ve svém prosincovém zpravodaji tyto ceny zveřejnila a přidala i porovnání s cenami tepla vyrobeného ve vlastní kotelně na zemní plyn.

9.1.2001
Jan Bena

Článek uvádí základní informace o mechanismu tvorby světových cen energetických surovin (ropa, topný olej, zemní plyn, propan). Dále jsou uváděny odkazy na stránky největších světových burz, kde jsou aktuální ceny přímo dostupné spolu s dalšími informacemi charakterizující komodity a způsob jejich obchodování.

4.1.2001
Ing. Milan Bechyně

Využití elektrické energie pro vytápění by mohlo po zdražení zemního plynu opět získat na zajímavosti. To ale jen za předpokladu, že (prakticky) monopolní dodavatel - ČEZ bude uplatňovat na českém trhu rozumnou cenovou politiku. Pro posouzení jsme provedli porovnání současných platných tarifů s nově navrhovanými.

14.12.2000
Topinfo

Minulý týden jsme zveřejnili nové ceny elektřiny a plynu, které budou platit od 1.1.2001. U elektřiny se ale příští rok se ale bude kromě změny cen přecházet na jiné sazby podle nové tarifní struktury. Přehled nových sazeb pro dodávku elektřiny domácnostem dosud nebyl nikde publikován a vy si jej můžete přečíst právě na Topinfu, dnes i s podmínkami pro přiznání tarifu a nově navrženými cenami všech tarifů.

7.12.2000
Petr Babiš

Cena zemního plynu pro domácnosti, které jej používají k vytápění (pásmo 901-6000 m3), bude místo dosavadních 5,22 Kč/m3 od 1.ledna 2001 6,60 Kč/m3, což je zdražení o 26,4 %. Podrobné tabulky cen plynu a elektřiny nejdete v článku.

7.12.2000
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Zvýšení tzv. regulovaných cen (jinak řečeno dotovaných z jiných příjmů) zemního plynu a elektřiny jistě nikoho nepřekvapilo. Každý, kdo jen trochu sleduje dění v této oblasti, to musel čekat. Co ale překvapilo, bylo to, že ministr Grégr bez jediného slůvka vysvětlení opustí dosavadní plánovanou postupnou nápravu cen a prohlásí, že ....


zpět na aktuální články
 
 
Reklama