Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Facility management
Archiv článků od 19.3.2012 do 16.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Návrh 20 senátorů ke zrušení dodatečného zdanění fotovoltaiky se zamítá. Ústavní soud v podstatě konstatoval, že právo 10 mil. občanů je nadřazeno nad práva investorů a občané mají právo na přiměřenou cenu elektrické energie.

14.5.2012
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Ing. Jozef Bugáň

V současné době se klade velký důraz na úsporu energií a využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto je velmi důležitý správný návrh topného / chladicího systému, který by měl zároveň zajistit příznivý tepelný stav vnitřního prostředí - tepelnou pohodu. Teplovodní podlahové vytápění je progresivní způsob vytápění, který na jedné straně snižuje provozní náklady, na druhé straně však vytváří ideální rozložení teplot.

zákon o veřejných zakázkách
14.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Novela zákona o veřejných zakázkách (ZVZ) je účinná od 1. 4. 2012. V současné době nejsou prováděcí vyhlášky, ale i tak lze zadávat. Zadávat veřejnou zakázku je nutno také pokud je veřejná zakázka hrazena z více než 50 % z veřejných zdrojů, rovněž pokud peněžní prostředky z veřejných zdrojů jsou vyšší než 200 mil. Kč.

8.5.2012
Ing. Jaroslav Novák

Nemám nic proti referenčním hodnotám aplikovaným na mobily, kde se jedná o krátkodobou expozici. Uplatňovat tyto hodnoty při výstavbě vysílačů vede k oprávněným stížnostem občanů, kteří mají základnovou stanici v blízkosti bytu. Jsou ozařováni, jako kdyby trvale volali 24 hod denně mobilem s výkonem 0,25–2 W.

7.5.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí, Bc. Josef Fuks

Článek se zabývá nejnovějšími poznatky uváděné v naší i zahraniční literatuře týkající se vzniku vedlejších produktů dezinfekce v souvislosti s použitím chloru, oxidu chloričitého, ozónu a UV záření jako dezinfekčních činidel.

konference facility managementu
6.5.2012
SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FACILITY MANAGEMENTU

Slovenská asociace facility managementu SAFM připravuje první ročník konference, který se uskuteční v květnu v Bratislavě. Hlavním tématem jsou současné trendy facility managementu v praxi a ve vzdělávání.

26.4.2012
Ing. Jaroslav Novák

V článku se snažím pomoci lidem, kteří mají zdravotní problémy (ať subjektivní, či objektivní) v příčinné souvislosti s elektrosmogem a hledají východiska, jak se jich zbavit. Často se stává, že například lidé, kteří kupují nemovitost, mají obavy, pokud je v blízkém okolí několik vysílačů.

led žárovky
26.4.2012
i4wifi a.s.

O úspornosti LED žárovek bylo již napsáno mnoho článků a každý, kdo je používá, zjistil jejich zásadní výhodu již při prvním vyúčtování za el. energii. Jaké jsou však dlouhodobé zkušenosti? Vydrží skutečně LED žárovky udávaných 30 nebo až 50 tisíc hodin provozu? Jsou spolehlivé a skutečně jim nevadí časté vypínání? Takové informace získáte jen od někoho, kdo LED žárovky již skutečně používá roky.

23.4.2012
Bc. Aleš Adamus, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Článek shrnuje základní poznatky o životnosti stavby, opotřebení, financování oprav, zjištění technického stavu objektu, plánu oprav na základě technicko-ekonomické analýzy a další související problémy. Součástí je i praktický příklad – aplikace na budovu Zemského archivu v Opavě.

23.4.2012
Ing. Renata Straková

V souvislosti s novou normou ČSN 730540 z r.2011 se musely doplňovat a přepracovávat energetické štítky obálky budovy pro potřeby dotačního titulu OPŽP. Změna má výpočtově vliv i na vyhodnocení energetické náročnosti při zpracování PENB. Mají se již projekty rekonstrukcí a novostaveb vyhodnocovat podle nových požadavků?

autocad
18.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé.

16.4.2012
Ing. Jiří Slezák

Měření denního osvětlení se má provádět při tmavém okolním terénu. Při světlém terénu (krajina pokrytá sněhem) pouze k doplnění. S ohledem na jas oblohy, jeho stálost a barevnost oblohy, pak v čase kolem poledne. Při měření vadí déšť nebo mlha. Nevýhody měření denního osvětlení však spočívají v požadavku rovnoměrně zatažené oblohy.

16.4.2012
Ing. Ján Szabó, Stavebná fakulta STU, Bratislava

Transparentní výplňové konstrukce se speciálními vlastnostmi. Solární diodové zasklení s absorpčním zeleným sklem jako pasivní solární systém s možností otáčení v konstrukci okna ve dvou polohách. Duální možnost regulace tepelných zisků z přímého a difuzního solárního záření. Provedená měření na Stavební fakultě STU a vyhodnocení výsledků.

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

požární ochrana
30.3.2012
JUDr. Zbyněk Urban

Problematika kabelových rozvodů v souvislosti s požární bezpečností je nově řešena podle ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb – Kabelové rozvody. Norma doplňuje a upřesňuje požadavky na požární bezpečnost kabelových rozvodů a dodávku elektrické energie, které jsou uvedeny v ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a v normách souvisejících.

26.3.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Bc. Marek Pažitný, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita

Článek uvádí dva různé systémy elektrické a požární signalizace v inteligentní budově. Porovnává „klasické“ detektory dýmu a moderní nasávací jednotku. Klasická koncepce je cenově, náročností instalace i energeticky výhodnější, devizou nasávacího systému je ale velmi vysoká citlivost a rychlá detekce požáru.

19.3.2012
Ing. Milan Bechyně

Výše objemového koeficientu je závislá na nadmořské výšce odběrového místa a teplotě plynu protékajícího plynoměrem. V článku je uveden postup, podle kterého si můžete správnost objemového koeficientu na faktuře zkontrolovat. Koeficient je jedním z faktorů, které ovlivňují vaši cenu plynu.

19.3.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V současnosti nikdo neví, jak bude vypadat energetická budoucnost lidstva. Jisté však je, že fosilní zdroje i uran mohou být vyčerpány v horizontu desítek let. Zbývají pouze tři perspektivní energetické technologie: jaderná fúze, rychlé množivé reaktory s uzavřeným cyklem paliva a obnovitelné zdroje spolu s energetickou efektivností.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama