Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 18.7.2005 do 5.2.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.2.2007
Ing. Zdeněk Kodytek

Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetické náročnosti budov zavedla k datu 8. ledna 2006 pro všechny členské státy Evropské unie některé nové povinnosti. Jednou z těchto povinností, která musí být zavedena do našeho právního řádu, je i kontrola klimatizačních systémů v budovách.

17.1.2007
Hospodářská komora ČR

Soutěž o nejlépe využité energetické služby je vyhlašována v návaznosti na Směrnici Evropského Parlamentu a Rady EU č. 2006/32/ES o energetické účinnosti u konečného uživatele a o energetických službách. V souvislosti s plněním uvedené Směrnice se zavázal státní sektor počínaje rokem 2008 snížit spotřebu energie každoročně o 1,5%, a to v trvání do roku 2017.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

11.12.2006
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, Katedra technických zařízení budov, Fakulta stavební, ČVUT v Praze

Platná evropská směrnice 2002/91 mimo jiné požaduje, aby byla v jednotlivých členských státech vytvořena zákonem podpořená metodika pro hodnocení celkové energetické náročnosti budov. K tomu je připraven software, který bude k dispozici v průběhu 1. pololetí 2007 všem osobám provádějícím průkazy energetické náročnosti budov.

20.11.2006
Ing. Renata Straková

Rozhovor s Ing. I. Plockovou je zaměřen na praktické dotazy z řad odborné veřejnosti. Odpovědi a stanoviska však v mnohém mohou být nápomocny i lidem na straně investorů, kterých se nové požadavky zákona bezprostředně týkají.

11.11.2006
René Růžička Stavokonzult

Letošního druhého ročníku celostátní odborné konference REGENERACE PANELOVÉ VÝSTAVBY, který se konal pod záštitou JUDr. Jana Wagnera, ředitele Státního fondu rozvoje bydlení, se zúčastnilo více než 200 delegátů z řad odborné veřejnosti. Konference se uskutečnila v Hradci Králové 1. - 2. 11. 2006.

23.10.2006
RNDr. Jana Plamínková, Ing. Renata Straková

Rozhovor TZB-info s Ing. Františkem Plecháčem, ústředním ředitelem Státní energetické inspekce o praktických dopadech novely zákona 406/2000 Sb. nejen na odbornou veřejnost.

2.10.2006
Ing. Libor Novák, Adéla Bystřická

Největší český stavební veletrh je minulostí. Bilancovat a hodnotit ale nebudeme. Kdo tam byl, udělal si obrázek svůj. Následující článek přináší několik vybraných postřehů a představení nejlepších výrobků ze soutěže GRAND PRIX.

22.9.2006
Miroslav Bezouška, René Růžička Stavokonzult

Dlouho očekávaná konference jejíž stěžejním tématem bude snižování energetické náročnosti, regenerace rozvodů vody a tepla se bude konat ve dnech 1. a 2.11. v Hradci Králové. V článku naleznete stanovený program včetně přílohy s anotacemi jednotlivých přednášek.

24.7.2006
Doc. Ing. Jan Tywoniak CSc., ČVUT - Fakulta Stavební

Kurz je součástí projektu "Udržitelná výstavba budov - kurzy pro celoživotní vzdělávání" a je zaměřen na teoretickou i praktickou výuku základů udržitelné výstavby budov. Kurz pořádá Stavební fakulta ČVUT v Praze.

16.6.2006
Ing. Jaroslav Winkler, Energy Centrum České Budějovice

Podpora výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás odpovídá limitě blížící se nule. Zcela jiná situace je ovšem v sousedním Rakousku. Jaká nám napoví následující zpráva z exkurze za pasivními domy.

29.5.2006
Ing. Zdeněk Ryšavý

Na základě testovacích výpočtů prováděných pomocí programu Tepelný výkon (TV v.1.0.0), firmy PROTECH spol. s r.o. autor upozorňuje na možné rozdíly a na oblasti, ve kterých dochází k rozdílným výsledkům při hodnocení dle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831 a absenci potřebných hodnot součinitelů prostupů tepla lineárních vazeb.

31.1.2006
René Růžička Stavokonzult

Program konference bude věnován zděným objektům. Účastníci konference se seznámí s praktickými poznatky z již realizovaných projektů, změnami v legislativě, novými technologiemi, hledání operativního systému financování stavebních prací pomocí bankovních produktů.

23.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Je všeobecným mýtem, že neustále dochází k prudkému zvyšování nároků na tepelné izolace. Pokud se podíváme na předpisy od roku 1992 zjistíme, že ke zvyšování nároků příliš nedochází, zejména v oblasti měrné potřeby tepla na vytápění. Pro přehlednost shrnujeme starší i nové požadavky norem na tepelně izolační vlastnosti staveb.

21.11.2005
Ing. Irena Plocková, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Příspěvek byl přednesen na konferenci Energetická náročnost budov v rámci doprovodného programu k veletrhu ForArch 2005. Přednáška je na konci doplněna o aktuální dotazy a odpovědi Ing. Plockové k dané problematice.

1.8.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama