Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Povodně
Archiv článků od 27.6.2022 do 22.9.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.9.2024
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Základem je bezpečnost a spolehlivost elektrických zařízení. U olejových kotelen může být nutné ověřit kvalitu oleje, těsnost nádrží, rozvodů oleje a samozřejmě provést důkladný servis kotle a hořáku.

Foto © stock.adobe.com
21.9.2024
Infigy

V dobách mimořádných situací, jako jsou povodně nebo extrémní počasí, je klíčové zajistit energetickou soběstačnost a efektivitu. Ostrovní dům, který není připojený k distribuční síti a funguje pouze na vlastní zdroje energie, představuje výzvu, zejména během deštivých dní, kdy je nedostatek slunečního světla. Několik rad, jak tedy v takových situacích co nejlépe využít dostupnou energii, připravili Jiří Šizling a Lukáš Caldr, vývojáři aplikace Infigy na řízení energií z fotovoltaiky v rodinných domech.

18.9.2024
Odbor odpadů Ministerstva životního prostředí

Odbor odpadů Ministerstva životního prostředí vydává tento Metodický pokyn k zajištění plnění povinnosti správného nakládání s odpady vzniklými v důsledku mimořádné události - živelné pohromy (krizová situace).

17.9.2024
Středisko vzdělávání a informací Ing. Dominika Mandíková, Ing. Markéta Kohoutová, ČKAIT

TZB-info doporučuje V návaznosti na povodňovou situaci vyzvala v pátek 13. 9. 2024 Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) prostřednictvím oblastních kanceláří (krajských) své členy – autorizované statiky, aby byli ve stavu pohotovosti.

14.9.2024
redakce

Vodní nádrže, včetně Lipna a Orlíku, jsou zatím schopné zvládnout srážky, zatímco v povodí Vltavy byla aktivována mobilní protipovodňová opatření. Pracovníci Povodí manipulují s odtoky nádrží, aby regulovali povodňové vlny. Ministr vnitra varuje před povodňovou turistikou a apeluje na občany, aby se vyhýbali rizikovým oblastem a dodržovali pokyny záchranných složek.

24.8.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Státní zdravotní ústav společně s ministerstvy zdravotnictví, životního prostředí a dalšími subjekty zhodnotil současnou situaci a vydal nová doporučení, jak postupovat při sanacích zaplavených objektů. Nabízíme malou rekapitulaci.

15.8.2024
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Navýšení maximální dotace na 20 milionů i zdvojnásobení alokace na 200 milionů. Konečný termín pro podání žádostí o dotaci se posouvá o čtyři měsíce na 30. září 2025. Obce a kraje tak získají dostatečný prostor i na přípravu projektů pro řešení škod, které mohou vzniknout až v závěru letošního roku.

10.7.2024
Ing. Silvie Drabinová, Ph.D., poradkyně projektu Počítáme s vodou

Inspiraci pro návrh čerpali projektanti z historického využití daného místa, kde dříve rostly ovocné stromy mezi políčky.

24.6.2024
Ing. Karel Drbal, Ph.D., Výzkumný ústav vodohospodářský

Recenzovaný Cílem příspěvku je uvedení principů postupů použitých pro vymezení oblastí s významným povodňovým rizikem. Současně budou představeny metody, které jsou doporučeny odborné veřejnosti v Metodice tvorby map povodňového nebezpečí a povodňových rizik s návazností na další zdroje, včetně zdrojů zahraničních.

16.6.2024
Ing. Gabriela Graindová, Ing. Ján Dobiaš

Recenzovaný Stáročie si ľudstvo menilo krajinu pre svoje potreby (živobytie, bývanie, ochranu obcí pred nepriateľmi alebo prírodnými živlami a pod). Svojimi aktivitami zasahovali, ale aj stále zasahujú do prirodzeného rázu krajiny a snažia sa ju pretvoriť na svoj obraz. Príroda nám však v posledných rokoch ukazuje svoju silu a „nesúhlas“ s našimi snahami o zmenu (napr. suchom, povodňami, zemetraseniami, alebo lesnými požiarmi). Od roku 2010 sa Slovensko ako aj väčšina okolitých krajín snaží zmeniť a hlavne zmierniť túto nepriaznivú situáciu. Vytváraním smerníc, plánov a koncepcií navrhujúce systematické ciele a typy opatrení na zníženie tohto neutešivého stavu.

2.6.2024
Ing. Tomáš Roth, Ing. Miloslav Šindlar

Recenzovaný Město Brno bylo na rozdíl od mnohých českých a moravských měst od poloviny dvacátého století ušetřeno výrazných ničivých povodní. Na základě událostí v roce 1997, které zasáhly povodí řeky Moravy, začal jeho správce ve spolupráci s městem Brnem a Jihomoravským krajem chystat materiály k záplavovým územím. V roce 2008 vznikl Generel odvodnění města Brna a následně v roce 2015 navázala studie Přírodě blízkých PPO a revitalizace údolní nivy hlavních brněnských toků, která se stala výchozím materiálem pro návrh PPO ve městě Brně.

Praha dokončila protipovodňovou ochranu Karlína
11.11.2023
Pražské vodovody a kanalizace, a. s.

O výstavbě protipovodňových opatření v Karlíně, který byl z větší části vyplaven právě vodou z kanalizační sítě, rozhodlo vedení metropole ihned po povodních v roce 2002.

11.7.2023
redakce

V průběhu letošního léta a podzimu je možné navštívit putovní výstavy s názvem Obrazy vody, kde nahlédnete do historie známých přehrad. Výstava bude postupně instalována na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích (4. 6. – 2. 7. 2023), na náměstí v Horní Plané (4. 7. – 2. 8. 2023), na nádvoří hradu Zvíkov (4. 8. – 4. 9. 2023) a před Kulturním domem v Písku (6. 9. – 4. 10. 2023). Pořadatelem je Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR.

27.6.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Je třeba, aby došlo k několika záplavám a následně k obrovskému neštěstí, kdy se vše zastaví a člověk začne opět přemýšlet hlavou? Začne hledat nápravu fatálních chyb, které nastaly naší pošetilostí, nenasytností i zcela úmyslným ignorováním přirozeného chodu přírody.

28.6.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

V březnu 2022 Povodí Moravy, s. p. provedlo manipulaci na vodním díle Nové Mlýny. Vypustilo z nádrže, ze zásobního prostoru, vodu do lužních lesů v oblasti Soutoku. Bylo tak použito přibližně 13 mil m³ vody a došlo ke zlepšení vodního režimu v oboře Soutok, ale v celé oblasti pod Novými Mlýny.

27.6.2022
prof. Ing. Peter Turček, PhD., doc. Ing. Monika Súľovská, PhD.

Recenzovaný Stále častejšie sa opakujúce vysoké hladiny rieky Dunaj si vynútili chrániť Bratislavu pred povodňami. V západnej časti mesta bolo potrebné zabezpečiť utesnenie navážok nachádzajúcich sa tesne pri brehu Dunaja. Realizované tesniace práce nezohľadnili skutočné vlastnosti podložia. Príspevok sa v prvej časti venuje skutkovému stavu na lokalite a nedostatkom injektovania podložia.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama