Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 9.10.2006 do 13.11.2006


zpět na aktuální články

6.11.2006
Ing. Tomáš Voříšek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Enormní růst cen energií v posledních letech přináší kromě starostí s rostoucími náklady i jednu pozitivní zprávu - stále více se vyplácí investovat do úspornějších a efektivnějších technologií.

6.11.2006
Ing. Libor Novák

Celosvětové zdroje vodní energie jsou obrovské. Jejich největší potenciál se skrývá v oceánech v podobě energie tepelné. V ČR lze využít energii vodních toků obnovou a budováním tisíců malých a domácích elektráren. V energetické bilanci státu však tyto možné zdroje energie nehrají žádnou roli.

6.11.2006
Robert S. Caporale, MSc., překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

V článku se D. M. Clothier zamýšlí nad řešením dopravy v nově budovaném nádraží v Berlíně. Celá akce byla načasována tak, aby vše fungovalo do zahájení mistrovství světa ve fotbale, což se podařilo. Povšimněte si však, že s pracemi se započalo hodně brzy.

30.10.2006
Ladislav Tintěra

Průběh a charakter otopného období 2005/2006 v Praze je vyhodnocen pomocí výpočtové pomůcky. Data se průběžně doplňují za uplynulý měsíc a lze jimi průběžně sledovat samotný průběh vytápění v otopném období. Datová základna od roku 1991 umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.

30.10.2006
Ing.Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Závěrečný díl seriálu o prvcích solárních soustav se zabývá jedním z nejdůležitějších "orgánů" snad každé tepelné soustavy. Článek se věnuje konstrukčním řešením běžných vodních zásobníků tepla a jejich připojení k solární soustavě.

30.10.2006
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Fakulta architektury, Ústav stavitelství, VUT v Brně

Pro tepelnou stabilitu jsou konstrukce s větší hmotností vhodnější. V případě aplikace konstrukce s tepelně technickými parametry PD je možné, ale použít i konstrukce lehké. V praxi se to projevuje širokým uplatněním dřeva i jiných lehkých materiálů. Následující článek přináší nejen tyto závěry.

23.10.2006
RNDr. Jana Plamínková, Ing. Renata Straková

Rozhovor TZB-info s Ing. Františkem Plecháčem, ústředním ředitelem Státní energetické inspekce o praktických dopadech novely zákona 406/2000 Sb. nejen na odbornou veřejnost.

23.10.2006
překlad Ing. A. Chyba

Hospodárnost provozu vzduchotechnického zařízení se zpětným získáváním tepla je značně závislá na rovnováze mezi objemovými průtoky přiváděného (venkovního) a odváděného vzduchu. I malý procentulální rozdíl mezi nimi má výrazný vliv. Na vysoké škole v Brémách byla vyvinuta měřicí metoda, která umožňuje tuto rovnováhu zlepšit a tím i zvyšovat podíl zpětně využívaného tepla.

23.10.2006
Ing. František Vranay, TU v Košiciach, SvF KTZB

Priamo na odbernom mieste (byt, objekt,...) sa meria len dodané množstvo TV a nie aj teplota. Vznikajú tak odchýlky od skutočne dodanej energie v teplej vode. Z toho vyplýva hlavná požiadavka o zabezpečenie rovnakej vstupnej teploty na každom odbernom mieste.

23.10.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Recenzovaný Nový seriál o tepelných čerpadlech přináší ve svém úvodu ucelený pohled na problematiku u nás již obecně známou a popsanou. Ve své druhé části je pak zaměřen na méně publikované dimenzování vrtů do horninového masívu. Tématem prvního dílu je základní otázka - Proč vytápět pomocí tepelných čerpadel?

23.10.2006
Václav Vaněk

V článku se autor zamýšlí nad problémy, které provází volba zákazníků, kteří si objednávají hydraulický výtah pro běžnou přepravu osob. Tento fenomén je zvlášť patrný v Praze, kdy jsou dodávány hydraulické výtahy, často i bez vnějšího ohrazení, "přilepené" z vnitrobloku domů - pak celý výsledek působí jako "pěst na oko".

16.10.2006
Ing. Jiří Kutáč, zastoupení DEHN + SÖHNE GmbH + Co.KG.

Solární články jsou i díky státní podpoře stále častěji předmětem instalace investorů. Ti by si současně měli uvědomovat, že účinná ochrana před bleskem a přepětím je nutná z hlediska životnosti jejich solárních generátorů a citlivé elektroniky měničů. Nejen o ochraně před bleskem je článek autora.

9.10.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Konstrukční prvky domu mají svou omezenou fyzickou i morální životnost, kdy je třeba zcela nebo alespoň částečně tyto prvky vyměnit. Správným rozhodováním při přípravě rekonstrukce ovlivníme konečné náklady na provedenou práci a dobu potřebnou pro realizaci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama