Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Evropská unie
Archiv článků od 25.4.2015 do 25.10.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Navzdory slibům politiků se poplatek na podporu obnovitelných zdrojů v Německu v příštím roce zvýší. Zvýší se o tři procenta na 6,354 Centů na KWh. V EU se nyní diskutuje, jak nastavit tržní prostředí na energetickém trhu i s obnovitelnými zdroji energie.

24.8.2015
Cech topenářů a instalatérů ČR

Jaký bude postup při doprodeji „starých“ spotřebičů po zářijových změnách a jak se liší energetické štítky kotlů pro vytápění, kombinovaných kotlů a pro topné systémy obsahující solární systém, akumulační zásobník, regulaci a přídavný tepelný zdroj pro vytápění + ohřev teplé vody?

7.8.2015
VIESSMANN, spol. s r.o.

Od 26. 9. 2015 budou energetické štítky ErP povinné. Produktovými štítky budou topná zařízení, ohřívače vody a zásobníky vybaveny od výrobce. Při kombinaci zařízení budou muset tzv. systémový štítek vystavit odborné firmy. Video ukazuje, jak jim s tímto novým úkolem pomůže Viessmann.

6.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Základní povinností členského státu Evropské unie vůči svým obyvatelům na základě Charty základních práv je bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. Každý členský stát je zodpovědný za řešení problému energetické chudoby, má konat v rámci pravomocí zakotvených v národní legislativě. Na Slovensku již první krok učinili, pokusili se pojmenovat problém a nastínili možná řešení.

16.7.2015
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Vladimír Stupavský

Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.

Ilustrační obrázek, foto Dagmar Kopačková
9.7.2015
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA)

Průzkum se zaměřil zejména na nová a vznikající rizika. Z průzkumu vyplývá, že psychosociální rizika jsou v zemích EU-28 nejčastější. Například únavné nebo bolestivé polohy uvádělo 56 % respondentů a opakované pohyby rukou či paží 52 %.

Ilustrační obrázek, foto Dagmar Kopačková
22.6.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Žádosti budou přijímány od 14. srpna na projekty v oblastech čistota vody, kvalita ovzduší, zpracování odpadu a ochrana přírody. V prvních výzvách je pro žadatele připraveno 9 miliard korun.

19.6.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Konference na téma energetické unie obnášela skvělé přednášky od renomovaných přednášejících a zajímavé otázky z publika. Navzdory tomu energetické unii mnoho nepřinesla. Ukázalo se, že prioritou pro každou zemi EU zastoupenou na konferenci je momentálně její vlastní energetický mix.

25.5.2015
redakce

Historie žárovek se nyní opakuje u zdrojů tepla. Rozšíření evropských směrnic o ekodesignu a ErP směrnice zásadně ovlivní nabídku zdrojů tepla. Od září půjdou na trh např. jen kondenzační plynové kotle. Kdo má starý kotel a chce jej ještě vyměnit za nekondenzační, měl by si pospíšit.

17.5.2015
Hoval spol. s r.o.

V souladu se zákony jako je Zákon o teple z obnovitelných zdrojů energie (EEWärmeG) nebo Směrnice o úsporách energie (EnEV) začínají být stále více populární kombinované systémy složené z několika různých zdrojů tepla, např. plynový kondenzační kotel v kombinaci se solárním systémem. Tato varianta přináší úspory při vytápění, představuje však zmatek, pokud jde o energetické štítkování.

1.5.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

EXPO 2015 v Miláně ode dneška láká návštěvníky k prohlídce českého pavilonu a jeho expozic. Pavilon je postaven z modulů firmy KOMA MODULAR a reprezentuje tak hlavní aspekty modulární architektury. Jsou jimi rychlost výstavby při minimální zátěži staveniště a využití stavby po skončení Expa s možností jejího přemístění.

28.4.2015
Ing. Iveta Jiroutová, Technický a zkušební ústav stavební Praha

Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p. stejně jako jiné autorizované osoby jsou v souvislosti s častými změnami legislativy stále více zahrnovány dotazy souvisejícími s právoplatným uváděním stavebních výrobků na trh. Předmětem příspěvku je odpovědět na nejčastější z nich, zvláště ve vztahu k otvorovým výplním.

25.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak nakupují velké podniky energii? Jak se velcí dodavatelé starají o zákazníky, aby byli spokojení? Co je nového na energetické burze PXE a jak měnící se energetika ovlivňuje obchodování? Co řeší Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) a jak vnímá trh energetická společnost PRE?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama