Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 30.11.2015 do 1.3.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.3.2016

Laboratorní zkoušky požárních dveří, jimiž byla ověřována výrobcem deklarovaná požární odolnost, které provedla Česká obchodní inspekce v roce 2013, prokázaly závažné nedostatky. Vzhledem k negativním výsledkům těchto zkoušek a závažnosti zjištění pokračovaly kontroly požárních dveří také v letech 2014 a 2015. Jak dopadly?

29.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

V České republice je jako základní veličina pro určování požárního rizika zavedeno požární zatížení. Jednotkou je kilogram smrkového dřeva na metr čtvereční požárního úseku. Uvolněné teplo z tohoto zatížení se rovná uvolněnému teplu ze všech hořlavých látek v PÚ.

22.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Aby se minimalizoval rozsah škod způsobených požárem, dělí se objekty do požárních úseků. Požární úsek je prostor v objektu, který je od ostatních prostor oddělen požárně dělicími konstrukcemi, tedy konstrukcemi s požární odolností, ať již nosnými nebo nenosnými.

15.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Na základě umístění konstrukčních částí druhu DP1, DP2 a DP3 v požárně dělících a nosných konstrukcích zajišťujících stabilitu objektu nebo jeho částí je definován konstrukční systém objektu z požárního hlediska.

8.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

V České republice jsou stavební konstrukce hodnoceny na základě toho, z jakých stavebních materiálů a výrobků sestávají. Smyslem klasifikace je stanovit chování konstrukcí za požáru jako celku, tedy jakým způsobem mohou hořlavé stavební výrobky použité v konstrukci zvyšovat intenzitu požáru a zda mohou mít vliv na její únosnost a stabilitu.

8.2.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný V češtině je koncept Smart City označován jako chytré město. První článek série seznamuje čtenáře s důvody pro hledání nových pojetí města, definuje pojem Smart City a představuje ho z různých úhlů pohledu.

1.2.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Požární výška objektu je důležitým vstupním údajem, od kterého se dále odvíjí požadavky na požární bezpečnost budovy a bývá často předmětem chybné intepretace. Za požární výšku tak často bývá nesprávně například uvažována výška od upraveného terénu či naopak výška po atiku či hřeben střechy.

1.2.2016
Ing. Rudolf Kaiser, Ministerstvo vnitra ČR, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (MV-GŘ HZS ČR)

Recenzovaný Příspěvek popisuje současný stav zajištění požární ochrany kulturních památek. V příspěvku jsou uvedeny poznatky o nedostatcích, které se nejčastěji v památkových objektech vyskytují. Doplněny jsou návrhy opatření pro zvýšení úrovně požární ochrany kulturních památek.

25.1.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Klíčovou klasifikací hořlavosti stavebních výrobků v celoevropském měřítku jsou třídy reakce na oheň. Na národní úrovni je v ČR dále používán index šíření plamene po povrchu či hodnocení odkapávání hmot z podhledů stropů a střech.

18.1.2016
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová

Požární bezpečnost staveb je letošním tématickým projektem portálu TZB-info. Uveden je seriálem článků, které vykládají základní pojmy oboru a poskytují obecný přehled. První díl se věnuje mimo jiné požárně bezpečnostnímu řešení a státnímu požárnímu dozoru.

7.1.2016
redakce

V létě 2014 jsme zveřejnili článek o výsledcích kontroly protipožárních dveří. Výsledky kontroly se v běžném tisku objevily až letos. S ohledem na časovou prodlevu je pro investory důležitější, jaké dveře aktuálně vyhovují. Požadavky na protipožární odolnost splňují například dveře PYROBOARD od výrobce CAG.

14.12.2015
Ing. Petra Fučíková, Doc. Ing. Alena Tichá, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Recenzovaný V tomto článku je provozování historických budov představeno z pohledu facility managementu. Facility management historických staveb je zde vztažen především na objekty, které podléhají zákonu č. 20/1987 Sb., tedy na kulturní památky.

7.12.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Při skladování tuhých biopaliv se do ovzduší uvolňují plynné látky, z nichž některé mohou být nebezpečné pro zdraví a životní prostředí. Složení a množství těchto plynných produktů je závislé na mnoha faktorech, z nichž mezi nejdůležitější patří teplota.

4.12.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Způsob zateplení po výšce objektu z hlediska volby tepelného izolantu se výrazně zjednoduší. Zrušeno bude rozdělení budov na stávající a novostavby z hlediska způsobu zateplení. Vyplývá to z dokončené revize ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb – Společná ustanovení.

30.11.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný K samovznícení biopaliv dochází zejména při jejich skladování ve velkých hromadách. Tento článek se zabývá náchylností k samovznícení a vlivem vlhkosti na teplotu samovznícení dřevní štěpky podle normy EN 15188. Uvedené poznatky lze použít pro stanovení bezpečných podmínek pro skladování dřevní hmoty a volbu bezpečnostních opatření.

30.11.2015
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek navrhuje statistické postupy pro vyhodnocení zkušebně stanovených kvantitativních jakostních parametrů stavebních výrobků k objektivizaci rozhodnutí při posuzování shody/certifikaci v oblasti požární ochrany. Postup lze využít i pro jiné typy výrobků a při výzkumu/vývoji nových materiálových výrobků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama