Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Evropská unie
Archiv článků od 21.5.2018 do 24.11.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Ilustrační obrázek, foto redakce
24.11.2018
redakce

Emise znečišťujících látek do ovzduší se meziročně opět snížily, kvalita ovzduší zůstává přesto neuspokojivá. Situaci by měla v budoucnu pomoci výměna neekologických kotlů díky kotlíkovým dotacím a také zákaz provozu nevyhovujících kotlů v září 2022.

13.11.2018
Jan Nekvapil, Ústav elektroenergetiky FEKT VUT Brno

Ve dnech 18.– 20. září 2018 se v prostorách Grand Hotelu v Třebíči uskutečnila VII. mezinárodní konference LUMEN V4 2018 zaměřená na problematiku týkající se světelné a osvětlovací techniky v oblasti vědy, výzkumu a praxe.

10.11.2018
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Recenzovaný Kde je největší překážka implementace hospodaření s dešťovou vodou a co by mohlo být tou správnou motivací kromě zrušení výjimek ze zpoplatnění odvádění srážkových vod do kanalizace? Jaké jsou zkušenosti s ozeleněním budov? A jaké jsou investiční a provozní náklady na zelenou střechu?

9.11.2018
redakce

Na tiskovce MŽP se hovořilo o nedostatečné legislativě a kontrole trhu v oblasti standardizace kotlů, poslední vlně kotlíkových dotací, která bude pro kraje spuštěna na začátku příštího roku opět s alokací 3 mld. Kč, uhlíkové dani, bezúročných půjčkách na nákup kotlů a o pokračování dotace na kotle na uhlí.

27.10.2018
Český plynárenský svaz

Evropa může mít prospěch z duálního systému energetických nosičů, který maximálně využívá elektroenergetických a plynárenských sítí, aby dosáhl dekarbonizace nákladově efektivním způsobem. Dosažení dekarbonizace prostřednictvím využití těchto sítí (tzv. sektorová integrace) je vyváženějším, bezpečnějším, levnějším a hospodárnějším řešením než "plná elektrifikace“.

15.10.2018
Efficient Energy GmbH

Provozovatelé chladicích zařízení čelí aktuálně obrovským výzvám. V roce 2018 je v celé EU realizována další etapa Nařízení o F-plynech. Ceny chladiv typu HFKW prudce vzrostly a je jich kritický nedostatek, také se zpřísnily bezpečnostní požadavky na provozovatele.

14.10.2018
Ing. Aleš Soukup, CSc., Vlastimil Růžička

Přednášející poukázali na obcházení současné legislativy, jejíž součástí je zákaz používání azbestových materiálů a soubor požadavků na ochranu zdraví při provádění sanace azbestové zátěže.

14.10.2018
Petra Gütterová, redakce

Kritéria veřejných zakázek, BIM pro stávající budovy, Wellbeing trend – i o tom byla letošní konference. Má wellbeing trend vzhledem ke svému ekonomickému vlivu dokonce větší potenciál než environmentální udržitelnost?

23.8.2018
Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Záměrem Hamburku je během 10 let vybudovat zelené střechy o celkové rozloze 100 ha pro prostorově úsporné oddechové zóny, zvýšení retence dešťové vody, zvýšení biodiverzity, omezení dopadů extrémních teplot a přispění k čistotě ovzduší. Cílem Plánu adaptace na klimatickou změnu v Kodani je (mimo jiné) řešit jak záplavy od moře, tak z dešťů.

Význam cíle Pitná voda a kanalizace (SDG 6) v ČR již druhým rokem významně roste, ilustrační obrázek, foto D.Kopačková, redakce
5.8.2018
redakce

Zdraví a kvalitní život spolu s dostatkem pitné vody – dvě hlavní priority, které Češi považují za nejdůležitější z celkem 17 Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs). Ty Česká republika přijala spolu se všemi členskými státy OSN v roce 2015 jako základní pilíře programu rozvoje planety do roku 2030.

Carlsberg, retenční nádrže jako předzahrádky v nové zástavbě. Foto: Lucie Pančíková
11.7.2018
Lucie Pančíková, ZO ČSOP Koniklec

Hamburk zastavuje volné plochy. U zeleně je kladen o to větší důraz na kvalitu a hledají se nové možnosti, např. využitím zelených střech nebo dešťové hřiště. Kodaň je ve fázi velké adaptace na klimatickou změnu a připravuje podzemní i nadzemní struktury např. na vysoké teploty a přívalové deště.

30.6.2018
RNDr. Jiří Kopačka

Problematika nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 2016/679 (GDPR), je velmi často démonizována. Pro menší firmy, které se přímo neživí rozsáhlým zpracováním osobních údajů (např. profilování osob za účelem cíleného ovlivňování jejich chování v oblasti spotřeby), se nic zásadního nemění.

10.6.2018
Ing. Petra Cuřínová, Vlastimil Růžička

Stavební produkce vykazuje v tomto roce velmi dobré výsledky. Vývoj v jednotlivých měsících byl ale velmi nerovnoměrný. Komentář k aktuálním výsledkům a vysvětlení k jednotlivým hodnotám stavební produkce nám poskytla zástupkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ), vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Ing. Petra Cuřínová.

9.6.2018
Cech topenářů a instalatérů ČR

Správce je povinen přijmout technická a organizační opatření s ohledem na povahu, rozsah a účely zpracování. Není přesně stanoveno, jaká opatření jsou adekvátní a jaká nedostatečná. Vše je třeba posoudit individuálně. Předně si musí složky vyhodnotit, jaké osobní údaje zpracovávají a v jaké formě.

21.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V třetí části se zaměříme na vývoj legislativy a právního prostředí v Evropské unii a v České republice a shrneme poznatky environmentálního přínosu využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama