Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 27.7.2004 do 16.8.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.8.2004
redakce

Kniha je výborným přehledem problematiky klimatizace a větrání s praktickými příklady zásad pro regulaci, údržbu, požární aspekty, pravidly pro teplovzdušné větrání, zemní kolektor, výpočet tepelné zátěže, ale i např. jak velký hluk vytvoří ventilátor kuchyňského odsavače v místě sousedovy terasy?

13.8.2004
Ing. Vladimír Valenta

V současné době se do stávajících vytápěcích soustav řady bytových objektů osazují termostatické radiátorové ventily (TRV). Tím se naplňují požadavky vyhlášek č. 151/2001 Sb. a č. 152/2001 Sb., kterými se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při rozvodu tepelné energie a vnitřním rozvodu tepelné energie. Záměrem vyhlášky je dovybavení stávajících vytápěcích soustav bytových objektů takovými prvky regulační a měřicí techniky, které umožňují regulovat teplo dodávané konečným odběratelům, tj. uživatelům jednotlivých bytů.

12.8.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetický štítek má sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů a jejich prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích. V příspěvku jsou uvedeny informace o povinném štítkování elektrospotřebičů uváděných na trh v ČR stanovených vyhláškou 442/2004 Sb. s ukázkou štítku pro klimatizační jednotky určené k přímému prodeji, které nově pod tuto povinnost spadají.

11.8.2004
doc. Ing. Pavel Mindl, CSc.

Volba chladicích systémů je ovlivněna požadovaným chladicím výkonem, rozdílem mezi požadovanou vnitřní teplotou rozváděče a teplotou okolního prostředí a jejím kolísáním. V případě extrémních rozdílů vnějších teplot je v některých případech nutné použití přídavného topení.

11.8.2004
Progres Partners Advertising, spol. s r.o.

Firemní presentace formou výstavní expozice jsou v nové sekci Nízkoenergetická výstavba díky garantům akce cenově zvýhodněné. Základní cenová nabídka obsahuje přímou účast formou expozice, uvedení ve všech základních tiskovinách k doprovodnému programu a vlastnímu veletrhu AQUA-THERM Praha 2004. Pro návštěvníky veletrhu bude připraven tematicky zaměřený doprovodný program.

10.8.2004
ASIO, Karel Plotěný, ASIO

Vyhovující likvidace odpadních vod je v současné době více než aktuální. Volba typu ČOV musí odpovídat nejen základnímu typu kanalizace - gravitační nebo s čerpáním, ale i např. nutnosti snižování obsahu fosforu, odstraňování dusíku, respektovat hladinu podzemní vody, prostorové umístění, případné přísnější požadavky vodohospodářských orgánů a vyřešit skladování kalu, případně i jeho hygienizaci.

6.8.2004
Stanislav Bartel, Bartel etrans-energoservis

V článku o automatizovaném systému řízení technologických procesů - ASŘTP - uvádí autor základní požadavky na kvalitní řízení technologických zařízení nebo celků technologií ať už v průmyslu, terciární sféře nebo při realizaci vytápění v rodinných domech, ve větrání, klimatizacích, slunečních kolektorech či tepelných čerpadlech. Pokud víme, jaká je teplota, můžeme účinně omezit svou spotřebu energií.

6.8.2004
Ing. Renata Straková, TZB-info

Od 1.8.2004 platí novela prováděcí vyhlášky č. 213/2001 Sb. podrobnosti náležitostí energetického auditu předpisem 425/2004 Sb. Tato vyhláška v sobě zahrnuje upřesnění a doplnění metodiky zpracování energetických auditů. Stručný výtah s upozorněním na zásadní změny prováděcí novelizované vyhlášky 213/2001 Sb. zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií je určen jak pro odbornou veřejnost, tak pro vlastníky a provozovatele budov, které pod povinnost energetických auditů spadají.

5.8.2004
Ing. Olga Mikulová

Většina z Vás určitě již zjistila, že v roce 2003 došlo ke změnám při projednávání projektových dokumentací a při realizaci staveb v oblasti ochrany veřejného zdraví, konkrétně při požadavku konzultace a posléze vydání stanoviska, případně při běžné potřebě prostě se "jen na něco zeptat" nebo konzultovat. Nejedná se tedy pouze o postupně dále se měnící a doplňující legislativu (zákon, nařízení vlády, vyhlášky), ale o možnosti projednání záměru, nebo i již zpracovaného projektu se zaměřením na jednotlivé profese. Pro možnost lepší orientace a snad i pochopení tohoto "nového" systému uvedu základní principy tak, jak vyplynuly ze zákona a nyní (více jak rok) jsou realizované v praxi.

4.8.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Měsíc červenec nepřinesl v legislativě mnoho změn. Oblasti TZB se týká jen vyhláška s podrobnostmi náležitostí energetického auditu a pravidla pro štítkování elektrických spotřebičů, např. i elektrických ohřívačů vody a klimajednotek.

3.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Pri navrhovaní zásobníkového odberu teplej úžitkovej vody je potrebné pre určenie veľkosti ohrievača vypočítať všetky východzie hodnoty. Pre dimenzovanie zariadenia na prietokový ohrev vody postačuje určiť potrebný výkon ohrievača.

30.7.2004
Ing. Bořivoj Šourek (ČVUT v Praze, Fakulta strojní); Ing. Jozef Korečko (ENKI, o.p.s., sluneční oddělení)

TRNSYS (TRaNsient SYstem Simulation) je modulární program určený především pro dynamickou analýzu energetických systémů staveb. Zejména energetických bilancí budov, solárních fototermálních soustav teplovodních, teplovzdušných, fotovoltaických systémů a vzduchotechnických systémů pro větrání a teplovzdušné vytápění.

29.7.2004
RNDr. Svatopluk Šeda

Využívání podzemního tepla pro tepelná čerpadla ať už přímo ze země nebo z čerpané vody není pro geologické vrstvy pod námi bez rizika. Co všechno se může stát se zásobami podzemní vody, je znázorněno na idealizovaném hydrogeologickém řezu. Náprava škod může být mnohokrát dražší než vlastní čerpadlo.

28.7.2004
Ing. Josef Fík

Závěrečná část originálního odborného textu o záměnnosti zemních plynů popisuje experimentální ověřování záměnnosti několika typů zemních plynů pro několik zvolených konkrétních plynových spotřebičů.

27.7.2004
RNDr. Martin Guth, G-servis Praha, s.r.o.

V tomto článku se pokusíme objasnit postup při zřizování zdroje podzemní vody pro zásobování pitnou vodou, právní aspekty realizace zdroje, technické (konstrukční) parametry jímacího objektu a podmínky související s jeho instalací.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama