Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 1.2.2016 do 2.4.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.3.2016
Ing. Pavel Rybář

Recenzovaný Sprinklerová zařízení používají k hašení obvykle vodu ve formě sprchového proudu aplikovaného výstřikovými koncovkami označovanými jako sprinklery. Hašení je možné i pěnou. Podle toho jsou sprinklerová zařízení vodní nebo pěno-vodní. Do činnosti se sprinklery uvádějí samočinně.

28.3.2016
Ing. arch. Ondřej Šefců, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze

Recenzovaný Článek vychází z různých zajímavých i atypických řešení systémů požární ochrany na objektech kulturní povahy u nás i ve světě. Ukazuje, že instalace potřebných zařízení je proveditelná téměř všude, používané metody jsou často velmi jednoduché a dostupné a zároveň, že naše obava z estetické újmy na památkách při provádění tohoto zabezpečení je mnohdy zbytečná.

25.3.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Únikové cesty jsou navrhovány za účelem zajištění včasné a bezpečné evakuace všech osob z požárem zasaženého objektu a dále zajištění přístupu jednotek požární ochrany do prostorů napadených požárem.

21.3.2016
Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, VŠB – TU Ostrava, Katedra bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosti využití požárně inženýrských metod při zajištění bezpečnosti kulturních památek. Na případové studii obrazárny jsou demonstrovány některé z možností modelů požáru, které jsou jedním z možných nástrojů při použití řešení odchylných od standardů.

ZLATÝ AMPER 2016 vyhrál exponát iSUB, inteligentní distribuční trafostanice Siemens
16.3.2016
Siemens, s.r.o.

Prestižní cenu ZLATÝ AMPER vyhrál exponát iSUB, inteligentní distribuční trafostanice, čestné uznání poroty získala oblouková ochrana 5SM6. S dvěma oceněními se společnost Siemens stala nejúspěšnějším účastníkem soutěže.

15.3.2016
ebm-papst CZ s.r.o.

Firma ebm-papst, světový výrobce vysoce účinných ventilátorů a motorů, představuje unikátní řešení kompaktních ventilátorů s EC motorem a plně integrovanou řídící elektronikou, vhodné pro použití do potenciálně výbušného prostředí. Konečně také ATEX aplikace mohou naplno využít výhod moderních EC technologií.

12.3.2016
Česká obchodní inspekce, tisková zpráva únor 2016

Při zkouškách bylo zjištěno, že hlásič kouře signalizuje vyšší koncentraci zplodin opožděně, což pro uživatele představuje riziko vážného poškození zdraví jejich vdechnutím při požáru. ČOI nařídila okamžité stažení výrobku z distribuce.

11.3.2016
Ing. Václav Kučera, CSc., specialista na stavební konstrukce TZÚS Praha

Ve své exkurzi do sedmdesátých let sleduje autor článku posouzení stavu nosných konstrukcí po požáru Veletržního paláce v Praze Holešovicích (14. srpna 1974). Oprava rozsáhlé nosné konstrukce byla velmi náročná na projektovou činnost i na provedení vlastní stavby.

7.3.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Požární odolnost je schopnost stavebních konstrukcí odolávat účinku plně rozvinutého požáru, aniž by došlo zejména k narušení jejich únosnosti a stability, celistvosti a izolační schopnosti. Požadavek požární odolnosti musí splňovat všechny nosné a požárně dělicí konstrukce.

1.3.2016
redakce

Bezpečnostní a elektrotechnický portál ORSEC se dnes stal oficiálně součástí odborného portálu TZB-info. Společně s portály ESTAV.cz a Kalkulátorem cen energií tak nyní tvoří jednu rodinu. Přijímací ceremoniál i s muzikou proběhl dnes na veletrhu Aqua-therm.

1.3.2016

Laboratorní zkoušky požárních dveří, jimiž byla ověřována výrobcem deklarovaná požární odolnost, které provedla Česká obchodní inspekce v roce 2013, prokázaly závažné nedostatky. Vzhledem k negativním výsledkům těchto zkoušek a závažnosti zjištění pokračovaly kontroly požárních dveří také v letech 2014 a 2015. Jak dopadly?

29.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

V České republice je jako základní veličina pro určování požárního rizika zavedeno požární zatížení. Jednotkou je kilogram smrkového dřeva na metr čtvereční požárního úseku. Uvolněné teplo z tohoto zatížení se rovná uvolněnému teplu ze všech hořlavých látek v PÚ.

22.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Aby se minimalizoval rozsah škod způsobených požárem, dělí se objekty do požárních úseků. Požární úsek je prostor v objektu, který je od ostatních prostor oddělen požárně dělicími konstrukcemi, tedy konstrukcemi s požární odolností, ať již nosnými nebo nenosnými.

15.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Na základě umístění konstrukčních částí druhu DP1, DP2 a DP3 v požárně dělících a nosných konstrukcích zajišťujících stabilitu objektu nebo jeho částí je definován konstrukční systém objektu z požárního hlediska.

8.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

V České republice jsou stavební konstrukce hodnoceny na základě toho, z jakých stavebních materiálů a výrobků sestávají. Smyslem klasifikace je stanovit chování konstrukcí za požáru jako celku, tedy jakým způsobem mohou hořlavé stavební výrobky použité v konstrukci zvyšovat intenzitu požáru a zda mohou mít vliv na její únosnost a stabilitu.

8.2.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný V češtině je koncept Smart City označován jako chytré město. První článek série seznamuje čtenáře s důvody pro hledání nových pojetí města, definuje pojem Smart City a představuje ho z různých úhlů pohledu.

1.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Požární výška objektu je důležitým vstupním údajem, od kterého se dále odvíjí požadavky na požární bezpečnost budovy a bývá často předmětem chybné intepretace. Za požární výšku tak často bývá nesprávně například uvažována výška od upraveného terénu či naopak výška po atiku či hřeben střechy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama