Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 2.5.2005 do 6.6.2005


zpět na aktuální články

6.6.2005
RNDr. Jana Plamínková

Nikdo nepochybuje o tom, že plavání je zdravé. Většina lidí plave ráda, problém je kde. Kvalita vody v našich řekách a rybnících se sice v posledních letech výrazně zlepšila, zůstává však s otazníkem. Přecpaná koupaliště s vodou páchnoucí chlórem také každého nenadchnou a k moři je to přece jenom daleko ...

6.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k této problematice. Druhý díl je zaměřen na vnitřní energetickou bilanci absorbéru.

30.5.2005
Ing. Milan Bechyně

Zástupci České republiky v EU se zavázali promítnout záměry SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2002/91/ES ze dne 16. prosince 2002 o energetické náročnosti budov do příslušné české legislativy do konce letošního roku. Přinášíme proto výběr ze směrnice dotýkající se oboru větrání a klimatizace.

30.5.2005
Ing. Karel Plotěný, ASIO NEW, spol. s r.o.

Dostatečný objem kalového (vyhnívacího) prostoru u domovních ČOV je jedním z významných parametrů, které mají být podle evropské normy u prokazování shody vždy posouzeny. Zatímco v zahraničí je mu přisuzován velký význam, v ČR je často znevažován.

23.5.2005
Ing. Simona Nesvadbová

Druhý díl o teorii dynamiky vytápěcích systémů popisuje modelování tepelné dynamiky budovy s použitím stochastických diferenciálních rovnic. Model byl publikován v Dánsku.

23.5.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Článek popisuje problém budov s olověnými rozvody, kde je podle nových požadavků na pitnou vodu přímo doporučena výměna rozvodů. U budov, kde materiál rozvodů není jistý, je stanoven postup zjišťování. Článek díle upozorňuje na projekt Ministerstva pro místní rozvoj, ze kterého lze žádat dotaci na rekonstrukci olověných rozvodů.

23.5.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k problematice analytického stanovení účinnosti plochých kolektorů a vnější energetické bilance absorbéru.

16.5.2005
Ing. Simona Nesvadbová

Teoretický článek čerpá z diplomové práce a uvádí obecné vlastnosti, které ovlivňují dynamiku vytápěcích systémů. Popisuje používané metody řešení a postupy hodnocení tepelné dynamiky ve světě. Dále je hodnoceno spojení vytápěcího systému s netradičním zdrojem tepla - tepelným čerpadlem.

16.5.2005
Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro moderní kancelářské budovy a často i obytné domy a průmyslové stavby se stále zvyšují požadavky na chlazení. Částečně lze tyto potřeby uspokojit pasivním chlazením, které zajišťuje architektonicky vhodně řešené budova. Další rostoucí nároky mohou pak vedle tradičního kompresorového chladicího cyklu zajistit i tzv. alternativní způsoby chlazení. Tento článek se zabývá především možnostmi adiabatického chlazení.

16.5.2005
KONCEPT EKOTECH s.r.o., Ing. Viktor Janouškovec

Význam filtrace bývá často podceňován, protože ne každá voda se jeví na první pohled jako voda, která má problém s mechanickými nečistotami. Některé problémy se totiž mohou projevit až postupem času. Například, když drobný písek ve vodě postupně narušuje vnitřní povrch plastových rozvodů vody, může se na nich někdy usazovat vodní kámen.

16.5.2005
Ing. Marek Holba, Ph.D.,Takeshi Yasunaga, Hirokuni Akiyama, Yasuyuki Ikegami, Oceánografický institut Imari, Japonsko

Oceány pokrývají dvě třetiny povrchu naší planety a skýtají v sobě obrovské množství energie. Dokud budou na Zemi dopadat sluneční paprsky a budou existovat oceány, je zásoba energie prakticky nevyčerpatelná. První ze série článků o získávání energie a energeticky významných prvků z oceánu.

9.5.2005
Jiří Šála, ŠÁLA-MODI

Změna k ČSN 73 0540-2:2002 Tepelná ochrana budov platí od 1.4.2005. V článku jsou rámcově uvedeny projednané a schválené změny v požadavcích.

9.5.2005
Ing. Karel Plotěný, ASIO NEW, spol. s r.o.

V našich normách není detailně popsáno, jak dimenzovat např. domovní čistírnu. V řadě zemí je přímo v normě tabulka, která uvádí, jak stanovit počet ekvivalentních obyvatel. Tato skutečnost chrání projektanta ve sporech v případě atypického využívání objektu.

9.5.2005
Ing. Libor Novák

Ve dnech 26.-28. dubna proběhly v Hradci Králové Teplárenské dny, tentokrát se vše točilo okolo biomasy. Jak konference o OZE, tak Rakouské energetické dny velebily její budoucnost a oslavovaly úspěšné realizace zajímavých projektů.

2.5.2005
Ing. František Jiřík, Komín servis

Od 1. června 2002 platí zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), který ukládá zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování, měření množství vypouštěných látek a kontrolu stavu spalinových cest.

2.5.2005
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Větrání a vytápění nízkoenergetických a pasivních domů je jedním z nejživějších témat v oboru TZB. Zkušenosti získané při výstavbě a provozu nízkoenergetického domu v Koberovech byly uplatněny při návrhu a stavbě energeticky pasivního domu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

2.5.2005
Ing. Jan Topol ml., TopolWater, s.r.o.

Stále přežívá přesvědčení, že nejúspornější variantou je centrální čistírna odpadních vod, třeba i s rozsáhlým systémem přečerpávání a transportních potrubí. Alternativa - decentralizovaný systém čištění odpadních vod za použití menších lokálních ČOV má minimální nároky na obsluhu s denní levnou dálkovou kontrolou funkce a přitom se srovnatelnou účinností celého čisticího procesu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama