Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 10.10.2022 do 5.12.2022


zpět na aktuální články

5.12.2022
Ing. Petr Suchánek, H INFRAM, a.s., Praha

Recenzovaný Příspěvek seznamuje s analýzou činnosti technického dozoru v praxi, a to včetně volby smluvních podmínek FIDIC využitých v rámci významných dopravních staveb pro Ředitelství silnic a dálnic ČR, které byly zahájeny nebo realizovány v období 2020–2021. Cílem je objasnit, popsat náplň a povinnosti technického dozoru při vykonávání této funkce, která se netýká pouze fyzické kontroly prací na stavbě, ale skládá se i z mnoha druhů administrativních činností.

1.12.2022
Mgr. David Hibler, Ing. Jakub Průša

Recenzovaný Globální pandemie, která proběhla světem v posledních dvou letech, postihla většinu populace. Ovšem pandemie měla i nepřímý vliv na vodní zdroje ve vodárenství. Jedním takovým příkladem je téměř hraniční vyčerpání zásob podzemní vody na lokalitě Koberovy, okres Jablonec nad Nisou. Článek shrnuje navržená řešení.

28.11.2022
doc. Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, Ing. Zdeněk Pospíchal, jr.

Odborný TZB-info doporučuje Množící se výskyt „legionářské nemoci“ způsobené kmeny bakterií Legionella pneumophila ukazuje na podcenění rizika nejen na straně výroby teplé vody, ale především při její distribuci vnitřním vodovodem. A s čím veřejnost vůbec nepočítá, i při distribucí studené pitné vody.

28.11.2022
doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc., VUT v Brně, asociace ARSM

Recenzovaný Článek poskytuje přehled o vývoji recyklace stavebních a demoličních odpadů v České republice v období 2007 až 2020. Podrobněji je analyzována skupina inertních minerálních odpadů 1701 „Beton, cihly, tašky a keramika“. Recykláty vyrobené z této skupiny odpadů jsou posuzovány zejména z hlediska možnosti jejich využití jako plniva při výrobě betonu. Pozornost je věnována i skupině 170504 – „Zemina a kamení bez nebezpečných látek“. U této skupiny byl v posledních letech prokázán výrazný nárůst recyklace. V závěru je analyzován poměr recyklátů vyrobených z inertních minerálních odpadů a vytěžených přírodních minerálních surovin ve stavebnictví. Je prokázáno, že recykláty ze SDO se v roce 2020 podílely cca 15 % na všech inertních minerálních granulátech použitých ve stavebnictví. To představuje vůči roku 2011 takřka čtyřnásobný nárůst.

21.11.2022
Ing. Radek Červín, AVTČ, NIBE

Odborný Za zcela nevyhovující je nutné považovat měření a uvádění hlukových parametrů tepelných čerpadel vzduch-voda jen v oblasti nejvyšší energetické efektivity. Během reálného provozu, mimo tuto oblast, je intenzita hluku vyšší. Tato skutečnost musí být při výběru tepelného čerpadla zohledněna.

Neviditeľné spoje drevených profilov pomocou vlepovaných tyčí
21.11.2022
Ing. Tomáš Klas, PhD., Ing. Vladimíř Duchoň, PhD.

Recenzovaný V určitých prípadoch je nevyhnutné spojiť drevený nosník v strede jeho rozpätia pomocou „neviditeľného“ spoja, aby bol architektonicky a dizajnovo prijateľný. Medzi takéto spoje patria aj neviditelné spoje pomocou vlepovaných tyčí.

17.11.2022
Ing. Eva Juranová, Ph.D., Ing. Barbora Sedlářová, RNDr. Diana Marešová, Ph.D., RNDr. Josef Vojtěch Datel, Ph.D., Ing. Irena Pohlová

Recenzovaný Tritium (3H), radioaktivní vodík, který se v nízkých koncentracích vyskytuje na zemském povrchu, lze díky vhodným vlastnostem využít jako stopovací látku. Za tímto účelem bylo tritium sledováno ve vzorcích podzemních vod a srážek. Objemová aktivita tritia zjištěná v podzemní vodě byla nižší než ve srážkách. To je způsobeno radioaktivním rozpadem tritia, infiltrováného z povrchu do podzemních vod, kde je spojení s povrchem omezené. Z hodnot tritia tedy lze usuzovat na úroveň propojení podzemních vod s povrchem a lze je využít pro odhad míry infiltrace nebo pro hodnocení zranitelnosti podzemních vod.

16.11.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Úkolem termostatických ventilů je zabránit přetápění místnosti nad zvolenou teplotu vzduchu a provádí to tím, že omezují průtok otopné vody. K jejich správné funkci musí být splněna řada podmínek a uživatel s ventily musí správně zacházet.

14.11.2022
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Příspěvek, jehož téma bylo rovněž obsahem diskusí na konferenci Statika staveb 2022, je věnován jednoduchým návodům pro zvýšení odolnosti nízkopodlažních zděných staveb za běžnou mez danou současnou výstavbou a platnými předpisy. Využito je i poznatků z účinků tornáda na jižní Moravě na zděné stavby.

10.11.2022
Ing. Jan Schwarzer

Výpočet vzduchotechnického zařízení pomocí směrového měřítka je jednou z více možností. Při dodržení správných podmínek však výsledky budou totožné. Důležitou podmínkou je nepřekročení rychlosti proudění vzduchu 0,2 m/s nad hladinou a v pásmu pobytu osob .

10.11.2022
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Bc. Kateřina Staňková

Recenzovaný Článek se zabývá současně diskutovaným problémem vlhkosti v bytovém prostředí. V zimním období bývá při řádném větrání problém s nízkou relativní vlhkostí v obytných místnostech. Autoři se zamýšlí nad tím, zda by přebytečné množství vlhkosti vyprodukované koupáním resp. sprchováním nemohlo přispět ke zvýšení kvality vlhkostního mikroklimatu v obytných místnostech.

7.11.2022
Ing. Vladimír Veselý, Svaz výrobců betonu ČR

Recenzovaný Transportbeton jako obor činnosti v rámci stavebnictví má za sebou v ČR více než 55letou historii. Během ní prošel a v současnosti prochází kontinuálně vývojem a inovacemi. Článek nabízí celkové shrnutí a možnosti dalšího vývoje.

4.11.2022
Ing. Jaroslav Slavíček, VAG, s.r.o

Recenzovaný Uzavírací klapky patří mezi nejrozšířenější uzavírací armatury používané v současné době ve vodárenských technologiích. V posledních 25 letech vytlačily z projektů především šoupátka pro menší prostorovou náročnost, jednodušší konstrukci, nižší hmotnost, větší materiálovou rozmanitost a cenovou dostupnost. Cílem přednášky je ukázat na praktických zkušenostech, jak konstrukční prvky ovlivňují životnost a spolehlivost tohoto typu výrobku.

Lithiové články, foto © TZB-info
3.11.2022
Tomáš Kazda, Ústav elektrotechnologie VUT v Brně

Odborný Byť jsou Li-ion akumulátory velmi rozšířené a spousta technologií je na nich zcela závislých, je poměrně malé povědomí o materiálech v nich využívaných. V tomto článku se tedy zaměříme na materiály využívané v současných Li-ion akumulátorech a na předpokládaný vývoj do budoucna.

Zařízení pro 3D tisk na Kloknerově ústavu
24.10.2022
prof. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Ing. David Čítek, Ph.D., Ing. Karel Hurtig

Recenzovaný V rámci projektu 3D-STAR probíhá vývoj zařízení 3D tisku cementových kompozitů, tisk tenkostěnných konstrukčních prvků a jejich testování. Pohonem projektu je vize využití technologie jak pro nosné stěnové konstrukce patrových staveb, tak pro stropní konstrukce těchto budov. Technologie 3D tisku cementových směsi má oproti klasickým betonovým konstrukcím řadu odlišností. Mezi výhody této technologie patří možnost tisknout tvarově složité prvky, jejichž realizace je jinak extrémně komplikovaná, systemizovat stavbu patrových staveb a optimalizovat celkové materiálové a časové náklady stavby.

Dřevěné nosníky po zalisování
17.10.2022
Ing. Tomáš Hlavička, Zlínské stavby, a.s,

Recenzovaný Příspěvek se zabývá možnostmi využití RFID (Radio Frequency Identification) technologie pro identifikaci dřevobetonových stropních dílců. Předmětem zkoumání byl zejména výběr vhodného typu RFID tagu, jeho umístění na stropním dílci a následné testování správné funkce.

13.10.2022
Ing. Josef Fojtů, QLine, a.s.

Recenzovaný Jak se vyvíjí řešení SCADA systémů (dispečerská technika) v oblastech jako je provoz dispečinku v cloudu, provozní odolnost dispečerských center (resilence), sbližování IT a výrobních technologií, a to vše při užití náročnějších bezpečnostních architektur?

10.10.2022
Ing. Lukáš Velebil, Ph.D., Ing. Jan Jochman, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Jan Pošta, Ph.D., Bc. Tomáš Bulant, Ing. Aleš Chovanec

Recenzovaný V experimentu byly jako spřahovací prostředky použity ocelové desky s prolisovanými trny. V rámci experimentální analýzy byly provedeny ohybové a následně protlačovací zkoušky. Během těchto zkoušek se sledovalo chování vzorku pomocí příslušných senzorů. Získaná data slouží k validaci výpočetního modelu pro návrh dřevobetonových konstrukcí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama