Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ceny energií a paliv
Archiv článků od 28.3.2006 do 15.12.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.12.2008
Jan Kaiseršat

Autor tohoto materiálu se domnívá, že by občané měli být široce informováni o rozporech v deklarované a skutečné cenové politice strategických komodit, protože státní monopolní politika ČR ve svých důsledcích podstatně a dlouhodobě občany i firmy poškozuje.

8.12.2008
Karel Srdečný, EkoWATT

Ceny pro nové elektrárny, vyrábějící energii z onovitelných zdrojů, podle očekávání klesly. V případě nových výkupních cen pro fotovoltaické a větrné elektrárny je pokles o 5 %. Zajímavou změnou je, že od ledna se rozlišují fotovoltaické elektrárny s výkonem pod 30 kW a nad 30 kW. ERÚ tak dává najevo své sympatie k malým zdrojům.

14.1.2008
Ing. Jarmila Zimmermannová, Ministerstvo životního prostředí

První etapa ekologické daňové reformy je dokončením implementace směrnice 2003/96/ES do legislativy ČR. V zásadě se jedná o zavedení nových spotřebních daní ze zemního plynu, fosilních pevných paliv (uhlí, koks) a elektřiny. Co nám přinese a co můžeme očekávat s její realizací v následujících letech?

28.12.2007
Redakce

Zákon o stabilizaci veřejných financí ukládá od 1.1.2007 konečnému spotřebiteli zaplatit daň z plynu ke dni jeho dodání ve výši 30,60 Kč/MWh, zároveň však osvobozuje od daně zemní plyn určený k vytápění v domácnostech.

13.12.2007
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Teplárenské sdružení České republiky vyhodnotilo údaje svých členů ohledně nárůstu cen dálkového tepla v roce 2008. Podle odhadu členů Sdružení domácnosti v České republice příští rok zaplatí v průměru za dálkové teplo o 10,25 % více než letos. To představuje nárůst ze 400 na 441 Kč za 1 GJ (gigajoule) dodaného tepla pro vytápění nebo ohřev vody.

12.11.2007
Ing. Petra Šustová

Recenzovaný II díl článku se věnuje ekonomickému vyhodnocení a porovnání ivestičních a provozních nákladů na vytápění a přípravu TV, pro RD s tepelnou ztrátou 7 kW. Investiční náklady vycházejí z jednotlivých výměrů prováděcích projektů zpracovaných pro všechny hodnocené varianty. Článek je určen budoucím investorům.

5.11.2007
Ing. Petra Šustová

Recenzovaný Článek vychází z diplomové práce, která měla za cíl porovnat výši investičních a provozních nákladů na základě skutečného zpracování různých variant prováděcího projektu vytápění rodinného domu. Pro porovnání efektivnosti jednotlivých investic byly použity čtyři kritéria hodnocení. Článek je určen budoucím investorům.

16.8.2007
Ing. Cyril Svozil

Všeobjímající virtuální realita nás utvrzuje v přesvědčení, že růst cen elektrické energie se vymyká jakékoliv kontrole a výrazně přesahuje růst cen ostatních energetických médií. Jaká je však skutečnost očištěná od propagandistického i ideologického balastu - podívejme se na vývoj cen energií pohledem statistiky - a to té nejpovolanější, tedy EUROSTATU.

15.1.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Vybrali jsme zajímavé komentáře některých regionálních dodavatelů, které ukazují nejen důvody zdražení, ale i různorodost místních vlivů. V závěru upozorňujeme, že nový příspěvek na bydlení lze čerpat i na zaplacení vodného.

15.12.2006
Jan Kaiseršat

Energetická cenová politika státu dále oslabuje český trh. Pokřivené ceny elektřiny nelze logicky zdůvodnit, protože se vyvíjejí divoce, nesouměrné s kupní sílou obyvatelstva. Takový je názor autora, který provedl porovnání reálných nákladů na elektřinu v roce 2006 a 2007.

27.11.2006
RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková, RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, PdF MU, Poříčí 7, Brno - FA VUT, Poříčí 5, Brno - ÚFM AVČR, Žižkova 22, Brno

Desítky pasivních domů stavěných díky nadšení projektantů a investorů nemohou vyvážit desetitisíce komerčně stavěných tepelně-technicky špatných domů, které zcela zbytečně dlouhodobě zatíží naše životní prostředí i peněženky bydlících nadměrnou spotřebou energie. Říkají v závěru článku jeho autoři.

20.11.2006
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Postavit pasivní dům a zaplatit kvůli tomu víc než za "normální" dům? Jak dlouho budu čekat, než se mi investice vrátí? Kde na to vzít peníze? Má to vůbec smysl? Tyto otázky napadnou většinu investorů při rozhodování o jeho stavbě. Některé odpovědi přináší následující článek.

30.5.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Komentář upozorňuje na možnosti rozdílů ve fakturaci u jednotlivých distributorů, rekapituluje položky faktury a odkazuje na pravidelně aktualizované ceny na TZB-info.

11.4.2006
Doc. Ing. Karel Brož, CSc., ČVUT v Praze, Strojní fakulta, Ústav techniky prostředí

Článek podává přehled o cenách fosilních paliv, elektřiny a tepla v ČR a předpoklady pro jejich další vývoj v evropském kontextu.

10.4.2006
Ing. Petr Kaliba

Článek se zabývá provozními náklady na vytápění rodinného domu tepelným čerpadlem. Její variabilní i fixní složkou a jejich změnami ve srovnání s rokem minulým. Ukazuje se, že např. při kvalitně zatepleném objektu resp. malé spotřebě energie si zákazník díky razantnímu snížení paušálních sazeb a změně konstrukce VT a NT významně nepohoršil.

28.3.2006
Václav Dušák

Naše republika patří ke státům s velkými zásobami hnědého uhlí. I když údaje OSN o zásobách našeho hnědého uhlí a lignitů uváděly koncem 90. let 20. století hodnotu 3,5 Gtmp (tun měrného paliva) [1], tedy výrazně nižší, než byla hodnota 7,73 Gtmp, kterou udávaly koncem 70. let, neznamená to, že hnědé uhlí nebude mít významnou roli v palivové a energetické základně ČR po dobu minimálně 50 let.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama