Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 9.9.2010 do 17.9.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.9.2010
ABF, a.s.

Pražský stavební veletrh FOR ARCH hlásí již 760 přihlášených vystavovatelů a to celkem ze 20 zemí světa. Na čisté výstavní ploše 18.044 m2 se tak představí žhavé novinky z oblasti stavebnictví nejen z České republiky, ale také z USA, Indie, Egypta a celé řady evropských zemí jako Francie, Španělsko, Itálie, Německo a další. Velkým lákadlem je pro návštěvníky doprovodný program, ale také soutěž o rodinný dům za 1,2 mil. Kč, novou podlahu či garážová vrata.

16.9.2010
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Oběhové elektronicky regulované čerpadlo Grundfos ALPHA2 (určené svou velikostí zejména pro otopné soustavy rodinných domů a bytů) vykazuje díky unikátní patentované inteligentní funkci AUTOADAPT objektivně nejnižší spotřebu elektrické energie, přičemž čerpadlo není nutné nijak nastavovat, vše se děje automaticky.

16.9.2010
Bronislav Bechník

8. až 10. září proběhla v Býkovicích konference Nekonvenční zdroje elektrické energie. Konferenci pořádala Česká elektrotechnická společnost, ústřední odborná skupina pro chemické zdroje elektrické energie ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

16.9.2010

Významným krokem k energetickým úsporám a uplatňování obnovitelných zdrojů je používání fototermických slunečních kolektorů, které slouží k přípravě teplé vody nebo přitápění. Zašli jsme tedy do společnosti Regulus, abychom se na podrobnosti zeptali uznávaného odborníka na solární systémy a další obnovitelné zdroje, Ing. Pavla Dufka.

15.9.2010
HENNLICH s.r.o.

Společnost G-TERM je významným dodavatelem tepelných čerpadel německé společnosti Waterkotte. Na českém trhu je již zkušeným matadorem s bezmála 20- ti letou působností a stovkami kvalitních instalací.

15.9.2010
Aliaxis Česká republika s.r.o., Ing. Michal Tlach, Ing. Eva Neudertová

Jedním ze stavebně technických problémů řešených při výstavbě halových objektů je řešení odvodnění. Objem srážkových vod, který je potřeba ze střech a okolí stavby za deště odvádět, dosahuje vysokých hodnot. Tyto hodnoty se v závislosti na velikosti řešených hal a přilehlých pozemků pohybují v řádu desítek až stovek vteřinových litrů.

14.9.2010
Knauf Praha s.r.o.

Společnost Knauf uvádí na trh novinku v podobě sádrokartonové desky F 146, která je určena pro suché podlahové konstrukce. Největším přínosem tohoto nového podlahového systému je kombinace velmi jednoduchého zpracování a příznivé ceny.

14.9.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Úspora energie už dlouho není jen záležitostí příznivců ekologie. Náklady na topný olej a plyn již několik let nepřetržitě stoupají a tomuto trendu nevidíme konce. Úspora energie se vyplácí. Neboť s energeticky úspornými okny Internorm vybavenými vysoce účinnou tepelnou izolací můžete ušetřit i několik tisíc korun.

Na první pohled nepodstatné pochybení ve zpracování revizní zprávy může mít nepříjemné následky při soudním řešení mimořádné události, která s revidovaným elektrickým zařízením souvisí. To byl také jeden z důvodů pro zpracování tohoto příspěvku.

13.9.2010
Ing. Jaroslav Vychytil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra konstrukcí pozemních staveb

V posledních letech se čím dál více stavebních firem začíná zabývat projekcí a následnou výstavbou dřevostaveb, a to i vícepodlažních. Již při návrhu dělicích konstrukcí se však nesmí zapomínat na požadavky normy ČSN 73 0532 týkající se vzduchové a kročejové neprůzvučnosti. Problém spočívá v tom, že se v praxi užívají pouze metody sloužící ke zjištění hodnot vážené neprůzvučnosti konstrukcí na silikátové bázi, zatímco u konstrukcí na dřevěné bázi použití těchto metod selhává. V tomto příspěvku je uveden možný výpočtový postup.

13.9.2010
Ing. Richard Kuk, PUDIS a.s.

Požadavky na hospodaření s dešťovou vodou jsou správné, ale často jsou vyšší než je nutné a reálné. Vsakování dešťových vod, zdržení na pozemku, denní úhrn, svedení do vodního toku, do oddílné nebo jednotné kanalizace, to jsou jen příklady co vše je nutné řešit v souvislostech pro konkrétní situaci.

13.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Vlhkostní tok stěnou konstrukce mezi rozdílným vzduchovým prostředím je způsoben dispozičním tlakem vodní páry, která je obsažená ve vzduchu. Nabízíme metodu výpočtu průchodu difúzní vlhkosti, z prostředí s vyšším částečným tlakem vodní páry do prostředí s nižším částečným tlakem vodní páry stěnou oddělující obě prostředí.

13.9.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Řešení jak přivést přirozené denní světlo do obytných prostor pod plochou střechou, které není možné prosvětlit pomocí fasádních oken, nabízí okna do ploché střechy (CVP, CFP) od společnosti VELUX.

13.9.2010
Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Pro zajištění funkce větrání v rekonstruovaných bytových domech nelze využít princip samočinného větrání. Řešením může být systém řízený skutečnou potřebou (DCV – Demand controlled ventilation). Je nutné se zabývat množstvím přiváděného vzduchu, množstvím CO2 a relativní vlhkostí.

11.9.2010

Na portálu TZB-info pravidelně publikujeme informace týkající se rekuperace vzduchu u pasivních a nízkoenergetických domů. Od čtenářů dostáváme do redakce ohledně rekuperace vzduchu řadu dotazů. Na nejčastější otázky odpovídá ing. Tomáš Straka, Ph.D., z firmy Regulus, známý odborník z oblasti rekuperace vzduchu u pasivních a nízkoenergetických budov.

10.9.2010
Drekoma

Nepříjemný zápach představuje velký problém. Nejen tím, že je nanejvýš nepříjemný, ale často bývá také nebezpečný pro zdraví. Zaměstnanci výrobních závodů jsou obtěžováni nepříjemným zápachem steně jako obyvatelé v blízkém okolí jeho výskytu. Patentovaný systém Merlin pomáhá v mnoha případech k čištění technologického, odpadního vzduchu a tím i k lepší kvalitě venkovního ovzduší.

10.9.2010
AQUAPOL, s. r. o.

Ústup vlhkosti zdiva v zámku ve Stráži nad Nežárkou instalací přístroje AQUAPOL. Laboratorní stanovení obsahu vlhkosti zdiva provedla ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra materiálového inženýrství a chemie.

9.9.2010
Jiří Wagner, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně

Lithiové (lithno – iontové) akumulátory patří mezi zdroje elektrické energie zvlášť vhodné pro mobilní účely (elektromobily, alternativní zdroje). Při hromadné aplikaci akumulátorů se objevuje fenomén, u jiných chemických zdrojů proudu neznámý, a to otázka bezpečnosti.

9.9.2010
REHAU, s.r.o.

Říká se, že po zdraví je pro většinu obyvatel druhou nejvýznamnější věcí bydlení. Zejména v poslední době se do popředí diskusí o bydlení dostává téma provozních nákladů. Stále více majitelů a uživatelů nejen rodinných domů začíná pociťovat potřebu odpovědi nejen na výši úhrady za stále se zvyšující ceny energií, ale hlavně zda existují účinná řešení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama