Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 7.12.2023 do 15.1.2024


zpět na aktuální články

15.1.2024
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Ondřej Horák

Odborný Od 1. ledna 2023 se pro budovy a zóny s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie provádí výpočet energetické náročnosti s intervalem jedné hodiny. Předmětem příspěvku je porovnání výsledků v měsíčním a hodinovém kroku.

Princip práce s W-diagramem
15.1.2024
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Ing. Bc. Jaroslav Vychytil, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá popisem vybraných graficko-početních metod sloužících ke stanovení množství denního světla. Je vysvětlen princip odvození těchto metod a popsán princip práce s příslušnými diagramy. V současné době se zřídka setkáváme s používáním diagramů v praxi, ale některé odborné softwary je využívají buď přímo, nebo alespoň ve svých grafických výstupech.

Foto © goodluz, Fotolia.com
8.1.2024
Ing. Soňa Sopóci, CEO, Affida, s.r.o.

Každý lídr sní o motivovaném týmu. V tomto příspěvku se dozvíte o anatomii úspěchu, o tom, proč jsou někteří jedinci úspěšní, o tom, jak úspěch souvisí se schopnostmi a co to skutečně znamená mít schopnosti, o různých typech motivace, jak ji zvýšit a poskytnout podporu.

Fotometrie činitele denní osvětlenosti, doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D.
8.1.2024
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Ing. Bc. Jaroslav Vychytil, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá popisem vybraných graficko-početních metod sloužících ke stanovení množství denního světla. Je vysvětlen princip odvození těchto metod a popsán princip práce s příslušnými diagramy. V současné době se zřídka setkáváme s používáním diagramů v praxi, ale některé odborné softwary je využívají buď přímo, nebo alespoň ve svých grafických výstupech.

Foto © Dmitry Naumov, Fotolia.com
3.1.2024
Mgr. Lucie Jašíková, Ph.D., Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, v. v. i.

Recenzovaný Riziková analýza představuje v problematice ochrany vodních zdrojů účinný a komplexní nástroj. Nejde ovšem jen o rizikovou analýzu systému zásobování vodou, ale velký důraz je nyní kladen i na rizikovou analýzu částí povodí, kde se hodnotí okolí vodního zdroje. Hlavním cílem rizikové analýzy částí povodí je stanovení a zavedení preventivních opatření v částech povodí souvisejících s místy odběru pitné vody, následně zajištění náležitého monitorování relevantních ukazatelů v surové vodě, ale i posouzení potřeby zřídit nebo přizpůsobit ochranná pásma vodních zdrojů.

© Fotolia.com
29.12.2023
RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., pplk. Ing. Jiří Matějka

Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.

Ilustrační obrázek (Zdroj: Thermosolar, Žiar nad Hronom)
27.12.2023
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Statistika za rok 2022 znovu potvrdila pozitivní vývoj trhu se solárními kolektory v Evropě. Například Itálie, Francie, Řecko, Polsko a Německo zaznamenaly dvouciferný nárůst nově instalované plochy solárních kolektorů již druhý rok v řadě.

25.12.2023
Ing. Pavel Dostal, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., GreenVille service s.r.o.

Recenzovaný Tento odborný článek se zaměřuje na problematiku zelených střech a jejich vztah ke statice staveb. Analyzuje různé typy zelených střech a jejich vliv na výšku vegetačního souvrství a celkové zatížení. Dále zmiňuje vliv zatížení větrem na zelené střechy zahrnující jak lehké skladby souvrství, tak i problematiku biosolárních střech – systémových řešení zelených střech s fotovoltaikou, kdy jsou nosiče FV přitíženy skladbou zelené střechy. Článek diskutuje o výzvách spojených s navrhováním a inženýrským řešením zelených střech s ohledem na jejich stabilitu a bezpečnost a dává doporučení pro spolupráci střešního zahradníka a statika z pohledu dlouholetého realizátora zelených střech.

19.12.2023
prof. Ing. Vladimír Kočí MBA, Ph.D.,, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta technologie ochrany prostředí, Ústav udržitelnosti a produktové ekologie

Recenzovaný Stanovení uhlíkové stopy má své nevýhody a není úplně komplexní. Proto je vhodné jej doplnit dalšími metodami posuzování udržitelnosti, jako například Life Cycle Assessment (LCA) vč. použití dalších indikátorů materiálové cirkularity nebo sociálních a ekonomických aspektů hodnocených systémů. V tomto příspěvku jsou diskutovány možnosti a slabiny určování uhlíkové stopy vodárenských organizací. Bude zdůrazněno, že stanovení uhlíkové stopy by mělo být pouze jedním z nástrojů pro hodnocení environmentální udržitelnosti organizace a mělo by být doplněno o další metody posuzování udržitelnosti.

Foto © lightfield studios, Fotolia.com
19.12.2023
Vladimír Baletka, eFACILITY consulting s.r.o.

Recenzovaný Vlastníci a provozovatelé budov a technických zařízení běžně narážejí na nedostatek vhodné dokumentace, nesplnění legislativních požadavků, a časté chyby v bezpečnostních postupech. Autor podrobně rozebírá různé aspekty, včetně chybějící dokumentace, nevyhovujících oprávnění a školení a nedodržování bezpečnostních norem. Článek také zdůrazňuje význam správného vedení dokumentace a dodržování aktuálních legislativních požadavků pro zajištění bezpečného a efektivního provozu.

18.12.2023
Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Jan Pošta, Ph.D., Ing. Pavla Novotná

Recenzovaný V rámci řešení projektu „Prefabrikovaný recyklovatelný rámový stavební systém na bázi dřeva“ je vyvíjen nový stavební systém, jehož hlavní nosné prvky tvoří tuhé rámy z materiálu na bázi dřeva. Hlavním řešitelem uvedeného projektu je společnost ecokit s.r.o. a spoluřešitelem UCEEB ČVUT. Tento článek představuje vývoj nosné konstrukce rámového systému.

16.12.2023
Ing. Eliška Maršálková, Ph.D., prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.

Recenzovaný Výskyt společenstev fotoautotrofních mikroorganismů, jako jsou sinice a řasy, může představovat závažný problém jak pro přírodní, tak pro umělé stavební materiály. Hrozí postupná degradace mnohdy až k úplnému rozpadu těchto materiálů. Snahou autorů článku je nalézt vhodnou metodu včasného varování a předejít stavu, kdy na základě odborného posouzení můžeme konstatovat již běžící, nebo dokonce dokonaný proces destrukce.

14.12.2023
Mgr. Petr Nakládal, obor geologie a ochrana vod

Recenzovaný Hydrogeolog ukazuje, jak lze pomocí nových technologií rekonstruovat staré a dosluhující vrty bez zbytečné likvidace. Prezentován je postup prací, nikoliv už použité technologie opravy. Autor chce upozornit hlavně na speciální aspekty této práce, tedy co v podzemí funguje a čemu se při této činnosti raději vyhnout.

Foto © kurhan, Fotolia.com
12.12.2023
Laura Mitroliosová, CEO, CIRA Advisory s.r.o.

Odborný Téma ESG rezonuje českou společností. Rok 2024 se rychle blíží a bude prvním rokem, ve kterém na firmy dopadne povinnost reportovat své nefinanční dopady. V první vlně se jedná o velké společnosti, které již nefinanční aktivity reportovaly – jedná se zejména o banky a další finanční instituce, pro které se ale mění kritéria reportování dle tzv. ESRS standardů.

Ilustrativní obrázek (Foto a copy: Josef Hodboď)
11.12.2023
Ing. Veronika Dokoupilová, doc. Ing. Petr Horák, Ph.D.

Recenzovaný Studie ukázala, že na dotaci v programu Oprav dům po babičce lze dosáhnout pouhým zateplením vybraných konstrukcí a orientačně jsou vyčísleny náklady a výše dotace. Majitel může doplnit vylepšení na straně TZB a využít k tomu další kategorie dotace.

11.12.2023
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Recenzovaný Příspěvek se zabývá rovnoměrností denního osvětlení v obytných místnostech. Zkoumá vliv způsobu stanovení velikosti a umístění obytného prostoru v obytné místnosti na rovnoměrnost.

Foto © olegmalyshev, Fotolia.com
7.12.2023
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama