Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Ceny energií a paliv
Archiv článků od 16.8.2007 do 22.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.1.2010
Jan Blažíček, redakce

Článek přináší vyhodnocení cenového vývoje paliv v období srpen 2009 až leden 2010. Srovnání je vyhotoveno na základě plošných cenových výzkumů provedených v letním a zimním období a zahrnuje více jak 250 cenových položek od 42 dodavatelů dřevěných, ostatních rostlinných a uhelných paliv.

19.1.2010
Bronislav Bechník

Možnost snížení výkupních cen o více než 5 % ročně se týká v současnosti výhradně fotovoltaiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo záměr snížit výkupní ceny již pro rok 2010 tiskovou zprávou ze dne 24. 8. 2009. V dané situaci – těsně před parlamentními volbami – bylo zřejmé, že ke změně v roce 2009 dojít nemůže. Přestože se situace změnila, vláda z obav před možnými arbitrážemi odsunula termín změny na 1. 1. 2011.

18.1.2010
Bronislav Bechník

Náklady na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou jednou z regulovaných složek ceny elektřiny. Mezi další regulované složky patří náklady na distribuci elektřiny. Cena silové elektřiny regulována není, stanovuje se při obchodování na energetické burze na základě nabídky a poptávky.

30.12.2009
Jan Blažíček, redakce

Energetický regulační úřad zveřejnil v říjnu 2009 materiál nazvaný „Vyhodnocení cen tepelné energie k roku 2008“. Vstupy byly získány z regulačních výkazů, které úřadu předložili držitelé licencí na výrobu nebo rozvod tepelné energie. V následujících odstavcích přinášíme „spotřebitelsky“ nejzajímavější informace, které lze z materiálu získat.

11.12.2009
Jan Blažíček, redakce

Článek se vrací ke zveřejnění cen elektrické energie na rok 2010. Stručně rekapituluje cenotvorbu v oblasti elektroenergetiky a proces regulace cen s ohledem na základní parametry regulace u regulovaných společností. V závěru přináší předpokládaný vývoj parametrů regulačního vzorce pro III. regulační období u čtyřech hlavních subjektů na trhu s elektrickou energií.

8.12.2009
redakce

Ministr životního prostředí Jan Dusík představil na tiskové konferenci 8. 12. své priority. Hovořil o právě probíhajícím kodaňském summitu, pokračování programu Zelená úsporám, připravovaných novelách zákonů a také o nařízení vlády předepisujícím nízkoenergetický standard pro budovy veřejných institucí.

9.11.2009
redakce

Ve dnech 19. a 20. listopadu 2009 se uskuteční na výstavišti BVV v Brně již 4. ročník České fotovoltaické konference a výstavy. Jedná se o akci s nejdelší tradicí v oboru. Výstavy se v letošním roce účastní výrazně větší počet firem. Na rozdíl od předchozích ročníků je vstup na výstavu zdarma.

19.10.2009
Bronislav Bechník

Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil "přiměřené" výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky, jak by měly být nastaveny na základě aktuální situace na trhu v ČR. Navrhuje snížit výkupní cenu u systémů do 30 kWp na 11 200 Kč/MWh a u větších systémů dokonce na 9 000 Kč/MWh.

26.8.2009
redakce

Článek přináší pohled na aktuální cenovou situaci na trhu s palivy v polovině roku 2009. Kromě reprezentativního přehledu cen členěných podle druhu paliva jsou v článku uvedeny některé „záludnosti“, na které je třeba při objektivním posuzování cenových relací brát zřetel.

24.8.2009
Bronislav Bechník

Česká republika je vázána směrnicemi EU k podpoře a přednostnímu výkupu elektřiny z OZE, tedy i "ze slunce". Na druhou stranu Energetický regulační úřad (ERÚ) má podle zákona č. 180/2005 o podpoře využívání obnovitelných zdrojů povinnost výkupní ceny regulovat tak, aby návratnost investic byla nejvýše 15 let a byl vytvořen přiměřený zisk.

29.6.2009
Bronislav Bechník

Náklady na těžbu a zpracování surovin a paliv stoupají. Naproti tomu investiční náklady větrných a fotovoltaickýc elektráen klesají. Ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou prozatím vyšší než ceny konvenční elektřiny. Budou-li však uvedené trendy pokračovat, je pouze otázkou času, kdy se setkají.

2.3.2009
Ing. Roman Polák, Energetický regulační úřad

Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) se stala celosvětovým tématem. Jednotlivé země nebo různá společenství států sledují více či méně ambiciózní cíle, které se týkají výroby energie z obnovitelných zdrojů. Také Česká republika se ve Smlouvě o přistoupení k Evropské unii zavázala dosáhnout indikativního cíle podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě ve výši 8 procent v roce 2010. Podle předběžných informací byl tento podíl za rok 2008 přibližně 5,5 procent.

15.12.2008
Jan Kaiseršat

Autor tohoto materiálu se domnívá, že by občané měli být široce informováni o rozporech v deklarované a skutečné cenové politice strategických komodit, protože státní monopolní politika ČR ve svých důsledcích podstatně a dlouhodobě občany i firmy poškozuje.

8.12.2008
Karel Srdečný, EkoWATT

Ceny pro nové elektrárny, vyrábějící energii z onovitelných zdrojů, podle očekávání klesly. V případě nových výkupních cen pro fotovoltaické a větrné elektrárny je pokles o 5 %. Zajímavou změnou je, že od ledna se rozlišují fotovoltaické elektrárny s výkonem pod 30 kW a nad 30 kW. ERÚ tak dává najevo své sympatie k malým zdrojům.

14.1.2008
Ing. Jarmila Zimmermannová, Ministerstvo životního prostředí

První etapa ekologické daňové reformy je dokončením implementace směrnice 2003/96/ES do legislativy ČR. V zásadě se jedná o zavedení nových spotřebních daní ze zemního plynu, fosilních pevných paliv (uhlí, koks) a elektřiny. Co nám přinese a co můžeme očekávat s její realizací v následujících letech?

28.12.2007
Redakce

Zákon o stabilizaci veřejných financí ukládá od 1.1.2007 konečnému spotřebiteli zaplatit daň z plynu ke dni jeho dodání ve výši 30,60 Kč/MWh, zároveň však osvobozuje od daně zemní plyn určený k vytápění v domácnostech.

13.12.2007
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Teplárenské sdružení České republiky vyhodnotilo údaje svých členů ohledně nárůstu cen dálkového tepla v roce 2008. Podle odhadu členů Sdružení domácnosti v České republice příští rok zaplatí v průměru za dálkové teplo o 10,25 % více než letos. To představuje nárůst ze 400 na 441 Kč za 1 GJ (gigajoule) dodaného tepla pro vytápění nebo ohřev vody.

12.11.2007
Ing. Petra Šustová

II díl článku se věnuje ekonomickému vyhodnocení a porovnání ivestičních a provozních nákladů na vytápění a přípravu TV, pro RD s tepelnou ztrátou 7 kW. Investiční náklady vycházejí z jednotlivých výměrů prováděcích projektů zpracovaných pro všechny hodnocené varianty. Článek je určen budoucím investorům.

5.11.2007
Ing. Petra Šustová

Článek vychází z diplomové práce, která měla za cíl porovnat výši investičních a provozních nákladů na základě skutečného zpracování různých variant prováděcího projektu vytápění rodinného domu. Pro porovnání efektivnosti jednotlivých investic byly použity čtyři kritéria hodnocení. Článek je určen budoucím investorům.

16.8.2007
Ing. Cyril Svozil

Všeobjímající virtuální realita nás utvrzuje v přesvědčení, že růst cen elektrické energie se vymyká jakékoliv kontrole a výrazně přesahuje růst cen ostatních energetických médií. Jaká je však skutečnost očištěná od propagandistického i ideologického balastu - podívejme se na vývoj cen energií pohledem statistiky - a to té nejpovolanější, tedy EUROSTATU.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama