Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Evropská unie
Archiv článků od 6.1.2020 do 18.11.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Změny energetických  štítků spotřebičů, zdroj SEI ČR
16.11.2020
Státní energetická inspekce

Od 1. března 2021 budou novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie bude přehlednější.

prof. Dušan Petráš, prezident Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností
19.10.2020
Ing. Jozef Krajčovič, CSc., EUR ING, Zväz slovenských vedeckotechnických spoločnosti (ZSVTS)

FEANI ochraňuje a podporuje profesionálne záujmy inžinierov, zabezpečuje lepšiu spoluprácu medzi inžinierskymi zväzmi, zabezpečuje výmenu informácií.

Celní kontrola, ilustrační foto Gerlach
25.9.2020
Gerlach, přední neutrální poskytovatel celních služeb v Evropě

Podniky mohou najednou potřebovat množství nových dokumentů a firmy, které je nezvládnou bezproblémově obstarávat, vytlačí z trhu konkurence. Mnohým českým firmám ale vážnost změn nedochází a přípravy na ně podceňují.

21.7.2020
doc. Josef Laurin, Technická univerzita v Liberci

Za biopaliva se považují kapalné nebo plynné pohonné hmoty vyráběné z biomasy: bioetanol, bionafta, bioplyn, biometanol, biodimetyléter, bio-ETBE, bio-MTBE, biovodík, čisté rostlinné oleje a syntetická paliva, jejichž složky byly vyrobeny z biomasy.

Vývoj stavebnictví 2020, ilustrační foto redakce
12.7.2020
EULER HERMES SA, organizační složka (dříve Euler Hermes Čescob, úvěrová pojišťovna, a.s.)

Prodlevy v dodavatelském řetězci jsou problematické zejména pro menší a střední stavební firmy, protože vedou ke krátkodobým problémům s likviditou a platební neschopností.

© Imperium Obrazu - Fotolia.com
5.7.2020
SITA, Odbor komunikácie MH SR

Kým v súčasnosti pôsobia teplárne v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a v Žiline ako samostatné jednotky, víziou nového vedenia je ich prepojiť, zefektívniť a využívať úspory z rozsahu.

22.6.2020
doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., Ing. Petr Tůma, Ph.D.

Recenzovaný TZB-info doporučuje Společně s odborným časopisem Podlahy Profi jsme připravili nový seriál, kde autoři seznamují se základní normou ČSN 74 4505 Podlahy – Společná ustanovení a následně i s dalšími normami, které jsou pro oblast podlah významné, a reagují též na připomínky oponentů a recenzentů. První část seriálu přibližuje komentovanou formou nejdůležitější ustanovení ČSN 74 4505.

© Fotolia.com
18.5.2020
doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Článek popisuje nové změny v právních předpisech, které se zabývají energetickou náročností budov v roce 2020. Pozornost je věnována fenoménu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Na praktickém příkladu popisuje způsob hodnocení energetické náročnosti pro běžnou novou budovu a pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie.

ČOV ve Vídni © MA18/Christian Fürthner
2.5.2020
Mgr. Martin Landa, Eurocomm-PR Praha

Rakouským vědcům se podařilo prokázat zbytky SARS-CoV-2 ve vzorcích z čistíren odpadních vod. Díky tomu lze rozeznat lokální výskyt viru například v místech s nižším oficiálním počtem nakažených a lépe určovat potřebná opatření.

29.4.2020
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

Je předmětem odborné diskuse, do jaké míry rekonstruovat a zjednodušit požární kodex v oblasti projektování staveb s ohledem na soudobé potřeby a poznatky v oboru stavebnictví. Na konferenci Požární bezpečnost staveb téma přednášel Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

6.4.2020
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Evropská komise představila balík strategických iniciativ v oblasti ochrany životního prostředí, kterou nazvala „Zelená dohoda pro Evropu“. Ihned poté, co tento dokument koncem loňského roku spatřil světlo světa, bylo jasné, že bude jedním z hlavních témat letošní konference Dny teplárenství a energetiky 2020, která se koná 28.–29. dubna 2020 v Kongresovém, výstavním a společenském centru ALDIS v Hradci Králové.

prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
19.3.2020
redakce

V roce 2020 již musí být všechny nově realizované budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Co to v praxi znamená z hlediska stavebního řešení, systémů TZB a zajištění kvality vnitřního prostředí, vysvětluje prof. Karel Kabele z ČVUT v Praze.

16.3.2020
Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.

Recenzovaný První část seriálu se věnovala environmentálnímu vyhodnocení předmětného bytového domu (BD) z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledné emise byly porovnány s emisním požadavkem stanoveným na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. Výsledky ukázaly, že roční produkce emisí skleníkových plynů BD dosahují 41,8 t CO2,ekv./a, přičemž emisní požadavek pro klimatický cíl 1,5 °C činí 17,0 t CO2,ekv./a. Druhá část příspěvku se věnuje sestavení variant kombinující emisně úsporná opatření za účelem dosažení hranice emisního požadavku pro klimatický cíl 1,5 °C.

© focus finder - Fotolia.com
2.3.2020
doc. Ing. Jana Marková, CSc., ČVUT Praha, Kloknerův ústav

Recenzovaný Eurokódy EN 1990 pro zásady navrhování a EN 1991 pro zatížení, jejichž 2. generace se nyní připravuje v technické komisi CEN/TC 250, mají být uživatelsky příznivější, poskytovat podrobné informace o základních postupech navrhování, o nových typech zatížení nebo upravených výpočetních modelech, které lze aplikovat při navrhování konstrukcí. Pro účinné a hospodárné zavedení 2. generace Eurokódů do systému norem v ČR bude důležité správně rozhodnout o národně volitelných parametrech.

© Dmitry Naumov - Fotolia.com
6.1.2020
doc. Ing. Ladislav Tuhovčák, CSc., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Ručka, Ph.D.

Recenzovaný Posouzení rizik vodovodních systémů je zavedeno a prováděno ve více než deseti evropských a řadě mimoevropských zemí. Hlavními očekávanými výhodami posouzení rizik je zlepšení kvality vody, snížení počtu a následku havárií, zlepšení ochrany vodních zdrojů, snížení akutních onemocnění v populaci odběratelů, zlepšení provozního monitorování, lepší poznání celého systému zásobování, snížení nákladů na nápravná opatření, lepší pozice dozorových orgánů při kontrole provozovatele a další. Nevýhodou vypracování rizikové analýzy pro provozovatele je především vyšší administrativní zátěž a náklady spojené se zavedením posouzení rizik.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama