Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 14.8.2006 do 25.8.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.8.2006

Pasivní domy jsou aktuálním trendem v evropském stavebnictví. Po nesmělých začátcích v Česku a na Slovensku dochází i zde k jejich dynamickému rozvoji. Mezinárodní konference PASIVNÍ DOMY 2006 se uskuteční 18.-19.10.2006 a přinese nejnovější informace o vývoji a dění na poli pasivních domů.

23.8.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý

Druhá část seriálu článků Vytápění a větrání velkoprostorových objektů přímotopnými plynovými teplovzdušnými jednotkami se věnuje umístění jednotek, jejich připojení na plyn, odvodu spalin a přívodu spalovacího vzduchu s příkladem postupu. V závěru jsou uvedeny informace o užití destrifikátorů pro zvýšení hospodárnosti provozu.

22.8.2006
HENNLICH s.r.o., Ing. Dana Vágnerová

Firma HENNLICH INDUSTRIETECHNIK přichází s revolučním řešením pro tropická vedra - sálavým stropním chlazením. Na jakém principu toto chlazení pracuje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody a pro jaké konstrukce stropů lze chlazení použít?

21.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektoru a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Tzv. stagnace se nejčastěji objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Závěr článku se zabývá ochranou proti problémům se stagnací.

21.8.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Druhý díl se věnuje návrhu klimatizačního zařízení S CIRKULACÍ, OHŘEVEM, VLHČENÍM A CHLAZENÍM. V úvodním článku byly uvedeny tabulky s parametry pro běžné aplikace, které jsou potřebné k návrhu zařízení. V příspěvku najdete podrobný popis postupu pro letní a zimní provoz se zakreslením v h-x diagramu pro tento druh zařízení.

21.8.2006
Ing. Peter Kapalo

Při návrhu zásobování teplou vodou je třeba zohlednit účel objektu, způsob provozu, u bytových domů i sociální a věkovou strukturu obyvatel. Článek nabízí porovnání způsobů zásobování teplou vodou na základě vypočítaných investičních a provozních nákladů a nákladů na energii a vodu.

18.8.2006
STP - Společnost pro techniku prostředí

Vzhledem k podstatné změně hlukové legislativy k zákonu o veřejném zdraví má kurz za cíl seznámení posluchačů s novým nařízením vlády, které je v platnosti od 1. června 2006. Protože v současné době je připravována i podstatná změna v části zákona týkající se hlukové problematiky, bude část kurzu věnována i předpokládaným úpravám v zákonu.

16.8.2006
REHAU, s.r.o.

V dnešní době se dostávají stéle více do popředí technologie a provozní soubory, které spoří pracovní dobu montáže při jejich instalaci a provozní náklady při provozu. Jedním z těchto konkrétních příkladů je spojení podlahového vytápění REHAU a litých samonivelačních podlahových potěrů maxit.

15.8.2006
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Kotel Eco3 byl navržen tak, aby zaručoval maximální úsporu místa. Díky speciálnímu systému odkouření je možné Eco3 umístit kdekoli: prostor potřebný k jeho umístění je minimální ve srovnání s tradičními kotli malých rozměrů. Snadná instalace je zaručena také vzdáleností hydraulických přípojek od zdi (12 cm).

14.8.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory bez napájení elektrickou energií (indikátory odpařovací) jsou stále nejrozšířenějším typem indikátorů používaných v ČR. Pracují na principu odpařování kapaliny a integrují charakteristickou teplotu povrchu v místě svého umístění. Získaný údaj je přibližná hodnota časového integrálu registrované teploty.

14.8.2006
René Růžička Stavokonzult

Do pondělí 4.9.2006 mohou odborníci z oblasti TZB a energetických úspor přihlásit svůj příspěvek do programu celostátní odborné konference REGENERACE PANELOVÉ VÝSTAVBY konané ve dnech 1. - 2. 11. 2006.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.

14.8.2006
Doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., Stavebná fakulta TUKE Košice, TU v Košiciach, Katedra TZB

Recenzovaný Článek přináší v návaznosti na již dříve zveřejněné články návod na ekonomické zhodnocení možnosti využití srážkových vod. Tato problematika však není jen úvahou ekonomickou a zohledněním potřeb ekosystému, ale v mnohých oblastech je reakcí na zákaz odvádění dešťových voda do kanalizace.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama