Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 14.8.2006 do 11.9.2006


zpět na aktuální články

11.9.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Potrubím a jeho izolací se zabývá pokračování seriálu o prvcích solárních soustav. Základním kvalitativním kritériem pro potrubí a tepelné izolace solárních soustav je jejich životnost, tedy především odolnost vůči teplotám, degradaci, atmosférickým vlivům apod.

4.9.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Opravami bytového domu rozumíme odstranění částečného fyzického opotřebení za účelem uvedení do provozuschopného stavu. K plánu oprav v domech započítáváme většinou i plán údržby. Údržbou, na rozdíl od oprav, zpomalujeme fyzické opotřebení konstrukčního prvku, odstraňujeme drobné závady a předcházíme jim.

4.9.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl se věnuje úpravě vzduchu KLIMATIZAČNÍHO ZAŘÍZENÍ S VODNÍ PRAČKOU. V článku je uveden podrobný popis zakreslení pro letní a zimní provoz v h-x diagramu.

4.9.2006
Ing. arch. Vladimír Balda, TU Liberec

První část seriálu, který bude průvodcem uživatele grafických programů. Málokdy je možné symbol z knihovny vložit rovnou do výkresu tak, jak ho projektant obdrží v originální podobě od výrobce. A problémů, se kterými se mohou uživatelé neupravených symbolů z knihoven výrobců setkat, je mnoho.

4.9.2006
RNDr. Antonín Fejfar, CSc., Fyzikální ústav AV ČR

Článek prezentuje novinky fotovoltaického výzkumu v oblasti zdrojového křemíku. Jeho současný nedostatek vede ke vzrůstajícímu zájmu o tenkovrstvé články označované jako druhá generace a hledání cesty k obejití Schockley-Queisserovy hranice účinnosti fotovoltaické přeměny jako generace třetí.

4.9.2006
Ing. arch. Mojmír Hudec, Atelier ELAM

Prudký nástup nízkoenergetické a pasivní výstavby domů přináší spoustu nových paradoxů, omylů a mýtů. Některé postřehy a zamyšlení přináší následující článek autora, který se zabývá návrhy nízkoenergetických a ekologických domů více než 20 let.

28.8.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Článek informuje o změnách pohledu na některé typy nerezové oceli v systémech pro pitnou vodu, ukazuje na legislativní procesy, kterými se řídí certifikace mimo EU, uvádí porovnání s ČR a přináší vybrané údaje o používání nerezového potrubí.

28.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriálu o prvcích solárních soustav se zabývá pojistnými a zabezpečovacími zařízeními. Při změně objemu teplonosné látky a ochraně proti nedovolenému tlaku hraje hlavní roli správný návrh expanzní nádoby, resp. pojistného ventilu.

28.8.2006
Redakce

Rozhovor s Ing. Machem sleduje jediný cíl: Pomoci malým stavebníkům při koupi a stavbě pro ně velmi drahého statku - rodinného domu či bytu a dát jim návod, jak se vyhnout neblahým zkušenostem, které udělalo již mnoho lidí - utratili mnoho peněz, zadlužili se a nyní vlastní velmi nekvalitní novostavbu, kterou musí nákladně opravovat a rekonstruovat tak, aby v ní mohli bydlet.

21.8.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Druhý díl se věnuje návrhu klimatizačního zařízení S CIRKULACÍ, OHŘEVEM, VLHČENÍM A CHLAZENÍM. V úvodním článku byly uvedeny tabulky s parametry pro běžné aplikace, které jsou potřebné k návrhu zařízení. V příspěvku najdete podrobný popis postupu pro letní a zimní provoz se zakreslením v h-x diagramu pro tento druh zařízení.

21.8.2006
Ing. Peter Kapalo

Při návrhu zásobování teplou vodou je třeba zohlednit účel objektu, způsob provozu, u bytových domů i sociální a věkovou strukturu obyvatel. Článek nabízí porovnání způsobů zásobování teplou vodou na základě vypočítaných investičních a provozních nákladů a nákladů na energii a vodu.

21.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektoru a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Tzv. stagnace se nejčastěji objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Závěr článku se zabývá ochranou proti problémům se stagnací.

14.8.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory bez napájení elektrickou energií (indikátory odpařovací) jsou stále nejrozšířenějším typem indikátorů používaných v ČR. Pracují na principu odpařování kapaliny a integrují charakteristickou teplotu povrchu v místě svého umístění. Získaný údaj je přibližná hodnota časového integrálu registrované teploty.

14.8.2006
Doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., Stavebná fakulta TUKE Košice, TU v Košiciach, Katedra TZB

Recenzovaný Článek přináší v návaznosti na již dříve zveřejněné články návod na ekonomické zhodnocení možnosti využití srážkových vod. Tato problematika však není jen úvahou ekonomickou a zohledněním potřeb ekosystému, ale v mnohých oblastech je reakcí na zákaz odvádění dešťových voda do kanalizace.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama