Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Evropská unie
Archiv článků od 24.11.2012 do 8.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

5.4.2013
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Systém Oxiperm produkuje oxid chloričitý pomocí zředěného roztoku chloritanu sodného (NaClO2, 7,5%) a kyseliny chlorovodíkové (HCl, 9% v objemovém poměru 1:1). Jiné systémy využívají k výrobě oxidu chloričitého poměr 1:3, kde však hrozí riziko, že zředěná kyselina chlorovodíková nebude reagovat s oxidem chloričitým, čímž způsobí korozi materiálu potrubí.

31.3.2013
Ing. Marie Bačáková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

Siemens vývojové a prototypové centrum Praha
28.3.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Aktuálními projekty v novém centru jsou např.: vývoj sběrnice PROFINET a systémů automatizace řízení a pohonů, systémy inteligentního měření spotřeby energie a sběru dat, parkovací systémy s inteligentní tarifikací a centrálním řízením a sitraffic Office a Sitraffic SmartGuard – městská centra řízení dopravy a provozu.

24.3.2013
Ing. Zdeněk Krejčí, energetický poradce ECČB

Náhrada zdrojů tepla na fosilní paliva obnovitelnými zdroji. Toto téma je vlastně ústřední téma výstavy, pokud to budeme posuzovat velikostí výstavní plochy a počtem vystavovatelů. Jsou to prakticky veškeré expozice kotlů na biomasu, již zmíněná solární technika, či tepelná čerpadla.

13. Energetický kongres – hrozba obnovitelných zdrojů konvenční energetice
22.3.2013
Mgr. Jiří Zilvar

V pořadí již 13. Energetický kongres se konal 5.–7. března v pražském hotelu Mariott. Celým kongresem se nesl apel – začněme se chovat racionálně, podpořme rozvoj průmyslu a konvenčních zdrojů, přestaňme klást hledisko životního prostředí nad rozvoj ekonomiky a rozšiřme Temelín.

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

3.3.2013
Siemens, s.r.o., Josef Janků, Foto: Siemens, Bigstock

V roce 2060 bude v zemích EU lidí nad 65 let 2× více než dětí. Lidí starších 80 let by mělo být zhruba stejně tolik jako dětí. A kdyby se měly naplnit odhady prognostiků, přes polovinu dětí, které se dnes narodí ve vyspělých zemích, se dožije sta let a tři čtvrtiny dětí budou žít do svých 75. narozenin.

Pražské evropské energetické fórum 2013
27.2.2013
Ing. Milan Bechyně, redakce

Tradiční energetická konference se zabývala vnitřním energetickým trhem EU, investiční politikou a technologickými trendy v energetice. Přinesla opět zajímavý střet názorů na budoucnost evropské energetiky. Jedna skupina diskutujících doporučovala „více Evropy“, druhá pak co nejvíce se od evropské energetiky izolovat, popř. i vystoupit z EU.

11.2.2013
Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Inovativní přistup hodnotí míru skutečně efektivně využité energie (v teplé vodě) u nejrůznějších typů zásobníkových ohřívačů – tím jsou postaveny na jednotnou hodnotící základnu. Tento přistup je značně odlišný oproti dnes v tuzemsku zavedenému hodnocení energetické náročnosti ohřívačů, dle nějž jsou sledovány a hodnoceny pouze tepelné ztráty v klidovém stavu.

10.1.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti o podporu běží od 17. 12. 2012 a skončí 15. února 2013.

27.12.2012
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Vytápění biomasou začalo Rakousko prosazovat v 80. letech zejména ve venkovských komunitách, kde byly instalovány kogenerační jednotky poháněné spalováním dřevní štěpky – do domácností rozváděly elektřinu i teplo.

26.12.2012

Před koncem roku je správně položit otázku směrem k budoucnosti projektování. První pohled je ze zahraničí. Klienti se začínají dívat dále než na přímé emise uhlíku, hlavním úkolem odvětví projekčního poradenství v současnosti je držitelnost v omezených ekonomických podmínkách a trendem je práce na dálku.

25.12.2012

Dnešní pohled na projekční společnosti je tuzemský. Očekává se pokles výkonu i tržeb, obrat zahraničních aktivit je jen 5–20%, roste podíl společností ochotných přijmout zakázku s nulovou nebo i zápornou marží, vytížení projekčních společností je cca 81%, nákup softwaru jen pokud je pro zlepšení efektivity práce.

8.12.2012
CEEC Research s.r.o.

Sebadôvera riaditeľov stavebných spoločností v prekonanie konkurencie v roku 2013 sa v porovnaní s augustovým výskumom zvýšila. Aktuálne svojej spoločnosti v tomto ohľade dôveruje necelá polovica riaditeľov. Väčšina z riaditeľov uvádza, že teraz sme v pomyselnej polovici krízy sektora.

Grundfos na stadionech po celém světě
1.12.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Na stadionu jsou obrovské nároky na čerpací a řídicí systémy, které musí zajistit požadovaný tlak vody při špičkách během přestávek. Automatické tlakové stanice, čerpadla, zavlažovací čerpadla a řídící jednotky Grundfos se osvědčily pro pitnou vodu, vytápění a chlazení a mohou být snadno součástí centrálního monitorovacího systému.

26.11.2012
Ing. Imrich Lencz, DrSc.

Analytická studie podrobně zkoumá možnosti nasměrování rozvoje evropské energetiky. Cestovní mapa má podat pomocnou ruku při hledání vlastních cest členských zemí k udržitelnému, ekonomicky životaschopnému a environmentálně přijatelnému energetickému hospodářství.

Crystal - budova Siemens pro udržitelný rozvoj moderních měst v Londýně
24.11.2012
Siemens, s.r.o.

Budova s názvem Crystal, kterou vybudovala společnost Siemens jako své centrum pro udržitelný rozvoj moderních měst v Londýně, představuje nejmodernější způsoby uspořádání městské infrastruktury a pokročilé technologie v oblasti integrované dopravy, technologie budov, dodávky energií a vody a dostupnosti zdravotní péče.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama