Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 4.10.2002 do 2.11.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.10.2005
Colt International, s.r.o., Ing. Dagmar Kopačková, z tiskové konference a firemních materiálů

Firma Colt nabízí komplexní služby v oblasti návrhu, dodávek, montáže, servisu a údržby zařízení pro větrání, klimatizaci, chlazení, rekuperaci, čištění vzduchu, osvětlení, fasádních prvků a MaR. Článek přináší informace z tiskové konference u příležitosti založení nového českého zastoupení včetně výběru z diskuse.

21.9.2005
Siemens, s.r.o., divize Technologie budov

Inteligentní rádiová technologie otevírá majitelům domů či poskytovatelům bezpečnostních služeb možnost nasazení řady nových aplikací. Společnost Siemens přichází s novinkou - rádiovým bezpečnostním systémem SiRoute, který nabízí spolehlivou komunikaci a velmi snadnou instalaci.

19.9.2005
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek seznamuje čtenáře se základními pojmy a předpisy z oblasti požární ochrany. Autor ukazuje, že pro dobrý návrh vzduchotechnického zařízení z hlediska požární ochrany a přímo pro požární ochranu je nezbytná orientace v základních pojmech a požadavcích předpisů požární ochrany stavebního díla. Neméně významným cílem je pokus autora sjednotit rozdílné slovní označení pro shodné pojmy u obou oborů, nebo vysvětlit skutečný význam těchto označení.

28.7.2005
Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, Jiří Hoskovec

Bezpečnostní systémy SiPass společnosti Siemens jsou určeny pro globální řízení přístupu, a to zejména k zajištění ochrany osob, majetku a informací. Zlepšení ochrany a bezpečnosti lidí i majetku je jeden ze základních požadavků dnešní doby.

17.3.2005
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek navazuje na článek téhož autora, ve kterém byla řešena protipožární ochrana potrubních prostupů systémů vytápění, chlazení, vodovodu, kanalizace, plynovodu, požárního vodovodu atp. Prostupy vzduchotechnických potrubí jsou však poněkud složitější. Autor vysvětluje legislativní a normativní požadavky na ochranná protipožární zařízení. Podrobně uvádí možná technická řešení prostupů vzduchotechnických potrubí požárně dělicími konstrukcemi.

29.11.2004
Ing. Josef Bojanovský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.

14.7.2004
Ing. Stanislav Toman, Ing. Ivana Karlovská

Článek informuje o nových platných normách a předpisech v oboru požárního odvětrání stavebních objektů. Úplný výčet platných předpisů a norem v této oblasti, včetně všech vydaných a schválených norem umožňuje projektantům a investorům získat orientaci v současných požadavcích na vzduchotechniku z hlediska zajištění požární bezpečnosti staveb.

22.6.2004
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Autor v článku upozorňuje na nepříliš řešenou problematiku požárních prostupů potrubních rozvodů v projekční praxi. Zároveň poukazuje na důsledky, které se projeví při dokončování staveb. Hlavní zodpovědnost za správně provedené požární průchodky nesou dodavatelé příslušných technologických souborů, ve výhodnějším smluvním vztahu pak dodavatel stavební části. Optimálním řešením je zajistit pro tyto práce specializovanou firmu, která převezme plné garance.

15.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Zásobování požární vodou se musí v objektu řešit vždy, existuje-li v požárních úsecích stavebních objektů požární riziko. Rozvodná potrubí k dodávce vody do hadicových systémů mohou být provedena i z hořlavých hmot a pokud jsou trvale zavodněna, mohou volně (bez další ochrany) procházet také prostory s požárním rizikem.

8.6.2004
Bohumil KAFKA, MINIMAX G.m.b.H., Praha

Příspěvek pojednává o nejrozšířenějším stabilním hasicím zařízení zabraňujícím rozšíření požáru již v jeho počátku. S tím souvisejí vysoké nároky na zásobování vodou, na kvalitu a odbornost navržení i vlastní montáže. Sprinklerové zařízení působí již v počátku vzniklého požáru, kdy se spouští automaticky bez zásahu lidského faktoru a tím snižuje na minimum škody způsobené požárem.

7.4.2004
Dr. Jaromír Horký, JHM s.r.o.

Problematice požární bezpečnosti osob a majetku je v poslední době věnována zvýšená pozornost. V oblastech, které přímo souvisejí se zvýšením této bezpečnosti, vzniká a je trvale přijímána celá řada nových předpisů, norem a vyhlášek tempem, které nemělo ještě před několika lety obdoby.

30.12.2003
Ing. Zdeněk Přibyla

Česká technická norma Plynové kotelny z 23.7.1985 patří k těm normám, které jsou pro praxi velice potřebné. Bohužel úroveň jejich textů neodpovídá nejen současnému právnímu stavu, ale ani současnému poznání a stavu techniky. Oproti předchozímu znění byla upřesněna terminologie, doplněny odkazy na současně platné obecně závazné předpisy a normativní dokumenty. Texty ustanovení předchozí normy byly přepracovány s využitím zkušeností z projektování, zřizování a provozu plynových kotelen, poznatků techniky a systémů k zajištění bezpečného provozu plynových kotelen.

1.11.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Nástup technologie řídících sítí LONWorks s komunikačním protokolem LonTalk, kterou uvedla na trh počátkem 90. let americká firma Echelon přináší zásadní změnu do koncepce řešení distribuovaných řídících systémů. Závěrečný díl seriálu přináší kromě popisu této nové technologie i prognózu vývoje systémů inteligentních budov do budoucna.

18.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

V řízení energetického hospodářství budov se pro dosažení úspor energie dají uplatnit i jednoduché principy. Jedním z nich je i fakt, že většina zařízení je výkonově dimenzována pro nejhorší možný případ - např. ventilátory VZT jednotek mohou být vypnuty na 10 minut každou hodinu, aniž by se to projevilo na kvalitě prostředí.

11.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Řídící systém umožňuje nasazení několika operátorských stanic rozmístěných podle požadavku uživatele objektu, (v literatuře pod označením BAS - Building Automation System), bývá zpravidla nejrozsáhlejším z automatizačních systémů budovy, zabezpečuje ovládání a monitorování stavu základního technologického zařízení budovy.

4.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budova - to je koncepce přístupu k řešení. Zatímco jednotlivé výrobky a technologie bývají rychle překonány modernějšími, koncepce vycházející z trvalých potřeb uživatelů i vlastníků zůstává.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama