Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 31.7.2006 do 11.8.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.8.2006
Ing. Václav Kratochvíl, Ph.D., Ing. Šárka Navarová, Ph.D., KRASO - požárně technický servis

Požadavky na prostupy požárně dělicími konstrukcemi jsou součástí požadavků na stavební konstrukce. Jsou obsaženy v ČSN kodexu norem požární bezpečnosti staveb. Splnění těchto požadavků může být v případě požáru rozhodujícím faktorem ve vztahu k bezpečnosti osob, popřípadě k možnosti rozšíření požáru.

9.8.2006

Výhodou třísložkových komínů s keramickou (šamotovou) vložkou je velmi dlouhá životnost, umožněná vysokou odolností proti chemickému působení spalin i kondenzátu a zároveň i vysokým teplotám. Proto mohou být používány pro většinu spotřebičů tuhých, kapalných i plynných paliv.

8.8.2006
Siemens, s.r.o., Václav Landsinger

Na jaře letošního roku doplnila společnost Siemens velmi úspěšné a rozšířené ekvitermní regulátory Albatros o první tři přístroje z nové řady RVS - Albatros2. Nejvýraznějším rozdílem oproti stávajícím přístrojům, které budou i nadále v souběhu dostupné, je změna mechanického konceptu regulátorů.

7.8.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti, Česká nukleární společnost

Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické. Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Druhá část se věnuje ekonomickému zhodnocení a srovnání nesrovnatelného.

7.8.2006
Ing. Roman Šubrt

Program podpory bydlení je zajímavou aktivitou na poli zprostředkovávání služeb pro stavebníky, kdy stavebník získá odborné poradenství a slevy na vybrané výrobky či služby související s bydlením.

7.8.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Série článků "Úpravy vzduchu v klimatizačních zařízeních" volně navazuje na seriál "Teorie vlhkého vzduchu". Seriál ukazuje jakým způsobem graficky znázornit úpravy vzduchu v klimatizaci od jednoduchých zařízení až po zařízení složitější.

7.8.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný V závěrečném dílu seriálu o návrhu podlahového vytápění je uveden příklad návrhu, který vychází z dříve uvedených vztahů a je koncipován tak, že odpovídá teorii i praxi. Není však v plném souladu s ČSN EN 1264 - 1 až 3. Uvedený způsob výpočtu ale splní její požadavky.

1.8.2006
Ing. Ondřej Hojer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

V článku je diskutován problém absence minimálního hygienického větrání při vytápění průmyslové haly světlými plynovými zářiči a jako jedno z možných řešení je uvažována jednotka se zpětným získáváním tepla. Na základě simulačního výpočtu v softwaru Fluent jsou navrženy optimální umístění přiváděcích resp. odváděcích vyústek.

31.7.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti, Česká nukleární společnost

"Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické." Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Přímo tématicky stojí právě v Dukovanech, hned vedle své slavnější sestry.

31.7.2006
Ing. Zdenek Mikšovský

Dřevěné podlahy jsou vystaveny statickému a dynamickému zatížení. Pokud je navíc použito tuhé lepení, je velmi realný vznik různých poruch. Řešením pro tento problém jsou pružná lepidla na bázi polyuretanu. Výhodou takového pružného spoje je rovnoměrné rozdělení namáhání.

31.7.2006

Firma Otis dodá do budovy Burj Dubai, budoucí nejvyšší budovy světa, 66 výtahů a eskalátorů, včetně 20 nejmodernějších výtahů řady Gen2(TM) s plochými polyuretanovými pásy s ocelovými lanky, které nepotřebují strojovnu.

31.7.2006
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný Umělý mramor neboli mramor litý je materiál vhodný pro výrobu sanitárních zařízení a stavebních prvků. Protože má kromě jiných výhod i vysoké tepelně-izolační vlastnosti, jsou z něj dokonalé vany, umyvadla, sprchové kouty i koupelnový nábytek a doplňky do koupelen.

31.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Podlahové vytápění vytvořené na suchý způsob pracuje s vyššími teplotami otopné vody. Přívodní teplota vody se pohybuje v rozsahu 40 až 70 °C. U mokrého způsobu je předpokládaná teplota přívodní otopné vody 35 až 55 °C a podlaha pracuje s měrným tepelným výkonem nad 50 W/m2.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama