Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 21.4.2006 do 1.5.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.5.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

V prvním díle článku jsme si připomněli černobylskou katastrofu, v dnešním pokračování se podíváme na "problém" s jaderným odpadem a nahlédneme do budoucnosti jaderné energetiky, kterou mnozí shledávají jako jedinou možnou alternativu spjatou s budoucností nejen naší, ale i našich následovníků.

1.5.2006
Ing. Roman Šubrt

Článek popisuje vliv hmoždinek, kterými se kotví kontaktní zateplovací systémy, na celkovou tepelnou ztrátu objektu. Je doplněn simulací termogramu, grafy průběhů teplot a tabulkou vypočtených hodnot jednotlivých hmoždinek a konstrukcí.

1.5.2006
Ing. Ladislav Kroček, Asociace montážních firem technických zařízení

Článek se zabývá praktickými důsledky novely zákona č. 406/2000 Sb. a s ním souvisejících vyhlášek. Tyto právní předpisy stanoví povinnost pro provozovatele malých stacionárních zdrojů (se jmenovitým výkonem do 200 kW) zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování u spalovacích zdrojů.

28.4.2006
LING Krnov s.r.o.

Ve spolupráci firem LING Krnov s.r.o. a Agromechanika Lhenice v.o.s. vznikl nový automatický kotel na pevná paliva LICOTHERM® AM 24. Certifikován je na dřevní pelety a hnědé uhlí O2, doplňkově v něm lze spalovat také kusové dřevo do délky polen 50 cm.

27.4.2006

Akce Hospodářské komory ČR je neformálním setkáním, jehož hlavním cílem je poskytnout členům Hospodářské komory možnost seznámit se se svými potenciálními partnery i možnou konkurencí a představit si navzájem produkty a činnosti své společnosti.

26.4.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

"Když už lidé začali jadernou energii brát jako přijatelnou, přišla rána z čistého nebe." Dne 26. dubna 1986 uplynulo dvacet let od výbuchu reaktoru 4. bloku černobylské elektrárny. Jaká byla historie štěpení jádra, co se stalo v Černobylu? A perspektivní řešení stoupající světové spotřeby energie? Nejen odpovědi na tyto otázky naleznete v jednom z nejpovedenějších a nesledovanějších letošních článků.

26.4.2006
Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR

Co znamená pojem česká technická norma, harmonizovaná česká technická norma a jak jsou vytvářeny a vydávány normy v České republice? A jak je to s pořizováním kopií norem?

25.4.2006
Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT), Ing. Libor Hrabačka

Řada zákazníků firmy Vaillant, ať už projektanti, či montážní firmy se setkala při své činnosti se závěsnými kotli ecoTEC. Jak již z názvu tohoto článku vyplývá, společnost Vaillant neustále zdokonaluje kondenzační techniku a do jejího vývoje investuje nemalé prostředky.

24.4.2006
Stanislav Šťastník, Radek Steuer, Hana Kmínová - Milan Mareš, Jadrana Marešová, Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně - MarstavEko Přelouč

Sláma je přírodní obnovitelnou surovinou jejíž použití ve stavebnictví zažívá v poslední době určitou renesanci. Zejména využití slaměných panelů je velmi široké. V článku také naleznete výsledky měření objektu, ve kterém byly tyto panely použity.

24.4.2006
Zuzana Vranayová, doc. Ing. CSc., Danica Košičanová, PhD., Katedra TZB SvF TU v Košiciach

Článek hovoří o připravované normě pro provoz a údržbu vnitřních vodovodů prEN 806-5, která bude zavedena do českého i slovenského systému národních norem a obsahuje řadu nových zásad nejen pro běžnou údržbu, ale např. i pro uvedení do provozu po dostávce podle délky odstávky. Z hlediska aktuální hygieny se jedná o zásadní změnu přístupů.

24.4.2006
Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR

V oboru výstavby plynárenských zařízení se používá pojem technická pravidla a technická doporučení, označovaná jako TPG a TDG. Jsou tyto dokumenty závazné pro výkon činností v plynárenství?

24.4.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Pokračování úspěšného seriálu článků se schématy zapojení topných systémů. Úvodní díl je věnován obecnému popisu systémů teplovzdušného vytápění a větrání a možnostem využití zemního registru pro zimní předehřev a letní chlazení přiváděného vzduchu.

24.4.2006
Ing. Daniel Veselý, Instaplast Praha a.s.

Radon jakožto plyn má přirozenou schopnost unikat z prostředí s vyšší hustotou (geologické podloží, půda) do vnitřního prostředí budov. Někdy stačí i malá netěsnost v provedené izolaci, kterou proniká nahromaděný plyn. Jako nejúčinější protiradonové opatření se ukazuje dostatečné větrání.

21.4.2006
Vladimír Říha

Praktická ukázka aplikace automatického systému SIVART, který v popisovaném případě řeší propojení krbových kamen s teplovodním výměníkem a olejového kotle. Lze jej ale použít prakticky ve všech stavebnicových kombinacích u nových, nebo stávajících rekonstruovaných otopných soustav.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama