Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 1.8.2019 do 9.8.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.8.2019
REHAU s.r.o.

Rostoucí ceny energií a obava z ubývajících zdrojů nutí projektanty a investory k zamyšlení nad neustálým snižováním energetické náročnosti objektů. Do popředí zájmu se tak dostaly systémy kontrolovaného větrání a rekuperační jednotky, které zajistí pravidelnou výměnu vzduchu uvnitř objektu a současně odvedou nejen škodliviny, ale i případnou vlhkost.

8.8.2019
Ušetřeno.cz

Rádi byste ušetřili za elektřinu, ale nevíte, jak začít? Často nemáme vůbec představu, kde se v naší domácnosti nachází největší energetičtí upíři. Podívejte se, jak je odhalit a dejte sbohem vysokým účtům za elektřinu.

Topenářské a instalatérské řemeslo v historických publikacích, foto redakce
7.8.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

V knihovničce Cechu topenářů a instalatérů ČR je řada zajímavých publikací, které obsahují studnici znalostí mistrů řemesla v minulosti. Je s podivem, kolik zkušeností odvál čas, a přitom některé by se nám i dnes věru hodily, abychom na ně navázali, abychom se z nich poučili.

5.8.2019
Ing. Jitka VÁVROVÁ, Policejní akademie České republiky v Praze; Fakulta bezpečnostního managementu, katedra managementu a informatiky

TZB-info doporučuje Povodně v roce 1997 a 2002 zapříčinily značné škody, ale současně byly zdrojem nových poznatků o funkčnosti krizových plánů a připravenosti obyvatelstva. Autorka ve svém textu věnuje pozornost podzemní vodě, která v souvislosti s povodněmi ovlivňuje rozsah škod a potenciálních škod.

5.8.2019
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

Vestavbou ve 4.NP a 5.NP vzniklo 5 učeben, kabinety, sociální zařízení a komunikační zázemí plus nové schodiště. Požadavek projektanta byla požární odolnost, neprůzvučnost, omezení zatížení a možnost na příčky zavěšovat těžká břemena bez nutnosti dodatečných výztuh.

5.8.2019
WILO CS, s. r. o.

Stále komplikovanější technologie technických zařízení budov a smělejší požadavky architektů vedou k vyšším nárokům na samotná zařízení, montáž, údržbu i servis většiny z nich. Proto je například důležitý dlouhodobý bezúdržbový a bezporuchový provoz přečerpávacího systému.

Ing. Jiří Novák, Ph.D.
5.8.2019
Ing. Jiří Novák, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra konstrukcí pozemních staveb

Recenzovaný V této studii se dlouhodobá spolehlivost vzduchotěsnicích opatření ověřovala opakovaným měřením vzduchotěsnosti čtyř pasivních domů s dřevěnou konstrukcí v průběhu jedenácti let. Studie je jedinečná tím, že všechny zkoušky vzduchotěsnosti realizoval stejný technik stejným postupem a stejným měřicím zařízením. Většina zkoušek byla realizována ve stejném ročním období. Rozdíly mezi výsledky opakovaných zkoušek tedy především odrážejí vliv „stárnutí“ SVO případně vliv zásahů uživatelů.

Dostavba historických hradeb ve Dvoře Králové nad Labem, objekty k užívání, foto redakce
3.8.2019
ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ

Návrh se soustředí na údržbu a konzervaci památkově chráněných objektů a opomíjí skutečnost, že nemovité kulturní památky jsou užívány a z tohoto hlediska jsou kladeny nároky na jejich funkčnost, které odpovídají soudobým požadavkům.

2.8.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Ať už si o globálním oteplování myslíme cokoli, faktem je, že letní měsíce v našich mírných zeměpisných šířkách zdárně konkurují tropům. Rekordní vedra dělají z klimatizací nedostatkové zboží, přitom na horka netřeba reagovat ex post sháněním ochlazovačů vzduchu, což zrovna není nejzdravější řešení - přehřívání interiéru lze jednoduše předejít kvalitním obvodovým zdivem, izolačními skly oken a venkovním zastíněním.

2.8.2019
redakce

Vidíme více důvodů proč přistoupit k modernizaci stávajících vzduchotechnických zařízení, k tzv. retrofitu. Co si pod tím představit z pohledu na ventilátory? Nejedná se o náhradu 1:1, ale o výměnu s efektivní návratností investice. Retrofit lze jednoduše definovat jako výměnu stávajících ventilátorů na nové moderní s nižší spotřebou elektrické energie. Samozřejmě, prvotním přínosem musí být úspora elektrické energie. Záměny se ale provádějí i z důvodu zvýšení nedostatečného výkonu, snížení hlučnosti nebo snížení nákladů na údržbu a servis.

© matteogirelli - Fotolia.com
1.8.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Omezení nabídky chladiv s vysokým koeficientem globálního oteplování GWP, respektive přechod k chladivům až s nulovým GWP, přináší nejen změny v nabídce zařízení, ale ovlivňuje i náklady provozní. Vzhledem k životnosti zařízení i desítky let je třeba tento aspekt stále více důrazněji zvažovat a podle něj volit.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama