Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 6.5.2008 do 11.5.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.4.2009
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens navrhla a nainstalovala kompletní ochranný a zabezpečovací systém v Univerzitní knihovně v Lipsku, která je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších institucí svého druhu na světě. Ochranný a zabezpečovací systém budovy byl navržen a instalován ve třech etapách s cílem zdokonalit ochranu zaměstnanců i studentů univerzity, čtenářů z řad veřejnosti a rozsáhlého hmotného majetku knihovny - zejména vzácných knih - před požárem, poškozením nebo krádeží.

6.2.2009
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Na zajištění spolehlivé dodávky elektrické energie v případě požáru závisí správná a spolehlivá funkce nejen požárně bezpečnostních zařízení, ale i dalších technických zařízení staveb a technologií. Cílem článku je podat ucelený přehled o této problematice, a to i z hlediska celoevropského.

28.1.2009
Ing. František Štěpán

Požáry způsobené závadou na elektrických instalacích zaujímají ve statistikách vzniku požárů přední místo a to se odráží i do nových, stále se zpřísňujících předpisů. Vzhledem k tomu, že se elektrické spotřebiče používají i v místech se zvýšeným rizikem požárů, musí tomu odpovídat způsob a kvalita provedení elektrické instalace. Jedním z ochranných opatření, které je schopné účinně redukovat požáry od elektrické instalace, je použití proudových chráničů s citlivostí do 300 mA.

13.1.2009
Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

Majetkové trestné činy zaujímají v České republice přibližně 70 % celkově zjištěné kriminality. Velkou část z toho tvoří vloupání do domů či bytů. Chránit své obydlí před vetřelci lze mnoha způsoby. Kromě kvalitních bezpečnostních dveří či mechanického zabezpečení oken mezi ty nejúčinnější patří elektronické zabezpečovací systémy.

29.12.2008
Ing. Petra Kallerová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Článek přináší technickou zprávu o požární zkoušce na experimentálním objektu v Mokrsku. Zkouška tematicky navázala na deset velkých požárních zkoušek, které se konaly na skutečných budovách s ocelovou, betonovou a dřevěnou nosnou konstrukcí v Cardingtonu ve Velké Británii v letech 1998 až 2003. Při zkoušce byly využity i poznatky z kolapsu budov WTC v roce 2001.

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.

4.12.2008
Ing. Miloslav Valena

Článek hodnotí z pohledu revizního technika elektrických zařízení protipožární opatření v kabelových kanálech. Jeho závěr je jednoznačný, v žádném případě sami neposuzujte vlastnosti požárních přepážek či ucpávek, jejich požární odolnost, provedení nebo umístění, pokud nejste přímo specialista na protipožární opatření!

14.11.2008
JUDr. Zbyněk Urban

Vztah mezi elektrickým zařízením a požárem má dvě podoby. Nejčastější je vznik požáru od elektrického zařízení, kde elektrická energie působí ve funkci iniciátoru. Druhou podobu představují účinky požáru na elektrická zařízení, a to bez ohledu na to, čím byl požár iniciován.

13.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

Požárně technická laboratoř CSI vyzkoušela 8. září chování tří typů izolačních materiálů dodatečných zateplovacích systémů podle metodiky používané v EU a USA, výsledky posloužily Technické normalizační komisi (SC1 TNK 27) jako podklad k úpravě stávajících norem v ČR.

25.9.2008
Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm z.s., Michal Randa

Jedním ze základních problémů, který provozovatele kamerového systému je splnění povinnosti informovat subjekt údajů o zpracování jeho osobních údajů bez zbytečného odkladu. V případě prakticky každého kamerového systému se subjekt údajů dostane do záběru minimálně jedné z kamer dříve nežli ke správci samotnému.

19.9.2008
Ing. Josef Hruban - IZOSTAV, Ing. Josef Hruban

K ochraně konstrukcí před požárem se nejčastěji používají omítkoviny, obklady a vypěňovací nátěry. Obklady a omítky chrání konstrukci před působením požáru objemem své hmoty, zatímco u vypěňovacích nátěrů dochází k tvorbě pěny silné až 10cm, která dovede v určitém časovém úseku ochránit konstrukci proti ztrátě statické funkce vlivem působení požáru.

14.8.2008
redstone, Ing. Jaroslav Zima

redstone® SUS odstraňovač plísní a spor rychle likviduje mycely a spory, deaktivuje mnoho mykotoxinů a alergenů a konzervuje přírodní ovocnou kyselinou. Snadná aplikace, není nebezpečná látka, zbytky produktu se odpaří.

13.8.2008
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Povinnost obstarat, instalovat a udržovat v provozuschopném stavu požárně bezpečnostní zařízení vyplývá právnickým a podnikajícím fyzickým osobám zejména z ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Obdobné zákonné povinnosti vznikají též fyzickým osobám, a to podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. d), e) a i) téhož zákona.

9.6.2008
Ing. Miroslav Harazím

Hovoříme-li o požáru objektu, musíme na příčiny jeho možného vzniku myslet již při projektování a technické přípravě staveb, technického díla. S tím souvisí i problematika protipožárních uzávěrů.

16.5.2008
ROCKWOOL, a.s.

Společnost Rockwool dnes zveřejnila hodnocení semináře, který se v dubnu konal na ostravské Vysoké škole báňské – TUO pod názvem "Izolační materiály ve stavbách a jejich chování při požáru". První akce tohoto druhu v České republice se zúčastnili zástupci architektonických a projektových firem, developerů, realizačních firem, pojišťoven, hasičských jednotek i studenti univerzity.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama