Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 13.8.2012 do 22.8.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.8.2012
Siemens, s.r.o.

Siemens uvádí na trh pátou verzi svého systému Desigo pro ovládání technických zařízení budov. Zdokonalený systém byl rozšířen o pokročilé nástroje, mezi něž například patří podsystém Total Room Automation a optimalizační funkce RoomOptiControl a Eco Monitoring.

21.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

II. díl popisuje problematické části nové směrnice a proces projednávání novely zákona. Porovnává současné a nové koncepce zákona č. 406/2000 Sb. Kdo je pod povinností splnění požadavků energetické náročnosti a povinnosti nechat si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy? Uvádí výčet prováděcích vyhlášek, které bude nutné novelizovat nebo vydat zcela nově.

21.8.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Firma Grundfos jako největší výrobce čerpadel na světě má ve svém rozsáhlém výrobním programu i přečerpávací stanice pro odvádění odpadních a splaškových vod. Pro menší aplikace v rodinných domech a obytných budovách Grundfos dodává na trh v loňském roce uvedenou novou řadu malých kompaktních přečerpávacích stanic SOLOLIFT2.

21.8.2012
ENBRA, a.s.

Plynový ohřívač teplé vody John Wood Polaris pracuje s moderní kondenzační technologií ohřevu, díky které je až o 20 % úspornější než konvenční zařízení tohoto druhu. Kondenzační ohřev vody využívá i zbytkovou energii spalin, díky čemuž je tento ohřívač schopen ušetřit na nákladech za teplou vodu až 11 tisíc korun ročně. Nerezové provedení zásobníku a výměníku tepla navíc až dvojnásobně prodlužuje jeho životnost.

20.8.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V praktických otázkách recyklace fotovoltaických panelů došlo k poměrně malému posunu. Byla však přijata nová legislativa na evropské úrovni i v České republice. Požadavky českého zákona jdou v případě fotovoltaických panelů nad rámec požadavků evropské směrnice i české vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady.

20.8.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Ke zpracovanému návrhu AKTUALIZACE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, který by měl být koncem srpna předložen k projednání ve vládě, má Ministerstvo financí ČR řadu připomínek. Jednou z nich je i zásadní nesouhlas s podporou výkupní ceny elektřiny z nových jaderných zdrojů.

20.8.2012
JABLOTRON ALARMS a.s.

Montáž alarmu je sama o sobě dobrou a poctivou příležitostí vydělat si slušné peníze. Tímto váš výdělek ale končit nemusí. JABLOTRON ALARMS a. s. nabízí montážním firmám pravidelnou roční rentu, pokud realizovaný alarm připojí na Bezpečnostní centrum Jablotron.

20.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

První díl článku se věnuje popisu a přehlednému porovnání požadavků na energetickou náročnost budov podle původní a nové směrnice o energetické náročnosti budov. Upozorňuje na nově zavedené pojmy „nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost“ a „budova s téměř nulovou spotřebou energie“. V oblasti kontroly kotlů nově zavádí posouzení dimenzování kotle ve vztahu k požadavkům budovy.

20.8.2012
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ministerstvo vnitra ČR; generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního. Zejména pak výtahy požární a evakuační, které jsou současně velmi významnými požárně bezpečnostními zařízeními (dále jen „PBZ“), musí splňovat současně také přísné technické podmínky požární ochrany. Ve třetím díle se budeme věnovat Normativním požadavkům a normovým technickým podmínkám požární ochrany staveb.

20.8.2012
Ing. Jan Žemlička, Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Příspěvek podává základní přehled o budově národní technické knihovny v Praze. V příspěvku je popsáno jak architektonické řešení, tak systém větrání a klimatizace budovy. Dále je zmíněna počítačová simulace a monitorování provozu budovy.

19.8.2012
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Uvědomujeme si, že veřejná diskuse týkající se novely zákona č. 406/2000, Sb. o hospodaření energií není zdaleka černobílá. Domníváme se však, že vyjádření podpory této věci je důležitým a potřebným krokem pro zajištění konkurenceschopnosti českého stavebnictví, nastartování ekonomiky, ochranu spotřebitelů i jako významné gesto udržitelného chování.

Erban, Hodyc, Jílek - návrh rodinného domu
18.8.2012
Lukáš Erban, Petr Hodyc, Jakub Jílek, SPŠ stavební Hradec Králové

Záměrem byl dům, který se vymyká běžným stavebním předlohám a více jako vize budoucích generací. Objekt je rozdělen do dvou podlaží. První podlaží je částečně zahloubené, druhé podlaží nabízí jedinečný výhled na okolní panorama s téměř dokonalým propojením s vnější krajinou.

18.8.2012
HOUSKA s.r.o.

Jednou z úspor provozu soukromého, hotelového nebo výukového bazénu je zcela jistě snížení odparku z vodní hladiny vnitřního bazénu a hlavně snížení ztrát tepla z temperované bazénové vody. Dosud se tato situace standardně řešila klasickými bazénovými roletami. Nyní se na trhu objevila novinka, která rozšiřuje výběr o nafukovací kryt, který má proti standardnim roletám několik výhod.

17.8.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Po dvou letech se v českých médiích opět objevila nesmyslná fáma o svícení na fotovoltaické panely. Tentokrát 10. 8. v hlavních zprávách ČT. Fámu však průběžně přiživují vrcholní politici. Ministr Drobil již přiznal, že si vymýšlel.

větrná elekrárna - předpověď výkonu podle neuronů
16.8.2012
Siemens, s.r.o.

Dodávka elektřiny z větrných elektráren je závislá na počasí a značně rozkolísaná. Napěťové špičky při silném větru a útlumy při bezvětří mohou způsobit potíže. Aby se předešlo krizovým situacím, byl vytvořen software na bázi neuronových sítí, který dokáže dodávku energie předpovědět na 3 dny dopředu.

15.8.2012
Ing. Lenka Strigáčová, Stavebná fakulta STU Bratislava

Základním bodem je definování, co je inteligentní budova. Jak se její inteligence projevuje. Dá se dosáhnout i jiným způsobem, než investováním „vekých peněz“ do techniky? Jak se liší definice inteligentní budovy v USA, Evropě, Singapuru, Číně, Japonsku a Honkongu?

14.8.2012
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla

Výběr správného zdroje vytápění je v dnešní době nesnadný úkol. Proto bych Vám rád ukázal, na první pohled dražší, ale ekonomicky nejvýhodnější řešení. Jak už většina z Vás správně poznala, tento článek se bude týkat tepelných čerpadel. Nebojte se, nebude to "oblíbený" marketingový článek, kde se Vám nastíní pouze to, v čem je někdo dobrý, ale realita, která je podložena dlouhodobou zkušeností společnosti OCHSNER.

13.8.2012
Ing. Vít Havlů, doc. Ing. Martin Pexa, Ph.D., Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D.

Tento článek se zabývá problematikou optimalizace plánů preventivní údržby na základě hodnocení rizika. Cílem je návrh jednotného systému, který pojme optimalizaci údržby zařízení jako celek a docílí lepších výsledků než při aplikaci samostatných moderních metod údržby (RCM – Reliability Centered Maintenance, RBI – Risk Based Inspection, SIFpro – Safety Instrumented Function).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama