Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 31.12.2012 do 6.6.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.6.2013

Ihned po opadnutí vody začaly teplárny v městech zasažených povodní na obnovení zásobování teplem a teplou vodou. Vzhledem k vývoji počasí (místy opět prší a na tuto roční dobu je také opravdu velmi chladno) se stává obnovení dodávek tepla a teplé vody prioritou.

3.6.2013
Ing. Miroslav Smolka, Ing. arch. Marcela Jonášová

Změna ČSN 73 0810/Z1 z 1. 6. 2012 zavedla nový termín tzv. „ekvivalent DP1“. Ten představoval výjimku v zatřídění do nehořlavých konstrukčních částí pro některé výrobky. Tuto výjimku zrušila změna normy ČSN 73 0810/Z3 s platností od 1. 7. 2013.

30.5.2013
Schrack Technik spol. s r.o., Ing. Tomáš Javůrek

Současné technologie a možnosti řešení nouzového osvětlení s přidanou hodnotou ve formě centrální správy a dohledu nad jednotlivými nouzovými svítidly. Stručné představení inteligentního systému s centrální baterií MultiControl. Možnosti bezdrátové kontroly autonomních nouzových svítidel s vlastní baterií WirelesControl.

24.5.2013
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens uvádí na trh nový bezdrátový systém elektrické požární signalizace s typovým označením SWiNG (Siemens Wireless Next Generation), který vyniká vysokou spolehlivostí a provozní přizpůsobivostí. Za účelem co nejdokonalejší detekce požáru jsou v systému SWiNG zkombinovány bezporuchová rádiová síť a patentovaná metoda Advanced Signal Analysis (ASA) pro analýzu signálů v hlásiči požáru. Systém najde uplatnění zejména tam, kde nelze nebo není vhodné použít hlásiče požáru propojené standardní hlásičovou linkou.

13.5.2013
Pavel Komenda

Tento článek je určen novým zájemcům o podnikání v oblasti správy technické infrastruktury budov. Podává základní informace o poskytování technických služeb při správě nemovitostí v oblasti technického zařízení budov ve všech objektech klienta poskytovatele služeb formou facility managementu. Text pojednává především o budovách, sloužících výhradně k administrativní činnosti s rozsahem od velkých budov ve vlastnictví až po malá pracoviště v pronajatých objektech.

Zajištění protipovodňových opatření v ČR
12.5.2013
Exponex, s. r. o.

Povodně na našem území způsobily za posledních 15 let škody za více než 174 mld. Kč a došlo při nich ke ztrátě 123 životů. V programech na odstraňování povodňových škod z minulých let bylo z prostředků na dotace MZe vynaloženo cca 9 985 mil. Kč na odstraňování škod na vodohospodářském majetku a 1 830 mil. Kč na odstraňování škod na infrastruktuře vodovodů a kanalizací.

8.5.2013
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Na stavební fakultě v Brně proběhla mimořádná přednáška britského profesora Stephena Lockley, předního experta digitálního modelování budov – BIM (Building Information Modelling). Lockley podal dvouhodinový přehled o BIM, a to zejména s důrazem na blížící se povinnost projektování staveb za veřejné peníze výhradně prostřednictvím BIM. Tato povinnost bude platit na britských ostrovech od roku 2016.

Aktuálně k výbuchům plynu
4.5.2013
Ing. Jiří Buchta, CSc.

Článek se zabývá příčinami neštěstí, ke kterým dochází při výbuchu plynu v obytných budovách tak, jak se tomu stalo například v pražské Divadelní ulici v roce 2013. Zároveň popisuje preventivní opatření, pomocí kterých lze tragédiím předcházet.

VISION PARK KARLÍN
28.4.2013
Lenka Míčková, Crest Communications, a.s.

Podrobnosti k chlazení, vytápění a větrání administrativní části, multifunkčního sálu i technických prostor osmipodlažní novostavby VISION PARK KARLÍN. Kancelářské prostory s nejmodernějšími technologiemi poskytují i jedinečné výhledy na Prahu. Kongresový a společenský sál Forum Karlín nabídne 2000 míst.

Ing. Jirkovský, ředitel Siemens Building Technologies
27.4.2013
Siemens, s.r.o.

Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.

10.4.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.

Protipovodňové a protipožární vrata pro Národní divadlo
23.3.2013
JaP-Jacina, s.r.o.

Výhodou těchto vrat a uzávěrů je jejich použitelnost jako standardních vrat pro normální uzavření, případně uzamčení prostoru. Dále pak možnost automatického provozu nejen při otevírání a zavírání, ale také při detekci a následném nafukování těsnění i dlouhodobém udržování vodotěsnosti.

Speciální vrata pro ochranu majetku před vodou a ohněm
15.3.2013
JaP-Jacina s.r.o.

Systém s ochranou utěsnění proti vodě je řešen v oblasti zatěsnění stavebních otvorů, zejména pak pro vrata i dveře. Rozhodujícím aspektem by však vždy měla být výška vodního sloupce, která může na zábranu působit a další požadavky na funkci zábrany uzavíraného otvoru v době, kdy není třeba těsnění.

11.3.2013
KM Beta, a.s.

Doplňky jsou důležitou součástí střechy, stejně jako základní krytina. Pokud s ohledem na kratší životnost plastových doplňků začne do střechy pršet, asi už nebude důležité, že základní tašky vydrží až sto let. KM Beta proto nabízí i doplňky betonové, poslední novinkou je taška odkouření turbokotle.

11.3.2013
Ing. Ilona Uhrová

V úvodní části článku jsou rozebrány podmínky vzniku požáru a nebezpečí související s výskytem vrstev prachu. Další část článku se zabývá tepelnou degradací biomasy a přenosem tepla ve vrstvě prachu. Je zmíněna také souvislost výskytu vrstev prachu a zdůrazněna souvislost s úklidem prostor a jednotlivých zařízení v souladu s ČSN EN 60079-10-2.

28.2.2013
Ing. Bohuslav Kratěna, předseda představenstva Unie výtahového průmyslu ČR

V hlavní relaci večerních zpráv televize NOVA dne 21. ledna proběhl televizní šot poukazující na možnost vzniku nebezpečí, vyplývajícího z nedostatečného zajištění šachetních dveří výtahu osobního výtahu. Dovolujeme si k danému tématu připojit několik poznámek.

18.2.2013
OKENTĚS, spol.s r.o.

Přední pozici společnosti OKENTĚS na trhu v oblasti těsnících prvků, tmelů, PUR pěn a kování dokladuje každoročně vydávaný Katalog (256 stran). Z pozice hlavního dodavatele silikonového těsnění Sillen a předního distributora 14 zahraničních partnerů / výrobců zajišťujeme cenové a technické informace pro naše klienty z oblasti výroby, montáže a obchodu.

31.12.2012
Ing. Jiří Pazderka, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek uvádí objektivní srovnání dvou různých přístupů k ochraně spodní stavby proti vodě a vlhkosti – bílých základových van a povlakových hydroizolací. Konfrontace vlastností a rizikových faktorů obou technologií je provedena z pohledu bílých van, na které je článek primárně zaměřen. Srovnávací analýza je doplněna fotodokumentací z terénních průzkumů a výsledky nezávislých laboratorních zkoušek.

31.12.2012
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Při posuzování požární bezpečnosti staveb je třeba se zaměřit nejen na požáry, ale také na výbuchy. Účinky výbuchu patří do kategorie mimořádného zatížení stavebních konstrukcí. V průběhu užívání stavby nebo při její výstavbě se mohou vyskytovat jen ve výjimečném případě. ČSN EN 1991‑1‑7 (73 0035) požaduje takové zatížení uvažovat a tedy řešit stavební konstrukce tak, aby tomuto havarijnímu zatížení odolávaly.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama