Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 25.6.2007 do 30.7.2007


zpět na aktuální články

30.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Obliba solárních soustav pro přípravu teplé vody a vytápění, tzv. kombinovaných solárních soustav, v poslední době stoupá především v souvislosti s rostoucím trendem výstavby nízkoenergetických domů. Dimenzování takto kombinované soustavy je předmětem následujícího dílu série.

30.7.2007
Ing. Jiří Vlček

Účinnost klasických zdrojů není příliš velká (např. pro 5V zdroj je to pouze 30 %). Jedná se o velká a těžká zařízení s masivním transformátorem a rozměrným chladičem. Moderní technika je proto nahrazuje měniči a spínanými zdroji. Ty mají účinnost zhruba 80 % a daleko menší rozměry.

23.7.2007
Rudolf Housa

Článek upřesňuje výklad pojmů důležitých pro orientaci v problematice povinností kontrol, revizí a zkoušek plynových zařízení u obytných domů. Pro jednotlivé formy vlastnictví jsou uvedeny příslušné prováděcí předpisy.

23.7.2007
Ing. Jan Vidim

Ochrana proti zámrazu je u vzduchotechnické jednotky jedna z nejdůležitějších bezpečnostních funkcí. Pokud je správně naprojektovaná, instalovaná z hlediska topenářského i měření a regulace, oživená a pravidelně kontrolovaná, zabrání významným škodám na zařízení.

23.7.2007
Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, katedra kybernetiky

Asistivní domy jsou kategorie inteligentních domů, kde důležité přístroje a zařízení jsou navzájem propojené a prostřednictvím dostupného uživatelského rozhraní je možné použít integrované ovládání. Tato prostředí umožňují kompenzovat některá postižení obyvatele bytu.

23.7.2007
Ing. Milan Tomeš, CSc.

V současné době se začínají uplatňovat pružné fotovoltaické moduly. Jejich rozšíření je dáno některými výhodnými vlastnostmi, o kterých pojednává tento článek. Autor vychází ze studia literatury a dále vlastních zkušeností získaných z jednání s výrobci a zákazníky.

16.7.2007
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Teplovodní podlahové vytápění klade na regulaci výkonu podlahové otopné plochy stejné nároky, jako na ostatní teplovodní otopné soustavy. Hlavním rozdílem, který bychom měli respektovat, je akumulační schopnost podlahové otopné plochy a s ní související odlišná setrvačnost náběhu.

16.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Nejefektivnější a tedy i nejčastěji vyskytující se využití solárních kolektorů slouží k pokrytí potřeb teplé vody. Jak dimenzovat solární soustavu u různých typů objektů s různorodou potřebou teplé vody? Odpověď je předmětem následujícího článku.

16.7.2007
Ing. Jiří Vlček

Druhá část základních informací k napěťovým zdrojům se týká jejich různých možností zapojení dle různorodých aplikací. V závěru se pak věnuje stabilizátorům napětí.

16.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Drhá část článku zabývajícím se nepálenou hlínou jako obnovitelnou surovinou na přírodní bázi se věnuje našemu území, kde se postupně vyvinuly dva základní typy hliněných domů. Článek seznamuje čtenáře s historickým využitím těchto materiálů a poukazuje na nový nástup nepálené hlíny.

9.7.2007
Rudolf Housa - revize technických zařízení

Kladu si otázku, jakou vlastně v dnešní době používat platnou legislativu ve stavbě plynovodů, v budovách, stavbách a domech z pohledu projekční, montážní tak i revizní. Dále vycházím z toho, že normy pro stavbu plynovodů jsou podle zákona č. 183/2006 Sb., § 160 písm. 2 závazné.

9.7.2007
z firemních materiálů LAUFEN CZ, s. r. o. Ing.Dagmar Kopačková

Článek uvádí výsledky výzkumu, jehož cílem bylo identifikovat tržní trendy, životní styl a roli koupelen. V tomto prvním dílu je uvedeno například srovnání významu vybavení koupelny, kritéria při rozhodování o nákupu a oriantace respondentů ve značkách koupelnové keramiky.

9.7.2007
Ing. Milan Tomeš, CSc., TETOM-Sdružení podnikatelů

Společnost Sharp Electronics předvedla poprvé roku 2005 na mezinárodním veletrhu Buiders´ Show v Orlandu nové spojení solárního fotovoltaického tenkovrstvého modulu s velkoplošnými LED panely /1/. Článek popisuje nový FV panel LumiWall včetně řady obrazových ilustrací s různými možnostmi aplikace.

2.7.2007
Ing. Karel Toman

S decentralizovanými řídicími a informačními systémy se v poslední době setkáváme stále častěji. Umožňuje to prudký rozvoj polovodičových technologií, jejich neustálé zlevňování a poptávka po stále větším komfortu, bezpečnosti a ekonomické efektivitě. V následujícím článku se budeme zabývat standardizovanými technologiemi určenými pro správu a řízení techniky budov.

2.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Dimenzováním solárních soustav se obecně rozumí určení plochy a počtu solárních kolektorů. Z plochy solárních kolektorů se pak odvíjí návrh dalších prvků solární soustavy (dimenze potrubí, objem expanzní nádoby, typ oběhového čerpadla, atd.).

2.7.2007
Ing. Jiří Vlček

Následující článek popisuje klasické napájecí zdroje, zabývá se transformátorem a jeho základní funkcí včetně uvedení postupu popisu určení vlastností neznámého transformátoru a zjištění jeho životnosti.

2.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Přírodní materiály (u nás tradičně kámen, dřevo, hlína) jsou užívané pro stavby od nepaměti. Nepálená hlína jako stavební materiál se užívala pro výstavbu masivních hliněných stěn prakticky na celém světě a odhaduje se, že v hliněných domech žije polovina současné světové populace.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama