Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 3.2.2010 do 15.2.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.2.2010
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Mgr. František Macholda, MBA

Větrání či výměna vzduchu je základním opatřením k zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí budov. V současné době je potřeba se starat o kvalitu vnitřního vzduchu víc než dříve, neboť u velké části nových a rekonstruovaných staveb dochází k dokonalému utěsnění obvodového pláště - zejména oken. Z hlediska tvorby interního mikroklimatu je velmi podstatné větrání s dostatečným přívodem čerstvého vzduchu.

15.2.2010
Ing. Zdeněk Žabička

Zařízení, která se nacházejí pod hladinou zpětného vzdutí ve stokové síti, nesmí umožňovat zaplavení objektu vzdutou vodou. Ohrožené prostory a zařízení se musí chránit technickým opatřením. Problém je třeba řešit i v případě, kdy veřejná kanalizace je níže než je podlaha podzemní místnosti, ta je však pod úrovní vzdutí.

13.2.2010
Veletrhy Brno, a.s., Ing. Jana Tyrichová - manažer PR a reklamy Stavební veletrhy Brno

Největší bolestí stavebnictví jsou dnes nejen problémy s nedostatkem financí, ale i s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Není divu – materiály jsou ne o generaci, ale nejméně o dvě až tři dále než ty, se kterými pracovali obkladači, zedníci nebo instalatéři ještě začátkem devadesátých let.

12.2.2010
Ing. Lubomír Rajdl, CSc., Českomoravská záruční a rozvojová banka, a .s., vrchní ředitel úseku strategie

Článek přináší nejaktuálnější přehled podpor v rámci dotačních titulů Nový Panel a Zelená úsporám, a to včetně možnosti jejich kombinace a limitů. Jsou uvedena základní doporučení a výhody jednotlivých systémů veřejné podpory.

12.2.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve Vancouveru, na jižním břehu zálivu False Creek, bude sportovcům v průběhu olympijských her sloužit vesnice s 1100 ubytovacími jednotkami. Autoři projektu vytvořili areál využívající odpadní teplo z kanalizace, dešťovou vodu a obnovitelné zdroje.

11.2.2010
Veletrhy Brno, a.s.

Částka, kterou platíme doma za teplo, není rozhodně zanedbatelná. Stále více se vyplatí přemýšlet, jak svůj dům, chatu nebo dílnu tepelně izolovat a do čeho má cenu investovat. Běžným řešením se stává tepelné čerpadlo.

10.2.2010
Czech Nature Energy a.s. (CNE group)

Czech Nature Energy a.s. a Česká fotovoltaická asociace si Vás dovoluje pozvat na druhý ročník mezinárodní konference "Fotovoltaické Fórum 2010".

9.2.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Tepelná čerpadla využívají k vytápění budovy a ohřevu pitné vody teplo, které je v přírodě k dispozici v neomezeném množství a zdarma. Významně přitom přispívají k ochraně ovzduší a trvalému využívání celosvětových zdrojů.

9.2.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Tento účinek je zaručen po dlouhá léta a při eventuální renovaci může být obnoven provedením základního nátěru. Desky lze využít jak pro novostavby, tak i rekonstrukce, jsou vhodné pro zřizování kanceláří, výstavbu mateřských školek, škol a nemocnic. Postup práce je stejný jako u dosavadních sádrovláknitých desek. Desky FERMACELL greenline budou poprvé představeny široké veřejnosti na veletrhu Dřevostavby 2010, který se uskuteční od 25.2. do 28.2. v areálu PVA Letňany v Praze.

8.2.2010
Ing. Miroslav Kotrbatý

Jak definovat inteligentní průmyslovou halu? Kromě dosažení odpovídajících mikroklimatických podmínek v pracovní oblasti (nikoliv jen vytápění) přicházejí v úvahu i podmínky technologické a to jak v samotném výrobním procesu, tak i při realizaci energetických soustav a následně i náročnosti obsluhy a údržby. To vše s minimálními spotřebami všech druhů energií vyrobených v jakémkoliv zdroji.

8.2.2010
Ing. Jana Menšíková

Příspěvek se v širších souvislostech zabývá otázkou kvality bydlení v panelových domech. Řeší dlouhodobý potenciál využití panelových domů především z pohledu architektonického. Přílohou článku jsou ukázky tří architektonických návrhů komplexní regenerace vybraného objektu, které prezentují různé přístupy k problematice. Článek vznikl jako výstup výzkumného projektu VAV-SP-3g5-221-07 – Komplexní rekonstrukce panelových domů v nízkoenergetickém standardu.

8.2.2010
Ivan Rynda

Tento text byl původně recenzí příspěvku "Životný štýl udržateľnosti, udržateľnosť životného štýlu" profesora Špačka a inženýra architekta Lukáše Šípa z Bratislavy. Měl jsem k němu řadu výhrad, ale na druhou stranu byl natolik podnětný, že mne přinutil se rozepsat. Editoři poté usoudili, že by původní recenze mohla být také otištěna. Děkuji jim za nabídku, kolegům ze Slovenska za inspiraci a čtenářům za pozornost.

6.2.2010
Veletrhy Brno, a.s., Ing. Jana Tyrichová - manažer PR a reklamy Stavební veletrhy Brno

Projektant je profese, která patří k nejnáročnějším. Navrhnout dům je krásná, kreativní práce, ale o spoustě detailů stačí architektovi mít povšechnou představu – to přece dotáhne projektant. A tak na projektantech je detailní řešení skeletu domu stejně jako povrchové, finální úpravy, inženýrské sítě i specifická přání investora, řešení milionu a jednoho problému i použité materiály...Na názory jsme se zeptali projektanta Ing. Jiřího Fišera.

5.2.2010
Ing. Josef Slováček, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Autor v článku hodnotí právě proběhnuvší výstavu Infotherma 2010. Zaměřuje se na obor tepelných čerpadel a všímá si především nelehké situace, která provází výběr vhodného čerpadla ze strany zájemců. Pro potencionální kupce proto chystá vydání "manuálu výběru tepelného čerpadla", ve kterém se zaměří na jednotlivé parametry, podle kterých se tepelné čerpadlo vybírá. Každý jednotlivě parametr rozebere, uvede případná úskalí, používané dezinterpretace a doporučení. Tento materiál uveřejníme v nejbližší době na stránkách TZB-info.

5.2.2010
Marek Dítě, Lindab - Profil

Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří své domy před sněhem včas neochránili. Nejdůležitější je samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny a samozřejmě prevence! Už při projektování střechy by se však mělo myslet i na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků dle dané klimatické oblasti. Při tání bývají nejvíce poškozeny okapy. Jak se bránit a jaké nejčastější problémy vás mohou v zimním období čekat radí Marek Dítě, odborník z firmy Lindab.

4.2.2010
KM Beta, a.s.

Letošní sněhové kalamity vystřídané oblevou prověřily kvalitu protisněhových opatření nejen v horách, ale i ve velkých městech. Jak poznáte, že vaše střecha je bezpečná pro vás i všechny, kteří prochází pod jejími okraji? Účinných protisněhových řešení, která nabízí společnost KM Beta v rámci svého střešního systému, je hned několik. Díky nim vás příští zimu sníh nemůže zaskočit.

3.2.2010
KORADO, a.s.

Hlavním úkolem správně navrženého otopného tělesa je zajistit tepelnou pohodu prostředí. Tento termín lze definovat jako pocit, který vnímá člověk při pobytu v daném prostředí (ve kterém vykonává různé činnosti), aniž by pociťoval jakékoli nepříznivé vlivy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama