Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 13.11.2006 do 11.12.2006


zpět na aktuální články

11.12.2006
Ing. Libor Novák

Začala česká veřejnost vnímat nový trend energeticky úsporné výstavby? Jaké poznatky a zkušenosti mají odborníci s trendem současnosti - nízkoenergetickou výstavbou? Jsou připravena a vyzkoušena typová řešení? Těmito otázkami se zabýval seminář na téma KMB Sendwix - Nízkoenergetický dům.

4.12.2006
Doc. Ing. Peter Horbaj, PhD., Technická univerzita v Košiciach Strojnícka fakulta, Katedra energetickej techniky

Pre rýchly výpočet účinnosti kotlov na pevné palivá bol vypracovaný zjednodušený program na počítače PC na základe nepriamej metódy.Umožňuje simulovať rôzne podmienky spaľovania v kotloch na pevné palivá vo všeobecnej úrovni a zároveň ho je možné využiť pre rýchle určovanie účinnosti spaľovania v kotloch na základe ľahko dostupných prevádzkových údajov.

4.12.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jedním ze základních prvků prakticky každého větracího a klimatizačního systému je ventilátor. Základní informace o typech, rozdělení a charakteristikách jsou uvedeny v I. díle seriálu Prvky větracích a klimatizačních zařízení.

4.12.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

V úvodu dnešního pokračování seriálu o vrtech do horninového masivu dokončíme "Určení vodivosti vrtů". Dále se pak seriál zabývá realizací vrtů. Ty lze pro TČ realizovat např. technologií založenou na rotačně příklepném vrtání, která je detailně popsáno ve druhé části tohoto dílu.

4.12.2006
překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

V Číně se nejen vyrábí dokonalé kopie výrobků, ale dochází i k vývoji výrobků nových s lepšími výkonovými parametry. Pohyblivé schody pro větší zdvihy jsou toho důkazem.

4.12.2006
Ing. Dušan Kubíček - Servisní manažer, VELUX Česká republika, s. r. o.

V současné době nabízejí výrobci materiálů pro stavbu a rekonstrukci plášťů šikmých střech také systémy s izolací, která je umístěna na vnější straně nosné konstrukce, tedy krovu. Přestože se nejedná o příliš rozšířený způsob realizace obytných prostor v podkroví, rádi bychom se v následujícím článku podrobněji zabývali montáží střešních oken do této skladby střechy.

27.11.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý, Ing. Ivana Schůrková

Infrazářiče - technické, konstrukční přednosti i nedostatky a rozdílné funkční vlastnosti světlých a tmavých sálavých zářičů jako zdrojů tepla. Projektování resp. rozmísťování zářičů ve vytápěném prostoru.

27.11.2006
redakce

Kapotovaný sloup k umyvadlu zlepšuje vzhled a významně usnadňuje údržbu, designovaný set stavebnicovým řešením umožňuje sestavit koupelnu "na míru", držáky ručníků přímo na umyvadle, uchycení sedátka "click". Věnovat pozornost detailům se vyplatí.

27.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Pro dimenzování vrtů vytvořila skupina švédských a německých výzkumných a univerzitních pracovníků software Earth Energy Designer. Jeden ze vstupních parametrů pro tento software je tepelná vodivost hornin. Jejím určením se zabývá tato část seriálu o vrtech do horninového masivu.

27.11.2006
RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková, RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, PdF MU, Poříčí 7, Brno - FA VUT, Poříčí 5, Brno - ÚFM AVČR, Žižkova 22, Brno

Desítky pasivních domů stavěných díky nadšení projektantů a investorů nemohou vyvážit desetitisíce komerčně stavěných tepelně-technicky špatných domů, které zcela zbytečně dlouhodobě zatíží naše životní prostředí i peněženky bydlících nadměrnou spotřebou energie. Říkají v závěru článku jeho autoři.

20.11.2006
Ing. Pavel Kučera

Článek popisuje konkrétní řešení přípravy teplé vody o přesné konstantní teplotě bez ohledu na změny průtoku. Při případném nadměrném požadavku na teplou vodu, při překročení kapacity výkonu ohřívačů, neklesne teplota ohřívané vody, ale průtok.

20.11.2006
Ing. Renata Straková

Rozhovor s Ing. I. Plockovou je zaměřen na praktické dotazy z řad odborné veřejnosti. Odpovědi a stanoviska však v mnohém mohou být nápomocny i lidem na straně investorů, kterých se nové požadavky zákona bezprostředně týkají.

20.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Důležitým parametrem pro dimenzování vrtů je celkový teplotní odpor Rb vrtu vůči přestupu tepla z hornin do nemrznoucí směsi proudící v kolektoru. Z hlediska efektivního přestupu tepla z hornin do kolektoru je žádoucí, aby Rb byl co nejnižší.Dimenzování vrtů je téma dnešního dílu.

20.11.2006
Robert S. Caporale, MSc., překlad: Václav Vaněk, František Jaroš

V článku pan W. J. Reinartz popisuje nouzový pohon výtahů, a to jak hydraulických, tak elektrických trakčních při výpadku proudu. Tyto systémy pak zabezpečí přesun cestujících ve výtazích do zvolené nebo nejbližší stanice a umožní jim tak bezpečný výstup. Tyto nebo podobné systémy jsou již běžně zaváděny a instalovány dodavateli výtahů i v České republice.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

13.11.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriáu se věnuje chladivovému klimatizačnímu systému s nezávisle pracující větrací jednotkou. V článku je uvedena konstrukce úpravy vzduchu v h-x diagramu pro letní provoz.

13.11.2006
Geberit spol. s r.o., firemní

Článek je doplněním k volnému seriálu o využívání CAD systémů v oboru TZB, který proběhl v září a v tomto článku je popsán postup práce s volným SW společnosti Sanitec pro plánování koupelen.

13.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Horniny svrchní části zemské kůry představují významný tepelný akumulátor slunečního záření. Podle Oklahoma State University činí podíl slunečního záření na akumulaci tepla v podpovrchových horninách 97 - 98%, zbytek připadá na vnitřní zdroje Země. Horninovými zdroji tepla se zabývá následující díl seriálu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama