Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 8.3.2010 do 15.3.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.3.2010
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Cílem návrhu denního osvětlení je zjednat do místnosti přístup slunečnímu světlu, které je rozptýleno v atmosféře, a zjednat tak při denním světle zrakovou pohodu pro uživatele interiéru, tj. vhodné světelné podmínky pro zrakové práce v interiéru konané. Požadavky na denní osvětlení jsou formulovány v ČSN 730580-1 až 4. Požadavky jsou závazné, protože příslušné články uvedených norem jsou stanoveny jako závazné zákony a vyhláškami 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, 258/2000 Sb. o veřejném zdraví, 410/2005 Sb. hygienické požadavky na prostory pro výchovu a vzdělávání dětí, nařízení vlády 361/2007 Sb. kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

15.3.2010
Bronislav Bechník, Czech RE Agency

Ve čtvrtek 11. 3. 2010 uspořádala Asociace energetických manažerů jednání u Kulatého stolu mezi zástupci sdružení ČSRES, které sdružuje provozovatele všech velkých distribučních soustav a provozovatele přenosové soustavy, a zástupci obnovitelných zdrojů energie – větru, fotovoltaiky a biomasy.

15.3.2010
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Luděk Jančík, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Motivací k výzkumu setrvačností náběhu a chladnutí otopných těles (OT) je aktuální všeobecné úsilí o dosahování energetických úspor a optimalizaci technických systémů, otopné nevyjímaje. Ve fázi návrhu se ve stále větší míře uplatňuje počítačové modelování, za provozu pak přichází ke slovu regulace a automatické řízení, přičemž všechny tyto obory spolu úzce souvisí. Pro efektivní regulaci systému je velmi důležitá znalost časových konstant (u otopných těles nazývaných setrvačností) jednotlivých prvků.

15.3.2010
Ing. Jaroslav LEV, Ing. Libor KALHOTKA, Ph.D., doc. Ing. Michal ČERNÝ, CSc., MZLU v Brne

Článek popisuje experiment verifikující možnosti využití nanotextilních materiálů pro oblast filtrace mikrobiologicky znečištěné vody. Hlavní předností tohoto postupu při úpravě kontaminované vody by byla úplná absence chemických látek, které následně zůstávají v desinfikované vodě při použití chemického čištění, a mohou se tak podílet na degradaci biologických reakcí v organismu.

13.3.2010
Beta Control s.r.o.

Článek upozorňuje na nejčastější rizika spojená s používáním výtahů a připomíná povinnosti spojené s jejich provozováním. V závěru osvětluje možnost využití dotace pro rekonstrukci těchto zařízení v bytových domech.

12.3.2010
REFLEX CZ, s. r. o.

Dovolujeme si Vás pozvat na odborný seminář zaměřený na praktická řešení expanzních, doplňovacích a odplyňovacích systémů jak v malých a středních soustavách (RD, bytovky, chladicí systémy), tak v soustavách velkých (výměníkové stanice, blokové kotelny).

12.3.2010
WILO CS, s. r. o.

Program Zelená úsporám nabízí investorům výrazné pobídky při splnění zadaných podmínek. Velmi zjednodušeně a s nadsázkou řečeno - pořiď taková a taková okna nebo zaizoluj dům danou vrstvou izolace, pořiď si nový kotel - zachoval jsi se šetrně k životnímu prostředí a dostaneš příspěvek!

11.3.2010
NRG komodity s.r.o., Richard Richtermoc

Na tiskové konferenci, konané v Berlíně dne 26.1.2010, zveřejnil Spolkový průmyslový svaz pro energii a technické zařízení budov (BDH Köln) svoji zprávu o vývoji německého trhu s tepelnou technikou v roce 2009. Zpráva uvádí, že trh jako celek v roce 2009 vzrostl o 3 %, ale zároveň došlo k výrazným posunům ve struktuře prodejů jednotlivých typů tepelné techniky.

11.3.2010
Fronius Česká republika s.r.o.

Na přání zákazníků přichází společnost Fronius na fotovoltaický trh s novou produktovou řadou střídačů. Nese jméno Fronius IG TL a jedná se o první beztransformátorové střídače se sériovou kontrolou systému. Perfektně se hodí zejména pro FV systémy na rodinných domech nebo i pro instalace na zemědělských a průmyslových objektech. Díky svým technickým parametrům patří bezesporu k absolutní špičce trhu.

10.3.2010
Pipelife Czech s.r.o., J. Jonášek

Podle údajů z www.vodarenstvi.cz došlo v Praze v roce 2009 celkem k 4377 haváriím na vodovodním řadu, na kanalizační síti jich opraváři napočítali 2588. Spolehlivost potrubních sítí trápí nejen Prahu, ale každého seriózního provozovatele, kterému časté opravy snižují zisk.

10.3.2010
ACOND a.s.

Topný výkon otopné soustavy je dán rozdílem teploty vzduchu vytápěného prostoru a teploty topného média. Teplotu vytápěného prostoru si volí uživatel a její případné snížení znamená citelnou ztrátu tepelného komfortu.

9.3.2010
BRILON a.s.

O tom, že moderní plynová kotelna může přinést významné finanční úspory, nemusíme dnes již nikoho přesvědčovat. Rozhodnout se však pro konkrétní řešení není tak jednoduché. Samozřejmě že velkou váhu bude mít slovo projektanta kotelny, ale znát alespoň základy této problematiky se každému, kdo má revitalizaci svého bytového domu na starost, jistě vyplatí. Budete to totiž právě vy a vaši spolunájemníci nebo spoluvlastníci, kdo bude platit spotřebovaný plyn, servisní zásahy a údržbu kotelny

9.3.2010
Geberit spol. s r.o.

Ať se nám to líbí nebo ne - naplňují se prognózy sociologů a obyvatelstvo Evropy pomalu, ale jistě stárne - průměrný věk u mužů je 74 let u žen 79,7 let . Během několika málo let budou sedmdesátníci nejpočetnější věkovou skupinou obyvatel v Evropě, následováni šedesátníky a čtyřicátníky. Všechny tyto skupiny jsou ohroženy kromě věkem daných zdavotních omezení, také rozmanitými civilizačními chorobami - poruchami pohybového ústrojí, obezitou apod.

8.3.2010
KM Beta, a.s.

Zcela nový systém odvodnění střechy vyvinula společnost KM Beta a.s., největší český výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel. Tento systém spočívá v odvedení dešťové vody pod střešní krytinu do vnitřních žlabů a svodů. Systém využívá novou odvodňovací tašku KMB BETA, která je součástí střešního systému KM Beta, a dále odvodňovací žlaby umístěné do prostoru mezi krytinou a pojistnou folií.

8.3.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Nejnovější technologie, tepelně a zvukově izolační vlastnosti určují skutečnou hodnotu okna. Aktuální trend v okenní branži směřuje k velkým plochám skla, které lze bez spojů integrovat do fasády, a přitom neopomíjí ani vysoké nároky na design oken. Od března 2010 uvádí INTERNORM na trh nový okenní systém PASSION4.

8.3.2010
Ing. Aleš Bufka, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v roce 2008 podílela na tuzemské hrubé spotřebě elektřiny 5,2 %. Podíl obnovitelné energie na primárních energetických zdrojích činil 5 %. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě tepelné energie se pohybuje okolo 7 %. V roce 2009 dosáhl podle MPO podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů 6,8 % z konečné spotřeby elektřiny v České republice.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama