Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Zákon č. 258/2000 Sb. - o ochraně veřejného zdraví a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.4.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Z konference k větrání obecně a k větrání obytných prostor a školských zařízení vyplynulo hlavní sdělení pro odbornou i širokou veřejnost: výměna oken je změnou jejich funkce, nejde o velikost a vzhled. Větrání ve školách je velký problém, zateplování situaci zhoršilo.

Ilustrační foto, zdroj infobrožura MMR ČR
1.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpora se poskytuje ve formě účelové dotace na výměnu všech domovních olověných rozvodů vody, a to nejvýše částkou 20 tis. Kč na jeden byt v domě. Dotace se netýká vodovodní/kanalizační přípojky a nebytových prostor.

svářeči a ochrana zdraví, foto 3M Česko, spol. s r.o.
17.11.2016
3M Česko, spol. s r.o.

Když svářeči přemýšlejí o ochraně svého zdraví, řeší většinou kvalitu svářečské kukly. Při svařování ale dostávají zabrat i dýchací orgány. Ač si 98 % svářečů tato rizika uvědomuje, až třetina svářečů nepoužívá respirátor.

7.11.2016
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Recenzovaný Člověk tráví většinu života v uzavřeném prostředí domů a bytů. Zatímco venku se škodliviny vzdušnou masou ředí, ve vnitřním prostředí se mohou koncentrovat. Toto nebezpečí stoupá po instalaci těsných oken a zateplení fasády. Jednou z významných, život ohrožujících škodlivin je radon v ovzduší.

31.10.2016
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., Bc. Matěj Mazur

Recenzovaný Článek popisuje požadavky na přípravu teplé vody v bytových domech. Zabývá se jednak určením potřeby teplé vody v závislosti na typu objektu, profilem odběru teplé vody v bytových domech a třemi základními metodami pro navrhování zásobníku teplé vody a tepelného výkonu zařízení na přípravu teplé vody.

24.10.2016
Ing. Anna Bradáčová

Recenzovaný Legislativní požadavky na přípravu TV zohledňují odlišná, v důsledku někdy protichůdná kritéria. Za otázku stojí, zda není nadhodnocená požadovaná teplota teploty (50 až 55 °C). Zdá se, že ve fázi návrhu potřeby TV je vhodnější vycházet z ČSN EN 15316-3, která lépe reflektuje vyhl. č. 120/2011 Sb.

3.7.2015
CIVOP s.r.o., Ludmila Trsová, specialista BOZP a PO

V příloze vyhlášky č. 432/2003 Sb., jsou uvedeny jednotlivé faktory, na které se kategorizace vztahuje a kritéria pro zařazování prací do jednotlivých kategorií. Kritéria nezahrnují všechny aspekty, ale pouze ty, u nichž umíme dostatečně objektivně vyhodnotit jejich vliv.

15.6.2015
Ing. arch. Simona Švecová, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.

Recenzovaný V historické kulturní krajině se mohou vyskytovat určité prvky a struktury, které mohou být hodnotou kulturního dědictví. Proč nelze ponechat stavební činnost v krajině bez výraznějších omezení, proč je nutno omezovat způsob a míru výstavby a změn ve využití území?

8.6.2015
Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.

Recenzovaný Ochrana krajinného rázu před vlivy výstavby nebo změn ve využití území je zakotvena v § 12 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pro stavebníky a investory je velmi obtížné předvídat, jaké podmínky pro výstavbu stanoví orgán ochrany přírody.

jaderná a fotovoltaická elektrárna
16.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpoří kotlíkové dotace, Novou Zelenou úsporám, energetickou efektivnost obecně i rozvoj chytrých sítí (Smart Grid), ale na druhou stranu i další pokračování diskuse o územně ekologických limitech těžby uhlí, a pokud to bude ekonomicky výhodné i výstavbu nových bloků v Temelíně.

14.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

K právě projednávané aktualizaci Státní energetické koncepce se v krátkých přednáškách vyjádřili: Lenka Kovačovská z MPO, Petr Vymazal za zpracovatele SEA, ekonom Jan Ondřich, analytik Michal Šnobr, Martin Sedlák za OZE a Jan Rovenský za limity těžby uhlí. Následovala diskuse s odpověďmi na otázky z publika.

Podlaha z PVC
18.11.2013
RNDr. Jindřich Petrlík, Mgr. Jiří Kristian

Recenzovaný V poslední době se stále častěji diskutuje o tom, jak zdravé jsou vnitřní prostory budov, a jedním z používaných hledisek je i přítomnost toxických látek, které se do nich uvolňují z použitých materiálů pro stavbu, pro vnitřní úpravu místností či z nábytku. K nejvíce diskutabilním materiálům patří některé plasty a mezi nim pak především polyvinylchlorid (PVC).

tekoucí voda z kohoutku
6.8.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Protože je pitná voda základní poživatinou, pro její bezpečnost platí legislativní požadavky neméně přísné jako pro ostatní potraviny, ve skutečnosti dokonce ještě přísnější. Předpokládá se totiž, že ji lidé denně co do množství konzumují více než ostatní potraviny.

Použití UV záření pro dezinfekci pitné vody
25.3.2013
RNDr. Jaroslav Šašek, Státní zdravotní ústav, Praha

Recenzovaný UV záření k dezinfekci pitné vody se používá v případě vody podzemní, povrchové, v zařízeních na úpravu pitné vody v místě spotřeby (filtry kombinované s UV lampou), pro rozvody teplé vody, v přístrojích s následnou možností tvorby aerosolu v různých lékařských přístrojích a v dalších aplikacích.

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb
25.2.2013
Ing. Zuzana Mathauserová

Recenzovaný Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Naše předpisy, i když ne vždy hovoří stejně, nám poskytují dostatek podkladů pro řešení. Realita je ale občas zcela jiná.

10.9.2012
Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D.

Recenzovaný Výstavba, provoz a likvidace elektráren působí četné negativní efekty (emise, odpady apod.) ovlivňující lidské zdraví a životní prostředí. Z pohledu ekonomiky se v převážné většině jedná o externí náklady, které nejsou zachyceny v tržních cenách. Jedním z nejpropracovanějších přístupů ke kvantifikaci externích nákladů je evropská metodika ExternE.

foto D. Kopačková
30.7.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Z pohledu energetických úspor je velmi zajímavá Příloha 11, která stanovuje intenzitu recirkulace vody pro plavecké i koupelové bazény. Požadavek na kontinuální měření intenzity recirkulace a evidování pro každý bazén zvlášť má účinnost až od 31. prosince 2015.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama