Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 29.11.2004 do 15.12.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.12.2004

Společnost pro techniku prostředí - odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů, které se uskuteční v prostorách kongresového centra v Třeboni. Vedle odborného programu a výstavky budou součástí konference i doprovodné společenské akce.

14.12.2004
Ing. David Beneš, Dewarec, s. r. o.

Nová směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie ohledně odpadů z elektrických zařízení se týká zejména výrobců/dovozců elektrických a elektronických zařízení. Směrnice doporučuje mimo jiné snížení nadměrné spotřeby přírodních zdrojů a prevenci znečištění.

13.12.2004
doc. Ing. Ivan CHMÚRNY, Ph.D.

Článok sa zaoberá vplyvom tepelnotechnických vlastností okien najmä zasklení na potrebu tepla pri vykurovaní budov. Porovnanie tradičného dvojnásobného zasklenia s modernými nízkoemisnými izolačnými zaskleniami robí okno hlavným šetriacim prvkom na fasáde spomedzi stien, striech, podláh a transparentných častí.

13.12.2004
překlad a výtah A. Lajčíková

Klimatizace vnitřních prostor se díky stále rostoucím teplotám stává běžným a mnohdy nezbytným prvkem technického zařízení budov. Kromě náporu na energetickou soustavu v době letních veder má klimatizace i některá další rizika, na jejichž odstranění je nutno pamatovat.

13.12.2004
Petr Pelikán

Jednou z hlavních výhod kořenových čistíren odpadních vod je jejich schopnost účinně čistit i silně naředěné odpadní vody a odolnost těchto čistíren proti nepravidelnému provozu. Značnou výhodou je i levný provoz, protože kořenové čistírny nepotřebují k provozu elektrickou energii.

13.12.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Ing. Zdeněk Černý (nar. 1963) a jeho firma BIOMAC z Uničova jsou v oblasti přetváření biomasy do palivových briket a pelet pojmem. Podle jeho názoru je dnes pro obrat v současné stagnaci ve využívání biomasy rozhodující rychle udělat promyšlené legislativní a daňové kroky a při jejich přípravě se poučit ze zkušeností těch evropských zemí, kde se podíl biomasy na úkor fosilních paliv trvale zvyšuje.

8.12.2004
Adan - úspory energie s.r.o.

Projektanti budov pod tlakem stále zpřísňujících požadavků norem i přání investorů navrhují obvodové konstrukce budov se stále většími tepelnými odpory. Současně se zlepšuje i těsnost těchto obvodových konstrukcí. Tato úsporná opatření výrazně snižují náklady na vytápění. Pokud ale není souběžně s nimi řešena otázka dostatečného větrání, mohou se projevit velmi negativně na zhoršení vnitřního klimatu obytných prostor, kondenzaci vlhkosti, vzniku plísní a dlouhodobě mohou vést i k poruchám staveb.

7.12.2004
Ing. arch. Josef Smola, Ing. Pavel Kubů

Obor technických zařízení je stále více spojen s vlastní stavební konstrukcí budovy. Ukazuje na to i rozsáhlá diskuze kolem materiálů obvodových konstrukcí a konstrukčních detailech na různých místech portálu TZB-info. Rozhodli jsme se proto v roce 2005 publikovat seriál článků, k němuž je dnešní úvodem. Budou vždy formulovat dílčí okruh otázek kolem dřevostaveb a jejich cílem je především iniciovat diskuzi, ze které mohou vyplynout podněty pro další články. Autoři článků budou přední odborníci v oboru dřevěných staveb.

6.12.2004
Ing. Vladimír Valenta

V září 2003 vyšly dvě důležité topenářské normy. První z nich je ČSN EN 12170 (06 0810) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav vyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Druhou je ČSN EN 12171 (06 0811) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav nevyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Protože obě normy jsou si podobné, seznámíme se dále s normou ČSN EN 12170, která je rozsáhlejší.

6.12.2004
Ing. Bohumil Šťastný, odborný asistent ČVUT FSv v Praze a garant předmětu Balneotechnika

Autor přináší zajímavou úvahu o výstavbě plaveckých objektů v ČR. Při výstavbě bazénových provozů či nutné rekonstrukci je nutné projektovat uváženě, abychom neměli celou řadu bazénů, které nejenže nebudou vůbec hezké a ani funkční, ale nebudou vůbec třeba, protože jich je již dostatek nebo stojí na nevhodném místě. Jako podporu rozhodování je možné vnímat i soutěž Bazén roku 2004, která je soutěží právě o tom, aby byla možnost se seznámit s dobrými stavebními díly, které přináší pohled jak by se stavět mělo, ale také jak ne. V závěru článku proto uvádíme i podmínky této soutěže.

3.12.2004
Agentura INFORPRES s.r.o., Ing. Libor Kostelný

Dvanáctý ročník největší specializované topenářské výstavy v České a Slovenské republice věnovaný vytápění, úsporám energie a obnovitelným zdrojům v malých a středních objektech se uskuteční ve dnech 17. - 20. ledna 2005 ve Frýdlantu nad Ostravicí. Výstava a odborný doprovodný program bude aktuálně reagovat na permanentní zvyšování cen ušlechtilých paliv.

1.12.2004
ABF, a.s.

Další ročník úspěšné výstavy BAZÉNY, SAUNY & SOLÁRIA se připravuje na jaro 2005. Bude poslední v ročním cyklu, další se bude konat až v r. 2007. Článek přináší informace a podmínky pro soutěž Bazén roku, základní informace o doprovodném programu a podmínky pro vystavovatele.

29.11.2004
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., doc. Dr. Ir. Jan L- M. Hensen

V modelu se uvažovaly citelné i latentní zisky od zvířat a návštěvníků. Infiltrace případně větrání čerstvým vzduchem byly podrobně analyzovány. Dále bylo nutné v modelu vystihnout rozložení hmot a tepelných kapacit. Z tohoto hlediska byly důležité vodní nádrže, jejichž vliv na akumulaci tepla byl uvažován.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama