Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Evropská unie
Archiv článků od 12.11.2023 do 27.4.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.4.2024
redakce s využitím TZ Evropa v datech

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v 7 evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí.

20.4.2024
Mgr. Marcela Berčíková, Mgr. Jana Povolná, Ing. Karla Petrová, redakce TZB-info

Změny souvisejí především se změnou terminologie v novém stavebním zákoně, s integrací kompetencí k rozhodování, se změnou koncepce vyjadřování dotčených orgánů a se změnami v územním plánování. O podrobnější informace a komentář jsme požádali zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

1.4.2024
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Úřad pro publikace Evropské unie vydal v září 2023 statistickou příručku „EU Energy in Figures“. Popisuje pozici EU ve světě z hlediska výroby a spotřeby energie a jejích zdrojů a mapuje i podíl emisí skleníkových plynů.

Foto © Yingyaipumi, stock.adobe.com
28.3.2024
Evropa v datech

Až 12,3 miliardy eur na vodíkové projekty v 7 evropských zemích, bez ČR. To se do evropských vodíkových projektů zapojilo také, ale pouze v rámci první „vlny” společných vodíkových projektů, jež se týkaly především výzkumu, vývoje technologií či inovativního využití vodíku.

Ilustrační foto, bezbariérový přístup, foto D. Kopačková, redakce
2.3.2024
redakce

V podprogramu Odstraňování bariér v budovách domů s pečovatelskou službou a v budovách městských a obecních úřadů je 10 milionů Kč a v podprogramu Euroklíč 5 milionů Kč.

28.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.

22.1.2024
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Ve vodním zákoně byla dána vyšší priorita akumulaci a využívání dešťové vody oproti jejímu odvádění kanalizací. Snahou MŽP bude zrovnoprávnit MZI s ostatní infrastrukturou v sídlech. Podívejte se na praktické příklady z vybraných měst.

Foto © jnerad, Fotolia.com
14.1.2024
Kateřina Davidová, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Centrum pro dopravu a energetiku

O dominantní roli Číny na poli kritických surovin a materiálů potřebných pro zelenou transformaci se na evropské úrovni diskutuje již delší dobu. V posledním měsíci však došlo k novému vývoji, když Evropská komise zveřejnila dlouho očekávaný návrh zákona o kritických surovinách.

26.11.2023
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Pod zkratkou ESG se skrývá vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení pro vyjádření „udržitelnosti“ či „odpovědnosti“ firmy. Dalšími pojmy jsou NFRD, CSRD, LCA a Scopes.

12.11.2023
Lenka Hlaváčová, vedoucí advokátka, Frank Bold Advokáti

Součástí balíčku Fit for 55 je i revize směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (směrnice EU ETS). Dosavadní systém tak čekají změny, a to včetně pravidel, podle kterých dochází k bezplatnému přidělování emisních povolenek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama