Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Zákon č. 258/2000 Sb. - o ochraně veřejného zdraví a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Recenzovaný Každý, kdo si pořídil bazén pro relaxaci a osvěžení, ví, že kromě chvílí radosti a odpočinku mohou nastat i chvilky perné. Zejména při opakujících se problémech s kvalitou vody se obsluha bazénu může řádně zapotit.

2.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Recenzovaný Pro úpravu vody je rozhodující velikost vodní plochy, množství upravované vody, a to jak celkové, tak množství, které úpravnou vody aktuálně protéká. Dále návštěvnost, způsob a četnost aplikace chemických přípravků a důraz na nízké náklady.

26.3.2007
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, jednatel QZP, s.r.o.

Recenzovaný Autor v článku dává do souvislosti nedodržení kvality teplé vody a platnou legislativu v oblasti trestního práva.

26.2.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Recenzovaný Mnozí z provozovatelů bazénů vědí, že pro správnou účinnost všech přípravků na ošetřování bazénové vody, mají udržovat určité optimální pH a mají s tím i své vlastní praktické zkušenosti, které článek zasazuje do teoretického rámce a souvislostí.

29.1.2007
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný V médiích proběhla zpráva, že pitná voda ve veřejně přístupných barelech většinou nevyhovuje normám. Článek uvádí doporučení péče o watercoolery a upozorňuje na skutečnost, že je zbytečně opomíjena voda ve vodovodech. Je až na výjimky velmi kvalitní, pod permanentní kontrolou a v potrubí i optimálně "skladována".

22.1.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Recenzovaný Správná a účinná úprava bazénové vody zahrnuje desinfekci a oxidaci. V ideálním případě lze provést oba procesy víceméně najednou, použitím jediné chemikálie. Zásadní podmínkou však je, aby desinfekční účinek ve vodě přetrval relativně dlouhou dobu.

24.7.2006
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Recenzovaný Užívání předpony "bio-"; je v zahraničí velmi přísně sledováno např. v potravinářství a neoprávněné užití bylo v minulosti sankcionováno a soudně omezeno jako klamání veřejnosti. Tento termín je u solárií užíván pouze v českém a slovenském jazyce bez jasného zdůvodnění.

17.4.2006
redakce, časopis Management und Krankenhaus 5/2005, překlad Bc. Pavel Marek

Recenzovaný 40% pseudomonálních infekcí vzniklých na jednotkách intenzivní péče pocházelo z pitné vody. Infekce prodlouží pobyt o cca 8 dní, 1 den stojí až 1500 EUR. Budování skutečné bezpečnosti začíná již u projektování budovy. Do budoucna nezůstane jen u úpravy vody, ale budeme se detailně zabývat i umyvadlem jako zdrojem infekce.

10.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný V článku najdete například: jaké uvažovat hodnoty potřeby vody pro bytový dům, jaký je stav přípravy další části nové normy pro vnitřní vodovody, kritéria pro volbu baterie, návrh nerezového potrubí. Je úkolem projektanta zpracovat provozní řád?

3.4.2006
MUDr. František Kožíšek, CSc., Státní zdravotní ústav, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu SZÚ, Státní zdravotní ústav

Recenzovaný Nová vyhláška nijak výslovně nepožaduje testování podle nové vyhlášky, ale odběratelé i kontrolní orgány budou požadovat doklad o ověření, že výrobek odpovídá platnému předpisu tj. vyhlášce č. 409/2005 Sb. Ne vždy výrobky odpovídající vyhlášce č.37/2001 odpovídají i požadavkům nové vyhlášky.

20.2.2006
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný Výrobek určený pro pitnou i teplou vodu musí splňovat velmi přísná kritéria. Pokud zákazník požaduje například potrubí, nádrž, armaturu... pro teplou užitkovou vodu, může mu být nabídnuto i zboží mnohem levnější, které například z hlediska výluhů dopravě vody pro lidskou spotřebu neodpovídá.

30.1.2006
Ing. Zdeněk Žabička

Recenzovaný ČNI vydalo změnu Z2 ČSN 73 6660 přesto, že se v současné době zpracovávají další části evropské normy EN 806 a po schválení všech částí normy se bude harmonizovat jak ČSN 73 6660, tak i ČSN 73 6655. Změna Z2 se týká zkoušení vodovodu, ale i dalších článků normy, které v praxi činí problémy.

23.1.2006
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný V současné době je v připomínkovém řízení novela vyhlášky o hygienických požadavcích na pitnou a teplou vodu. Požadavky vyhlášky jsou závazné, proto je třeba jim věnovat náležitou pozornost. Z toho důvodu jsme požádali o připomínky Dr. Pospíchala, soudního znalce, který se problematice věnuje v praxi.

5.12.2005
Ing. Olga Mikulová, Zdravotní ústav Praha

Recenzovaný Článek přehledně shrnuje požadavky aktuálně platné legislativy ve formě četných vyhlášek a nařízení vlády na větrání vnitřních prostor. Autorka zároveň přidává svůj komentář a v případech, kdy si legislativní požadavky vzájemně odporují, současně pak i doporučení, jak v těchto případech postupovat.

5.9.2005
Ing. Peter Galo

Recenzovaný Rozdielne systémy existujúce v členských štátoch pre schvaľovanie výrobkov v kontakte s pitnou vodou vytvárajú bariéry pre obchodovanie a normalizáciu. Schéma EAS (Európska akceptačná schéma) bola vyvinutá v rámci smernice EÚ o stavebných výrobkov a smernice o pitnej vode, teraz sa však navrhuje, aby smernica o pitnej vode bola pozmenená a aby sa tak explicitne uznala úloha EAS.

22.8.2005
doc. RNDr. Jiří Dřímal, CSc., doc. RNDr. Aleš Hrdlička, CSc.

Recenzovaný Ozonové technologie výrazně zvyšují úroveň hygienického zabezpečení bazénů. Jednou z výhod je například to, že odstraní "chlorový" zápach a nebude docházet k dýchacím obtížím a dráždění očí u koupajících se osob.

15.8.2005
doc. RNDr. Jiří Dřímal, CSc., doc. RNDr. Aleš Hrdlička, CSc.

Recenzovaný Veřejnost je již řadu let informována o možnostech aplikace ozonových technologií k úpravě bazénové vody. Mnohdy je však pohled na tuto nejmodernější vodárenskou technologii rozporuplný. Příčiny tkví až příliš často v návrhu ozonové technologie nevhodné pro daný bazén nebo v chybně provedené instalaci zařízení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama