Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 9.5.2011 do 16.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.5.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha

Technické podklady by měly poskytovat dostatek jednoznačných informací. Význam stavebně-energetických výpočtů stoupl s dotačními programy pro pasivní domy. Nyní je nutné zpřesnění definice energeticky nulových domů jako logického pokračování pasivního domu s přiměřeným doplněním o aktivní energetické prvky.

16.5.2011
Ing. Petr Tůma, Ph.D.

Voda nezbytná v podlahových potěrech může být příčinou poruch nášlapných vrstev podlah. Poruchy podlah způsobené vlhkostí vznikají zčásti díky návrhu potenciálně rizikových konstrukcí, z části díky nesprávnému provedení detailů, či podvolení se tlaku na zkrácení nutných technologických přestávek.

16.5.2011
Veletrhy Brno, a.s.

Ucelený přehled o hospodaření s vodou získají návštěvníci na Mezinárodním vodohospodářském a ekologickém veletrhu WATENVI, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 24. do 26. května 2011.

16.5.2011
J.V.Ráž, DiS.

Článek je určen projektantům a provozovatelům sítí s cílem pomoci snadnému navrhování tepelných izolací bez obav z evropských předpisů a učinit návrh izolace snadným, bez zdlouhavých a v případě součinitelů přestupu tepla i zbytečných výpočtů.

14.5.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Pro úspory energie nestačí stavět úsporné domy, musíme znát hodnotu energie a budovy energeticky úsporně používat. Projekt ukazuje studentům hodnotu kilowatthodiny vyrobené vlastními silami a tím vede k zamyšlení, jak mizivé schopnosti má člověk, když chce nahradit rozmařilou spotřebu energie.

14.5.2011
Schüco International KG

Solární termické systémy Schüco lze instalovat na plochou střechu, nad rovinu střechy, do střešní konstrukce, jako celostřešní konstrukci, jako markýzu či do fasády. Umožňují ubytovacím zařízením i dalším komerčním a průmyslovým objektům při nízkých provozních nákladech řešit významnou část energie potřebné na ohřev vody.

13.5.2011
, RNDr. Tomáš Chudoba

Energetický audit dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který je v současnosti používán, je pouze (českým) fotografickým snímkem aktuálního stavu organizace v době žádosti o dotaci. Norma 16001 má šanci stát se nástrojem výrazně účinnějším: totiž systematickým, dlouhodobě působícím a celoevropským.

13.5.2011
Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT), Ing. Libor Hrabačka

Tepelná čerpadla geoTHERM VWL S se skládají z venkovní jednotky, vnitřní jednotky a hydraulického propojení a jsou vhodná zejména pro nízkoteplotní podlahové systémy s teplotním spádem s nízkou výstupní teplotou 30 až 35 °C, rekonstrukce a bytové domy. Vyznačují se velmi nízkou hlučností.

12.5.2011
Petra Gütterová, TESCO SW a.s.

Výši nákladů na údržbu ovlivňuje několik aspektů - rostoucí cena energie, výběr a správné využití používaných technologií a lidé, kteří se o údržbu starají. Dosáhnout optimální výše provozních nákladů a přitom zajistit kvalitu poskytovaných služeb je úkolem facility manažera.

12.5.2011
ROCKWOOL, a.s.

Ticho léčí ...bonmot s reálným základem. Hluk se stal součástí našeho každodenního života a jeho nadměrná míra způsobuje řadu zdravotních problémů. Pro dosažení potřebného útlumu hluku je elementární správný výběr materiálu a varianty zvukové izolace včetně technologie zpracování detailů na stavbě.

12.5.2011
Ing. Vladimír Sochor, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Česká republika patří v evropském měřítku ke špičce v poskytování energetických služeb metodou EPC a to v počtu a velikosti realizovaných projektů i ve zkušenostech, které byly za dobu aplikace metody EPC v českých podmínkách soustředěny.

11.5.2011

V současné době se instalace podlahového vytápění do obytných a rodinných domů postupně rozšiřuje a objevuje se v mnoha provedeních buď s elektrickým topným kabelem nebo jako teplovodní. Společnost HERMANN se zaměřuje na druhý jmenovaný systém, tedy na teplovodní podlahové vytápění značky EUROTHEX.

11.5.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Využívání tepla z přírody k vytápění budov a ohřevu pitné vody pomocí tepelných čerpadel významně přispívá k ochraně fosilních zdrojů energie a ochraně ovzduší. Z dostupných zdrojů tepla – jako je země, spodní voda a vzduch – je využití venkovního vzduchu nejjednodušší.

11.5.2011
SLAVONA s.r.o.

Z pohledu zákazníka má optimální profil dřevěných oken s izolačním trojsklem tloušťku 92 milimetrů. Ve Slavoně Slavonice jsme se zaměřili na porovnání tří typů těchto oken: klasického eurookna IV92 s velkoobjemovou thermo okapnicí, dřevěného eurookna SC 92 bez zafrézované okapnice a jeho inovované verze SC92-CF.

10.5.2011
ASIO

Stále častěji se budeme v praxi setkávat s lokalitami, kde jsou omezené prostorové možnosti a kvůli malé vodnosti toků bude nutno zároveň splňovat ty nejpřísnější limity. Jednou z možností, jak takové zdánlivě neřešitelné situace řešit, je použití membránových technologií (MBR).

10.5.2011
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

V současnosti se stále více prosazují nízkoenergetické nebo pasivní domy. Jsou projektovány tak, aby nedocházelo k zbytečným únikům energií, a tím se stávají takřka vzduchotěsnými. Na jedné straně získáme úsporu za energii, ale na straně druhé zamezujeme přívodu čerstvého vzduchu infiltrací. V místnostech tak vznikají plísně a snadněji se množí mikroorganismy, bakterie a viry.

Deceuninck nabízí ucelenou řadu výrobků pro interiéry a exteriéry novostaveb i starších budov
9.5.2011
Deceuninck, spol. s r.o.

Domy v pasivním standardu vyžadují okna, která splňují ty nejnáročnější tepelně-technické požadavky. Nároky jsou kladeny na celá okna i na dílčí části včetně okenních profilů. Deceuninck nabízí do pasivních domů šestikomorový plastový okenní profil Inoutic Eforte.

9.5.2011
Ing. Petr Dvořák, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav elektrotechnologie, doc. Ing. Petr Bača, Ph.D., Ing. David Pléha

Podíl elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů (větrné a solární elektrárny) po celém světě velmi rychle roste. Vzhledem ke kolísavým výkonům těchto zdrojů elektrické energie je jak u síťových, tak u autonomních systémů i při kombinaci zdrojů nutno přizpůsobit spotřebu nebo část energie akumulovat. Doposud žádná technologie schopná uchovat energii nemá dostatečný výkon [W/kg] a zároveň hustotu energie [Wh/kg]. Proto se vytváří systémy tvořené různými typy technologií uchovávající energii. V článku jsou nejvýznamnější zástupce porovnány.

9.5.2011
Ing. Bořivoj Šourek

Autor ve svém článku popisuje proces uplatnění metody EPC při rekonstrukci čtyř základních škol ve Valašském Meziříčí realizovaný společností Siemens. Článek obsahuje i vyhodnocení projektu, které je zajímavé zejména pro investory, kteří o této metodě do budoucna uvažují.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama