Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Bezpečnost budov
Archiv článků od 23.10.2013 do 2.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Security
2.5.2014
Petra Gütterová, redakce

Z diskuse bylo zřejmé, že nejdůležitější oblastí pro společnosti je bezpečnost. Může security management spadat oborově pod facility management? Jaká mzda strážných vychází z tendrových nabídek a jakou kvalitu služeb je možné za tuto cenu očekávat?

16.4.2014
Ing. Zdeněk Přibyla

Pravidla konkretizují a doplňují např. požadavky na osazení čidel plynové detekce a jejich součinnost s funkcí příslušného větracího zařízení v hromadných garážích používaných k parkování vozidel s pohonným systémem CNG. Požárně bezpečnostní podmínky jsou v těchto pravidlech zcela přepracovány a upřesněny.

14.4.2014
Mgr. Adam Kučera, Masarykova univerzita

Moderní budovy obvykle obsahují automatizované řídicí systémy. Tyto systémy lze navzájem integrovat do jednotného prostředí nazývaného BMS (Building Management System). Tato integrace může klást specifické požadavky na použité systémy nebo na propojující infrastrukturu.

sendvičové panely
7.4.2014
Ing. arch. Marcela Kubů, Ing. Miroslav Smolka, MBA, Asociace výrobců minerální izolace

Požární bezpečnost konstrukcí ze sendvičových panelů tvořených kovovým pláštěm a tepelně izolačním jádrem se dostává do popředí s tím, jak roste jejich obliba při výstavbě halových objektů a s tím jak se zvyšuje četnost jejich požárů. Jen za rok 2013 přibylo v České republice přes 300 000 m2 logistických a průmyslových nemovitostí, na jejichž opláštění jsou tyto panely s oblibou využívány.

31.3.2014
Ing. Ilona Šimoníková

Ochrana před výbuchem, jež je označována jako sekundární, zahrnuje opatření, která mají zabránit iniciaci, resp. omezit možnost iniciace nebezpečné výbušné atmosféry. Iniciačními zdroji jsou předměty nebo látky, jež jsou schopny odevzdat takové množství energie, a působí po takovou dobu, že se tím vyvolá zapálení dané směsi hořlavé látky a oxidačního prostředku.

31.3.2014
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

Zdrojem nikdy nekončících změn jsou změny ve zkušebních normách v rámci CEN, v pravidlech pro rozšířené aplikace, v normách projektových a v neposlední řadě je nekonečnou inspirací k novým či zpřesňujícím řešením samotná odborná veřejnost. A každý podnět z reálných staveb je pro Knauf cenný.

24.3.2014
Ing. arch. Ing. Jan Fridrich, doc. Ing. Karel Kubečka, Ph.D., Ing. Pavel Vlček, Ph.D., Ing. Martina Vodičková, Ing. Hana Vaculíková, VŠB TU Ostrava, doc. Ing. Milan Nič, PhD., Ústav súdneho znalectva, stavebna fakulta STU Bratislava

BIM (Building information model – informační model budovy) jako proces je (ve světě) znám od sedmdesátých let, ale se zvyšováním tlaku investorů na snižování nákladů stavby lze předpokládat jeho masivnější využití i u nás. Na velkých stavbách to v budoucnu ani jinak nepůjde.

13.3.2014
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

Sádrová požární omítka Knauf Vermiplaster má svůj původ ve firmě Protectivo Passiva ve Španělsku, kterou v polovině minulého roku převzala firma Knauf. Výroba Vermiplasteru v závodu Knauf Praha jej činí velmi snadno dostupným i pro naše zákazníky v ČR.

24.1.2014
Schüco International KG

Rostoucí investorské i legislativní požadavky na zabezpečení objektů vedou výrobce k nepřetržitým inovativním krokům a vývoji nových ochranných prvků. Jedná se o systémová řešení, kterými lze zajistit ochranu proti ohni, kouři, zlodějům, střelbě, výbuchu, případně jejich kombinaci.

6.1.2014
Ing. Marek Cahlík, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta aplikované informatiky Ústav bezpečnostního inženýrství

Cílem článku je analýza falešných poplachů z hlediska příčin a možností řešení této problematiky. V druhém dílu jsou popsány zařízení a softwarové programy, které jsou vhodné k odhalení, snížení či eliminaci falešných poplachů.

30.12.2013
Ing. Marek Cahlík, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta aplikované informatiky Ústav bezpečnostního inženýrství

Cílem článku je analýza falešných poplachů z hlediska příčin a možností řešení této problematiky. V druhém dílubudou popsány zařízení a softwarové programy, které jsou vhodné k odhalení, snížení či eliminaci falešných poplachů.

27.11.2013

Základem systémové integrace je účelně navržená infrastruktura, která umožňuje centrální správu zařízení v objektu. Propracované systémy řízení umožňující regulaci topení na dálku, stahování rolet, otevírání dveří, rozsvěcení světel – prakticky spouštění čehokoli, odkudkoli.

25.11.2013
Ing. Jiří Buchta, CSc., Ing. Miroslav Burišin

Názory zainteresovaných profesí na problematiku požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které řeší nařízení vlády č. 91/2010, se velmi liší. Protože se jedná o velmi závažnou problematiku, chce portál TZB-info poskytnout prostor pro odbornou diskuzi, jejímž výsledkem by mělo být sjednocení stanovisek.

25.11.2013
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek seznamuje se specifickými požárními požadavky pro dřevostavby v České republice. Z důvodu většího rozsahu je rozdělen do dvou dílů. První díl se zaměřuje na dílčí charakteristiku výrobků, konstrukcí, staveb a jejich požární odolnost. Druhý díl se zaměřuje na problematiku odstupových vzdáleností a požární otevřenost obvodových stěn.

18.11.2013
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek seznamuje se specifickými požárními požadavky pro dřevostavby v České republice. Z důvodu většího rozsahu je rozdělen do dvou dílů. První díl se zaměřuje na dílčí charakteristiku výrobků, konstrukcí, staveb a jejich požární odolnost. Druhý díl se zaměřuje na problematiku odstupových vzdáleností a požární otevřenost obvodových stěn.

28.10.2013
Ing. Eva Beránková, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Provozování objektu a v něm instalovaných TZB je každodenní úkolem provozovatele. Tento článek se klade za cíl přiblížit v obecné rovině situace a úkony, které při provozování objektu a TZB vznikají.

23.10.2013
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Je známo, že tepelné izolace plní svoji funkci pouze tehdy, jsou-li suché. V dnešních dnech se v souvislosti s důsledky povodní vyskytlo množství dotazů, co se stane s vláknitou izolací, je-li vystavena působení kapalné vlhkosti, například zatopením zařízení povodňovou vodou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama