Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 1.9.2014 do 29.9.2014


zpět na aktuální články

29.9.2014
Ing. Michal Frank, Ing. Lenka Smetanová, Ph.D., Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s., Brno

Při vytvoření nového výrobku, který má být použitelný pro zvýšení ochrany obyvatelstva i majetku v případě požáru, je nutné splnit všechny předepsané požadavky, jež jsou pro takový výrobek stanoveny. Stěžejní a nezbytnou zkouškou, která je požadována, je zkouška požární odolnosti. Požaduje-li se stanovení požární odolnosti z hlediska ochrany instalací, které slouží k napájení životně důležitých přístrojů a zařízení, jehož selhání by ohrozilo bezpečnost lidí, musí být výrobek navržen a proveden takovým způsobem, aby si zachoval celistvost a izolační funkci během příslušného požárního namáhání.

29.9.2014
prof. Ing. Miloslav Novotný, CSc., Mgr. Zdeněk Jiroušek, Ing. Jindřich Sobotka, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT FAST Brno

Příspěvek pojednává o možnostech sanace napadených dřevěných prvků prostřednictvím mikrovlnného záření. Budou zde popsány přístroje pro mikrovlnnou sterilizaci dřevěných prvků. Dále pak princip mikrovlnné sterilizace. Následuje popis prováděné experimentální činnosti na jednotlivých druzích škůdců. Z prováděné experimentální činnosti byly stanoveny potřebné intenzity mikrovlnného záření pro likvidaci jednotlivých škůdců. V závěru bude doporučena potřebná doba mikrovlnné radiace s ohledem na výkon mikrovlnného zářiče nezbytného pro úspěšnost samotné sterilizace. Budou také doporučena související opatření s ohledem na co nejvyšší úspěšnost a efektivitu zásahu.

28.9.2014
Ing. Martin Štěrba, Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb, Fakulta stavební, VUT Brno

Článek se zabývá problematikou bezpečnosti práce s ohledem na práci zdvihacích mechanismů ve výstavbě. Autor poukazuje na základní legislativu týkající se této problematiky, a základní rizika spojená s používáním zdvihací techniky na stavbách.

22.9.2014
Jiří V. Ráž, DiS.

Vytápění se liší od cirkulačního vodovodu vyřešením přenosové schopnosti sítí a vyřešením výkonové regulace. Článek se zabývá regulací tepelného výkonu a pomáhá rozlišit účel i význam služeb, nabízených v tržním prostředí.

22.9.2014
Ing. Petr Ptáček, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Ing. Monika Terebesyová, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB

Recenzovaný Ve stavební praxi se často setkáváme s problematikou zvýšené vlhkosti stavebních materiálů nebo systémů, protože většina budov přichází do kontaktu s vodou v různé formě. Dlouhodobé působení vlhkosti na kteroukoliv část stavební konstrukce (střecha, stěny, základy…) má za následek snížení užitných vlastností stavby a zhoršování její kvality. Ohřev mikrovlnným zářením představuje jednu z nejefektivnějších metod vysoušení a fyzikální sterilizace dřevařských výrobků.

15.9.2014
Mgr. Pavel Doucha, Advokátní kancelář Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold

Poté, co se ukázalo, že povinnost zaknihovat akcie se minula účinkem, prosazuje Ministerstvo průmyslu a obchodu další změny zákona o podporovaných zdrojích, které však představují bezprecedentní zásah do zásad obchodního práva a do domovních svobod.

15.9.2014
Ing. Ilona Šimoníková

O doutnání nebo hoření stohu organického materiálu jako sena, slámy atd. se lze dočíst velmi často. Procesy, jež k těmto jevům vedou, ale netrvají minuty, nýbrž dny až týdny. V tomto článku je proto popsán celý proces samozahřívání vedoucího k doutnání. Vzhledem k dlouhodobosti procesů se lze velmi dobře zaměřit na prevenci, některé z těchto metod jsou zde popsány.

15.9.2014
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Článek se zabývá analýzou závad v bytovém domě v Praze včetně návrhu sanačních opatření. Základová spára se nachází z velké části pod hladinou spodní vody, a je proto nutné počítat s tím, že bude i s ohledem na inženýrskogeologický průzkum působit jako voda tlaková a agresivní.

8.9.2014
David Rais

Zákon č. 318/2012 Sb., kterým se mění znění zákona č. 406/2000 Sb., ukládá dotčeným subjektům v §7 odst. (4) písmene a) vybavit tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem. Tato povinnost má být splněna do konce roku 2014.

8.9.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková, Stavebná fakulta, STU Bratislava, Katedra technických zariadení budov

Kanalizací odvádíme z budov odpadní vodu s průměrnou teplotou od 10 °C do 25 °C. Teplo získané z odpadní vody je možné optimálně využít v nízkoenergetických budovách na nízkoteplotní vytápění, na vysokoteplotní chlazení a rovněž na předehřev v přípravě teplé vody.

8.9.2014
Ing. Zuzana Holubová, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

V předešlých článcích byl prezentován model FMA a jeho verifikace v praxi. Tento článek je zaměřen na prezentaci možných oblastí rozvoje modelu FMA a oblasti facility managementu. Byly detekovány tři hlavní oblasti výzkumu. Tento článek prezentuje první dvě oblasti výzkumu. První oblast výzkumu by se měla zabývat otázkou používání ČSN EN 15 221 v praxi a její použitelností pro detekci FM procesů ve společnosti. Druhou oblastí pro výzkum je metodika členění účetních nákladů na facility management.

8.9.2014
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Pod pojmem ochrana dřeva rozumíme souhrn veškerých opatření, která se provádějí za účelem preventivní ochrany dřeva proti vzniku jeho poruch od biologických a nebiologických vlivů. Nabízíme komentované rozdělení s názornými příklady.

1.9.2014
Jiří V. Ráž, DiS.

Důležité nové informace o řešení ústředního vytápění. Vytápění se liší od cirkulačního vodovodu vyřešením přenosové schopnosti sítí a vyřešením výkonové regulace. Článek se věnuje první z charakteristik skutečného vytápění – přenosové schopnosti izolovaných a neizolovaných potrubních sítí.

1.9.2014
Ing. Jaroslav Bambous

Současně realizovaná zařízení techniky prostředí zdaleka nevyužívají současné technické možnosti v oboru. Důvodem není jen snižování investičních nákladů na úkor budoucích nákladů na provoz zařízení, ale i profesionalita investorů a projektantů, kteří rozhodují o úrovni návrhu a realizaci celé stavby. Negativním faktorem je i čas vymezený na přípravu stavby a čas, který je k dispozici pro vlastní realizaci.

1.9.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Historie fotovoltaiky začíná objevením fotoelektrického a později fotovoltaického jevu. Do praktického užití se fotovoltaika dostala o století později. Následoval bouřlivý vývoj provázený rapidním poklesem cen a růstem účinnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama