Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 17.8.2004 do 3.9.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.9.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Ve sbírce zákonů za měsíc srpen není uvedena žádná nová úprava, která by se bezprostředně týkala TZB. Dovolujeme si Vás však upozornit na nové vydání zákona o ochraně přírody, se kterým se můžete eventuelně setkat v rámci stavebního řízení.

2.9.2004
Ing. Josef Fík

Tepelně technické parametry plynových spotřebičů jsou souborem konstrukčních a provozních vlastností plynových spotřebičů a stanovují se výpočtem, případně měřením v provozu a slouží jako výchozí projekční podklady pro vývoj, konstrukci a provoz plynových spotřebičů.

1.9.2004
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Firma PROTHERM opět potvrzuje, že je "dravcem mezi kotli", a přichází na trh s novou verzí závěsného plynového kotle. Nová řada kotlů Leopard, která navazuje na úspěšnou řadu původních závěsných kotlů Leopard určených pro širokou veřejnost, dokazuje, že je možno získat kvalitu za rozumnou cenu.

1.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla, Gas s.r.o.

Pro navrhování, zřizování a provoz kotelen s kotli s hořáky spalujícími plynné palivo platí již od roku 1985 ČSN 07 0703 Plynové kotelny. Tato ČSN doznala již 6 změn a v současné době je technickou veřejností hodnocena jako zastaralá, už jenom pro řadu změn obecně závazných právních předpisů a ČSN relevantních k problematice plynových kotelen.

31.8.2004
ASIO NEW, spol. s r.o.

Nejčastěji se v praxi setkáme s řešením využívajícím dešťovou vodu na zavlažování, a to buď manuální nebo automatické s pomocí časově řízeného automatu nebo na základě měřené vlhkosti půdy. Dále se zachycená voda využívá jako užitková na praní apod. a to zejména v oblastech, kde je podzemní voda tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu apod. V některých případech už byla zachycená voda využita k mytí vozidel. Jistě se však najdou i další způsoby využití. A tak v poslední době stále více roste poptávka po využití dešťových vod.

31.8.2004
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Pro pěstování energetických bylin v r. 2004 hrozilo, že nebudou na jejich pěstování žádné podpory. Vzhledem k zásadnímu významu pro zajištění energie z biomasy jsme považovali za nezbytné usilovat o jakoukoliv podporu alespoň z domácích zdrojů, když to není nyní možné z EU. Po mnoha administrativních krocích a bezpočtu jednáních se přece jen podařilo zajistit podporu ve výši 2.000 Kč/ha, nad rámec plošných dotací. Bohužel ji Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vyhlásil až 24.6.2004.

30.8.2004

Tématem semináře je větrání velkých pobytových prostor kulturních zařízení - divadel, multikin, kin, koncertních sálů a dalších. Vzhledem k tomu, že v dané oblasti chybí jakékoli legislativní požadavky, chtěli bychom posluchače seznámit se základními požadavky a principy větrání těchto prostor stanovenými na základě dlouholetých zkušeností projektantů i provozovatelů zařízení a ukázat jejich uplatnění na již realizovaných projektech.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.

25.8.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Rada Evropského společenství přijala již v roce 1993 směrnici 93/76/EHS, která mimo jiné zavazuje k tomu, aby vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu teplé vody bylo prováděno podle skutečné spotřeby. Vzhledem k závazkům ČR z přístupových rozhovorů ke vstupu do EU a ke skutečnosti, že zákon č. 406/2000 Sb. tuto povinnost neobsahuje, se připravuje jeho novela.

22.8.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Rozhovor s Martinem Pertlem o již 2. ročníku tenisového turnaje firemních dvojic ve čtyřhrách určený pro představitele stavebnictví (tzn. pro všechny subjekty, jejichž činnost má nějakou spojitost ze stavebnictvím), který pořádá Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR a Stavební sdružení Vysočina v pátek 10. září 2004 v Jihlavě.

20.8.2004
prof. Ing. M. V. Jokl, DrSc., Fakulta stavební ČVUT

Autor připravil návrh posuzování vybraných faktorů obytného prostředí. Vychází z platných národních i mezinárodních předpisů. Při absenci hygienické legislativy pro posuzování interiérů obytného prostředí v ČR je to první krok a autor vyzývá k diskusi a dalším návrhům.

19.8.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Správně sestavené vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu a dodávku teplé vody v přiměřeném poměru ke skutečné spotřebě energie budov přispívá k úsporám energie v oblasti bydlení. Cílem je, aby obyvatelům takových budov bylo umožněno, aby si mohli regulovat svoji vlastní spotřebu tepla na vytápění, studené a teplé vody sami. V mnoha členských státech EU se podstatná část nákladů na vytápění a dodávku teplé vody vyúčtovává podle jiných faktorů než podle skutečné spotřeby energie. A právě proto RADA ES vydala tuto směrnici.

18.8.2004
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

AIRMASTER2 je nástupcem populární řady tepelných čerpadel Airmaster společnosti Master Therm CZ. Oproti Airmasteru došlo ke změně kompresorů na řadu ZH, která má oproti dříve používanému typu ZR vyšší topný faktor a širší rozsah použití. Navíc je Airmaster2 díky reverznímu chodu schopen chladit (klimatizovat). Výhodou je i podstatné snížení hlučnosti vnitřní i vnější jednotky.

17.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Článok je zameraný na návrh veľkosti zásobníkov, ktorý bol odvodený z pozorovaní odberu vody vo vymeníkových staniciach. Základom návrhu je poznanie užívateľských vlastností spotrebiteľa na jednej strane a zároveň poznanie predbežnej spotreby teplej vody na odberné miesto (tým sa myslí celodenná spotreba v odbere pre rodinu, rodinný dom, alebo väčší zdroj).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama