Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 7.5.2007 do 4.6.2007


zpět na aktuální články

4.6.2007
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V rakouském městě Bregenz na břehu Bodamského jezera se v polovině dubna 2007 uskutečnil již jedenáctý ročník konference Passsivhaustagung. Ohlédnutí za touto akcí a informace o dění a posunech v této oblasti stavbnictví přináší následující článek autora.

28.5.2007
Ing. Libor Novák, Ing. Renata Straková

Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.

28.5.2007
Nativa spol. s r.o.

Teplo v rodinném, bytovém domě nebo jiném stavebním objektu je používáno zpravidla na vytápění, ohřev větracího vzduchu a ohřev teplé vody. Je zcela jedno jaké topné médium používáme (plyn, elektřin, uhlí, biomasa) nebo jejich vzájemnou kombinaci. Ve své podstatě je to stejné teplo, za které platíme ovšem různou cenu.

28.5.2007
Jiří Vítek, JV Projekt VH, s. r. o., Brno

Principem nového systému odvodnění je snaha postarat se o dešťovou vodu tam, kde spadne. V ČR nejsou v současnosti vytvořeny legislativní, technické, ekonomické ani společenské předpoklady, které by jednoznačně a koordinovaně formulovaly celospolečenský zájem s dešťovou vodou hospodařit.

28.5.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

"Solární soustavy v panelových a bytových domech? - U nás jich existuje velmi málo" konstatuje autor hned v úvodu článku. Paradoxně však mají tyto objekty k instalaci solárních panelů nejlepší předpoklady. Ovšem zde obzvláště, je třeba dbát na základní zásady dimenzování.

28.5.2007
Ing. Radek Procházka

Druhá část tématického celku o venkovním vedení se věnuje namáhání vodičů venkovních vedení a jejich výpočtům, mezi které patří např. hledisko namáhání větrem, námrazkem, kmitáním, určením průhybu vedení apod. Článek shrnuje i okrajové podmínky, repsektive předpoklady výpočtů.

21.5.2007
Vladimír Říha, SIVART

Příklad jednoduchého a přitom komfortního zařízení s poloautomatickým kotlem na spalování uhlí nebo dřevních peletek. Základní schématické zapojení a popis řídících prvků se specifikací jednotlivých typů regulátorů. Článek je určen odborné veřejnosti.

21.5.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Co vše je potřebné brát v úvahu pro optimální návrh výústek je tématem II dílu článku o distribuci vzduchu. Přehled základní typů výústek včetně celé řady fofografií, hlavní zásady jejich návrhu a definice vstupních parametrů. Článek je určen studentům a odboprné veřejnosti.

21.5.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Vířivky (whirlpooly) jsou sice velmi příjemné relaxační přístroje, ale jsou velmi náročné na údržbu a pravidelné ošetřování vody. Udržování vody ve vířivce je podstatně složitější, než je tomu u bazénů.

21.5.2007
Břetislav Koč

V sousedních zemích, především v Rakousku a v Německu, ale i ve vzdálenějším Dánsku, probíhá v posledních letech boom ve výstavbě bioplynových stanic, především přímo u farem zemědělské prvovýroby. Frekvence informací o BPS se citelně zvýšila i u nás, mnohé úvahy spějí do fáze projektů či realizací.

21.5.2007
Ing. Radek Procházka

Přenosová síť a její elektrická venkovní vedení včetně informací a popisech různých typech stožárů je předmětem následujícího tématického celku článků věnujícího se elektroenergetice. První část se zabývá úvodem do problematiky a mechanickou stavbou vedení včetně namáhání vodičů venkovního vedení.

21.5.2007
překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

V následujícím překladu článku Dr. L. Graye z časopisu Elevator World autor popisuje prvotní nadšení a konstrukci nového druhu městské dopravy, která vyústila ve výrobu prototypu, který byl používán v USA, až po zánik této myšlenky.

21.05.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Letošní ročník konference CEEERES´07 byl zároveň doprovodným programem výstavy Panelový dům a byt, která se konala v Praze Holešovicích, čímž byl dán i její obsah a místo konání. Několik postřehů a informací z nedávno proběhlé konference přináší článek hlavního organizátora akce.

14.5.2007
Ing. Petr Mastný, Ph.D., FEKT VUT v Brně, Ústav elektroenergetiky

Podrobná ekonomická analýza vychází z peněžních toků a nákladů při provozu kombinovaného systému. Spojením energetického hodnocení a ekonomické analýzy, dostáváme jasné odpovědi na otázky vhodnosti kooperace tepelného čerpadla a aktivního solárního systému v jednom energetickém celku.

14.5.2007
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Druhá část článku se věnuje principu rovnotlakého větracího systému a konkrétnímu řešení větrání v rámci revitalizace decentrálního systému větrání bytové jednotky. Jak jinak, než s využitím rekuperace odpadního tepla.

14.5.2007
Ing. Karel Dvořáček

Tato část normy se zabývá elektrickým zařízením v prostorech obsahujících upevněnou vanu či sprchu. Pro prostory pro medicinální účely budou platit jiné požadavky a nová norma nebude obsahovat požadavky na prostory u umývadel a požadavky na zásuvky u umývadel ve školních učebnách.

14.5.2007
Josip Kleczek

Josip Kleczek je znamenitým popularizátorem astronomie, autorem řady učebnic, monografií a populárně-vědeckých knih. Procestoval svět, přednášel na světových univerzitách. Seriál jeho článků k energii vody postupně vychází v 10. jubilejním ročníku Alternativní energie a díky jí i na tomto portále.

14.5.2007
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

K dodávkám technologických celků, jakými jsou vzduchotechnické systémy, kotelny, chladicí soustavy nebo plynové hospodářství, patří i kvalitní a rychlý servis. Kvalitní servis znamená kvalitní charakteristika závady ze strany zákazníka. To bývá často problematické. Řešení přináší následující článek.

14.5.2007
Redakce

Řada investorů - objednatelů staveb se při jejich realizaci a především po jejich dokončení potýká s řadou problémů, které vedou mnohdy k rozsáhlým sporům. Těm se dá jistě předejít vhodně postavenou a vyváženou dodavatelskou smlouvou s odvoláním na odsouhlasené všeobecné obchodní podmínky.

7.5.2007
Doc. Ing. Karel Trnobranský, CSc., REA Kladno, s.r.o.

Druhý díl článku se zaměřuje na energetické využití dřevní hmoty (biomasy). Použití dřevěných peletek pro teplovodní kotle poskytuje provozovateli plný komfort a možnost automatické regulace (obdobně jako plynové kotle). Palivo je šetrné i k životnímu prostředí, ale za cenu vyšších provozních nákladů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama